Fontos paraméter az alaplap kiválasztása során, hogy gyárilag milyen csatlakozókkal rendelkezik. A csatlakozók lehetnek egyrészt hátlapi (a számítógép hátulján találhatóak), másrészt alaplapi csatlakozók. A hátlapi csatlakozókon keresztül tud a számítógéphez csatlakoztatni számos perifériát (billentyűzet, egér, monitor, pendrive stb.), míg az alaplapi csatlakozókon keresztül többek között a számítógépház előlapi USB és audio portjai veszik fel a kapcsolatot.
Az alábbiakban az elterjedt csatlakozókat vesszük sorra:
USB 3.0 / USB 3.1 Gen1: A két elnevezés ugyanazt az 5 Gbit/s adatátviteli sebességre képes csatlakozót takarja. A legtöbb periféria, de főleg a külső merevlemezek és pendrive-ok tudják kihasználni az USB 2.0-hoz hasonlítva tapasztalható sebességnövekedést.
USB 2.0: Elméleti adatátviteli sebessége csupán 480 Mbit/s, ezért napjainkban már leginkább csak perifériák, így billentyűzet vagy egér csatlakoztatására érdemes használni.
USB 3.1 Gen2: Az USB 3.1 Gen1 gyorsabb változata. Ezen a csatlakozón keresztül akár 10 Gbit/s sebességgel is száguldhatnak az adatok.
USB Type-C: Ezzel a szimmetrikus csatlakozóval elég sok mobiltelefonon is találkozhat már. Ez a csatlakozó egyaránt lehet USB 3.1 Gen1 vagy USB 3.1 Gen2 kompatibilis.
HDMI és/vagy DisplayPort csatlakozó: Ezekre a csatlakozókra csak akkor lesz szüksége, amennyiben a dedikált videokártya helyett (ami rendelkezik a saját videó kimenetekkel) integrált videokártyát szeretne majd használni.
Audió csatlakozók: Számos alaplap rendelkezik integrált hangkártyával. A külső hangszórókat vagy fejhallgatót a számítógéppel a 3,5 Jack csatlakozókon keresztül lehet összekötni.
PS/2 csatlakozók: 1987-ben jelentették be ezt a csatlakozó típust. Egyeduralmát az USB csatlakozó megjelenése törte meg. Egyre kevesebb alaplapon található meg, régen főleg egér és billentyűzet csatlakoztatására használták.
Thunderbolt 3: Gyárilag elég kevés alaplap rendelkezik ezzel a csatlakozóval. Bizonyos típusok azonban - külön megvásárolható bővítőkártya segítségével - le tudják kezelni az általa nyújtott 40 Gbit/s-os, elméleti adatátviteli sebességet is.
Habár jelenleg még nem létszükséglet egy USB 3.1 Gen2 vagy Type-C csatlakozó megléte, amennyiben rendelkezik ezekkel az alaplapja, az a jövőben mindenképp hasznára válhat.