Az autógyártás beindulása óta az autóipar nagy fejlődésen ment keresztül, az alkatrészek generációról generációra egyre kifinomultabbak, ennek köszönhetően pedig sokkal hatékonyabb működésre képesek.
Három motorolaj típusról olvashat a következő bekezdésekben, ezek használata függ az adott gyártótól és a jármű típusától is.
A három típus közül az ásványi motorolaj tekinthető a legrégebbi megoldásnak. Már az 1908-as évben gyártott Ford T-modellben is ásványi olajat használtak. Az eltelt idő alatt a motorolaj technológia hosszú utat tett meg. A kutatás és fejlesztés, amelyet azóta ebbe az iparágba belefektettek a gyártók, lenyűgöző eredményeket szült.
A hagyományos ásványi olaj a motor számára csak alapvető súrlódásvédelmet biztosít. A legtöbb új személygépkocsi ásványi olajjal gördül le a gyártósorról. Ennek az oka az, hogy az ásványi olajjal hatékonyabban végezhető el az új motor bejáratási időszaka, ami általában néhány ezer kilométer szokott lenni. Ebben az időszakban kopnak össze a motor főbb mozgó alkatrészei, azonban ezt követően már nem érdemes ásványi olajat használni, mivel az kevésbé bírja a magasabb hőmérsékletet és gyakrabban szükséges cserélni.
- Rész-szintetikus vagy félszintetikus motorolaj
Az ásványi és a szintetikus olajok között helyezkednek el a rész-szintetikus motorolajok. Számos előnyük van az ásványi olajokkal szemben, mivel szintetikus és ásványi olajból állnak össze. A rész-szintetikus motorolajok jobban védenek az elhasználódástól és hatékonyabbak hidegindításkor (a cél, hogy az indítómotor hidegben is be tudja indítani a motort a szükséges minimális indítósebességgel, és az olaj minél hamarabb eljusson a kenési helyekre). Habár általánosságban a szintetikus olajok számítanak a legjobb választásnak, áruk magasabb, ezért egy rész-szintetikus motorolaj jó arany középút lehet olajcsere esetén.
Az olajok között a legújabb és jelenlegi legjobb technológiának a szintetikus motorolajok tekinthetőek. Előállítása laboratóriumi körülmények között történik, mellyel elérhető, hogy olyan tulajdonságokkal rendelkezzen, amelyek a legideálisabbak az autóipar számára. Ezek a motorolajok hozzájárulnak a motor takarékos működtetéséhez, segítik a maximális teljesítmény leadását és a motor tisztán tartását.
A szintetikus motorolajok nemcsak védik a motort az idő előtti elhasználódástól, de szabályozzák a motor működése közben termelődő égéstermékeket is. Széles körben használhatóak hidegben és nagy forróságban is. Mivel a szintetikus motorolajok önmagukban is magas viszkozitási indexszel rendelkeznek, nem igényelnek viszkozitás-módosító adalékokat, a csereperiódus végéig megőrzik stabilitásukat és pozitív tulajdonságaikat. A gyártók minden esetben egyedi olajcsere-periódusokat határoznak meg, azonban egy szintetikus motorolaj használatával ez akár 10-15 ezer kilométer is lehet.