Az első és legfontosabb lépés az, hogy felmérje otthoni internetkapcsolata sebességét, illetve hogy megtudja, a későbbiekben van-e technikai lehetősége a szolgáltatónál annak növelésére. Az aktuális teljesítményt megmérheti egy online sebességmérővel (például Speedtest, Fast.com), de akár a szolgáltatótól vásárolt internetcsomag adataiból is megtudhatja, hogy hány Megabit/sec-es az internetkapcsolata. Ebből kiderül, hogy mi az az internetsebesség, amivel meg kell birkóznia a kiválasztott routernek.
Amennyiben az előfizetett csomag sebessége nem éri el a 100 Mbps-ot, és a későbbi sebességnövelésnek szolgáltatói oldalon technikai korlátai vannak, akkor az Ön számára elegendő lehet a maximum 100 Mbps sebességű, vezeték nélküli router is. Azonban amennyiben ennél gyorsabb a net, akkor a teljes kihasználás érdekében már gigabites (1000 Mbps) sebességű routerre van szükség.
Gigabites router
A 802.11ac szabvány 1 Gbps feletti sebességet is lehetővé tesz, ami 125 MB-ot jelent másodpercenként. Mindezt beltéren 140, külterén akár 350 méteres hatótávolságban képes biztosítani.
Mindenképpen olyan routerre lesz szüksége, ami támogatja az AC szabványt, hiszen ezzel azt is biztosítja, hogy a jövőben vásárolt okos eszközökkel is zavartalanul tudjon kapcsolódni az otthoni wifire. Amennyiben a szolgáltatótól vásárolt internet elég gyors hozzá, akkor egy középkategóriás routerrel már ki is lehet élvezni a villámgyors internetet. A támogatott szabványokra is mindig figyeljen!
Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a routereken feltüntetett maximális sebességet óvatosan kell kezelni, mivel ez egy felső érték - ám a valóságban egy ennél alacsonyabb átlagsebességet tudnak csak produkálni ezek az eszközök, hiszen a jelerősséget ronthatja interferencia, a falak vastagsága és sok más tényező.
Ne feledkezzen meg arról a szabályról sem, amit a hálózati tudnivalóknál már említettünk: minden hálózat csak olyan gyors lehet, mint annak a leglassabb láncszeme!