Vásárolt egy új fényképezőgépet és megfelelő objektívet szeretne hozzá? Vagy csak a készletét szeretné bővíteni? Ne csak a fókusz vagy a fényerő... Mutass többet
Fókuszpont
Mindegyik objektív a rögzített vagy változtatható fókusz elvén működik. A fókusztávolság a lencse optikai középpontja és a fénysugarak metszéspontja közötti távolság.
• Fix fókusz - a fix fókuszú objektívek általában jobb minőségűek és fényesebbek mint a változtatható fókuszú objektívek (zoommal)
• Változtatható fókusz (zoom) - ezek az objektívek egyszerre több fix objektívet helyettesítenek; univerzálisabb felhasználásra alkalmasak, hiszen lehet vele apró részletekről és például tájképekről is fényképeket készíteni
Fényerő
Miért olyan fontos a fényerő? Mert azt mutatja meg, hogy az objektívek mekkora fényt bocsátanak át a fényképezőgép rögzítési felületére. F betűvel jelölik egy számértékkel együtt. Általában a fix gyújtótávolságú, például 35 mm-es, 50 mm-es vagy 135 mm-es objektívek rendelkeznek a legnagyobb fényerővel.
Képérzékelő formátum
APS-C
Full frame
4/3 rendszer
Középformátum
Felépítés
Kezdőknek
Minden objektív különböző mechanikai felépítésű, más-más anyagokból készül, így minden objektív eltérő ellenállással is rendelkezik. Például a műanyagból készült objektívek azok számára alkalmasak, akik nem cserélik túl gyakran az objektíveket és nem áll fenn a leesés vagy a törés veszélye.
Haladóknak
Haladóknak megfelelő lehet a fém bajonett, ami kicsit strapabíróbb felépítésű. A fém rögzítésű objektívek általában gyors belső fókuszálással is rendelkeznek.
Profiknak
A professzionális használatra tervezett objektívek fém szerkezettel rendelkeznek, amely ellenáll az ütéseknek, a pornak, a víznek és a véletlen leejtésnek. Kiváló minőségű optikai üvegekkel vannak felszerelve, speciális felületkezeléssel. A zoom fényereje általában f/2,8.
Megjegyzés: digitális vagy analóg fényképezőgép vásárlásán gondolkodik? Válasszon kínálatunkból és hasonlítsa össze a különböző típusokat.
Fókuszsebesség
A kit objektívek általában lassabb fókuszsebességgel rendelkeznek mint a külön vásárolt objektívek. A fókuszsebesség azonban nagyon relatív és szubjektív. Míg egy sportfotósnak vagy fotóriporternek maximális fókuszálási sebességre van szüksége, addig a kezdőknek vagy a tájképekre vagy épületekre szakosodott fotósoknak a fókusz sebesség nem olyan fontos kritérium.
Ha a fókusztávolság alapján választ objektívet, mindenképpen érdemes megtudni, hogy az objektív milyen minimum tárgytávolságra képes fókuszálni:
• 20 cm-nél közelebb
• 20,1 - 28 cm
• 28,6 - 40 cm
• 41 - 80 cm
• 83 - 600 cm
Stabilizátor
A stabilizátor könnyedén ki- és bekapcsolható. A stabilizálás egy olyan mechanizmus, ami kiküszöböli a fényképezőgép rázkódását és ezáltal a fénykép esetleges elmosódását. A beépített optikai stabilizátorral rendelkező objektívek általában drágábbak.
Megjegyzés: Mi az a képkivágás szorzó? Ez egy olyan együttható, amellyel az objektív gyújtótávolságát újraszámolják, hogy adatokat kapjanak a tényleges látószögről. A képkivágás szorzó azt mutatja meg, hogy a kamera érzékelőjének területe hányszor kisebb, mint egy teljes képkocka érzékelőterülete.
Fényképezőgép objektív vásárláson gondolkodik? Olvassa el részletes vásárlási útmutatónkat, segítünk a választásban!
Fényképezőgép objektív vásárláson gondolkodik? Olvassa el részletes vásárlási útmutatónkat, segítünk a választásban!
Oldalainkon a partnereink által szolgáltatott információk és árak tájékoztató jellegűek, melyek esetlegesen tartalmazhatnak téves információkat. A képek csak tájékoztató jellegűek és tartalmazhatnak tartozékokat, amelyek nem szerepelnek az alapcsomagban. A termékinformációk (kép, leírás vagy ár) előzetes értesítés nélkül megváltozhatnak. Az esetleges hibákért, elírásokért az Árukereső nem felel.