A termék kiválasztásának fő szempontjai:
Sziasztok!
Manapság már nem szoktam véleményeket írni, de ennek most nekifutok mert eszméletlen tévképzetek élnek a vásárlókban az OLED tévékről, pláne azoknak a paneleiről pl. : QD-Oled / Woled.
Arról meg egyenesen fogalmuk sincsen, hogy pl. : egy LG C és G olyan messze van egymástól, mint Makó Jeruzsálemtől. Nem hinném, hogy osztatlan sikert fog aratni ez az írás, de remélem, hog... Tovább »y tudok vele segíteni azoknak akiket ezek az "elefánt méretű apró részletek" érdekelnek.
Nemsokára jön az új generáció az Oledekből, gyakorlatilag már itt is van, így kifejezetten jó áron lehet egyes termékekhez hozzájutni (2024-es modellek).
Jó olvasást.
Előnyök
Konyhanyelven fogom írni. Ha érted a dolgod, lehet néha fogod majd a fejed, de így egyszerű elmagyarázni. Tőletek elnézést kérek.
Két részre osztom.
Első a QD-Oled vs WOLED:
A QD-Oled és a Woled is szuper,
de messze vannak a tökéletestől,... Tovább » ráadásul mindegyiknek van erőssége és hátránya,
ami különbözik a másiktól.
Elsősorban a Samsung és LG Oledekről szeretnék beszélni. A Sonynak is vannak kiváló panelei (Woled és QD-oled is, generáció / mérettől függően) de eladások alapján 1 modelljük van összesen a top 20-ban, más márka meg nem is fért fel a listára, így jogosnak érzem, hogy csak a Samsung és LG panelekről beszéljek. Ez nem jelenti azt, hogy a többi márka rossz, szimplán nem ezeket veszik.
A legnagyobb különbség a Samsung részéről, hogy néhány modelljét leszámítva
(pl. : Samsung QE55S90DAE amiben az LG Woled panelje van. DAE = nem QD panel, DAT = QD panel) minden modeljében a saját QD-Oled paneljét teszi.
Míg az LG mindenben egy "alap panelt" használ akkor is ha C4 és akkor is ha G4, Woled van benne. De a G4-ben van egy másik "réteg" is (MLA) és a minőség ellenőrzésen is a jobbak mennek a drágább modellbe, de mindent sorjában:
QD:
A Samsung QD panelje egy olyan Oled panel, amin rajta van egy "quantum layer". Egész pontosan 3 kék diódából kettőn van egy-egy "quantum pötty" ami átalakítja az egyiket pirossá a másikat zölddé és bumm, így kapjuk meg a teljes képet. Ami valami álomszép. Kiváló fényereje és "jobb színtérfogata" van, mint a G4-nek.
Csakhogy, és itt is van a kutya elásva, ami miatt nem javaslom ezeket a paneleket. Ahhoz, hogy egy Samsung QD-Oled "létrehozzon" egy fehér színt, mind a három diódát használnia kell. Az eszeveszettül szép színei mellett eszeveszett tempóban degradálódhat a panel, (fontos: nem degradálódik, hanem degradálódHAT) főleg fehér feliratoknál: Feliratos filmek, TV2 / CNN ikon, játékoknál az összes UI panel ami "fehéres", stb. És nem, sajnos ezeknek a tévéknek az Oled care, static image dimming-je semmit nem ér. RTINGS-nek egy rakat jelentése van 3-5 hónap közötti full burn in-es és "egyéb okokból" megmagyarázhatatlan panel defektes Sasmsung QD-Oledekből. Persze nem csak nekik. Ez nem jelenti azt, hogy mindegyik ilyen, de, hogy nem egy hosszú távú befektetés egy WOLED-hez képest (ami szintén nem az, de ennél jobb) az is biztos. Remélem ez javulni fog néhány éven belül, mert kiváló színei vannak.
WOLED:
Az LG ezzel szemben 4 diódát használ, 4 db fehéret (White, innen is a neve W-oled). Ez úgy hoz létre színeket, hogy pl. : a fehérből kiszűrik a több színt, ami ahhoz kell, hogy kéket kapjunk, stb. A 4. dióda pedig marad egy tiszta fehér.
A szemfülesek már rájöhettek. Igen. Egy WOLED panelnek 1 diódára van szüksége a fehér színhez. Ez szerintem önmagáért beszél, hogy háromból három dióda használata helyett (QD-Oled) , mindössze egyet használ a négyből ha fehér szín kell. Jelentősen csökkentve ezzel a panel romlásának tempóját. Cserébe nem olyan "jók" a színei, mint egy QD-Olednek, de jó eséllyel tovább fog működni, minimális romlással, nem úgy, mint a QD-Oled panel.
Második rész:
C4 vs G4 avagy: mi a fene az az MLA?
Mégis mi lehet a különbség, ha ugyan azt a WOLED panelt használja mindegyik C4 és G4 is ? (leszámítva a quality controll-t)
Az MLA, ami: Micro Lens Array vagyis "mikrolencse rács".
Ez a réteg van rajta a WOLED panelen ami egymaga felelős 4 nagyon fontos dologért:
1. Megnővelt fényerő. Fókuszálja a fényt.
2. Hatékonyságot nővel. Kisebb fényerő mellett is rendkívül fényes a panel. Tovább maradhat "jó" a TV!
3. Szinte tökéletes betekintési szög.
4. Élesebb kép még SDR tartalom mellett is.
Ezekben mind mind jobb egy G4 a C4-hez képest.
Kettő pontoban méghozzá összehasonlíthatatlanul:
- A fényerő. Még akkor is ha leveszed, mert mondjuk sötét a szoba. Ugyanis így tövább bírja a panel.
- Betekintési szög. Katasztrófális a C4 betekintési szöge.
Ha nem telibe középről nézed (trust me bro source, nem találom az eredeti linket, bocsánat, de RTINGS-en erről is van adat) 1000db C4 felhasználóból ~65% ! jelezte, hogy elszíneződik a kép fehér része. Általában zöld, ritkább esetkeben pink. Ez érinti az LG által a Samsungnak készített WOLED paneleket is.
Ezek után aki azt mondja, hogy egy régebbi, FELE AKKORA Nits értékkel rendelkező LG C9-ben, amiben nincs MLA, nem lát különbséget egy G4-hez képest (mint az előző értékelés) annak nem bántásból mondom, de menjen szemészhez, mert FIZIKAILAG lehetetlen, hogy a G4 ne legyen sokkal jobb.
NAGYON FONTOS: az LG C9 is egy teljesen jó OLED TV, de messze elmarad egy G4-től. Arról nem is beszélve, hogy ha bármilyen Oleded van, amivel nincsen problémád, akkor ne vegély újat, teljesen felesleges. Főleg ne 2-3 évente.
Még két apróság: ha játszol, sajnos a C4-nek game módban NAGYON lecsökken a fényereje.
Emellett a G4-LS modellek talpa tökéletes. Messze a legmasszívabb dolog, amivel találkoztam manapság ezen a téren. Nézd meg boltban.
Most nem fogok írni a WEB OS , speaker és egyéb dolgokról, mert holnapig lehetne folytatni, csak leírtam azt, amit fontosnak találtam.