A szilárd tüzelésű kazán egy fűtéshez használt kazánfajta, amely a használati utasításában szereplő tüzelőanyagokkal fűthető.
Amikor kazánvásárlásról van szó, legtöbbször maguk az üzemanyagok számítanak a legmegfizethetőbbnek és legolcsóbbnak. Kazántípustól függően ez lehet fa, szén vagy biomassza, például fa pellet formájában a pellet tüzelésű kazánok esetében. A kazánok és tüzelőanyagok kedvező árát ellensúlyozza az a tény, hogy a szállítással, tárolással és tankolással is foglalkozni kell. Ezért az automatikus adagolással ellátott kazánok praktikus választásnak bizonyulnak, ahol csak időnként kell tüzelőanyagot tölteni a tartályba, és maga a kazán az aktuális szükségletnek megfelelően veszi ki a tüzelőanyagot a tartályból.
Az alacsonyabb árkategóriákban acélkazánokat talál. Ez az anyag jó tervezési lehetőségekkel és nagyobb hatásfokkal rendelkezik, de a kazánlemeznek legalább 6 mm vastagnak kell lennie. Az öntöttvas kazánok ennél magasabb áron kaphatóak, de ezek a típusok sokkal nagyobb tartósságot és könnyebb javíthatóságot biztosítanak.
A gázkazánok a füstgázból is visszanyerik a hőt, ami csökkentett kibocsátást és nagyobb hatékonyságot jelent. Előnyük a kompakt méret, és gyakran függesztett kivitelben készülnek. Az újramelegítéssel sem kell foglalkoznia, csak a termosztátkerék elforgatásával kell törődnie.
A kondenzációs gázkazán kezelése egyszerű, de a beszerzési költsége magasabb, és a magas hatásfok ellenére még mindig drágább az üzemeltetése. A megspórolt hely és fáradság mellett azonban a tisztább levegővel is megjutalmazza Önt, mivel a kéményen vagy a csövön keresztül főként vízgőz áramlik át.
Általában a gázkazánok esetében nagy szerepet játszik a gázcsatlakozás rendelkezésre állása, mivel az nagyon drága, és nem biztos, hogy megéri meghosszabbítani. A kondenzációs kazánok a füstgázok összetétele miatt kéménybélést és a kondenzvíz elvezetésére szolgáló lefolyóhoz való csatlakozást is igényelnek. Ha a kazán nem csatlakoztatható közvetlenül, akkor szivattyú is használható, de természetesen ez is növeli a bemeneti költségeket.
A gázkazán rendszeres üzemellenőrzése a rendelet szerint 3 évente egyszer kötelező. Ez a kötelezettség azonban a vállalatokra és a vállalkozókra vonatkozik. A biztonsági kockázatok kiküszöbölése érdekében azonban a kazánt rendszeresen, legalább évente egyszer, szakképzett szakembernek kell ellenőriznie. A rövid időköz a mérgező szén-monoxid-szivárgás megelőzésére szolgál. Ezenkívül a rendszeres ellenőrzések megkönnyítik a kárigény benyújtását, ha van ilyen, és a biztosítási kárigény rendezését is.
A kombi gázkazánok használati-melegvíz előállítására is képesek amellett, hogy a fűtési rendszerhez szükséges melegvizet is előállítják. A cirkó gázkazánok keringetett fűtőközeget alkalmaznak, de ezek a kazánok nem feltétlenül kombi gázkazánok is.
Amikor ilyen kazánt vásárol, Önnek szükséges jeleznie, hogy a kazán rendelkezzen-e kombinált fűtési technológiával, azaz használati melegvizet is előállítson-e.
Az elektromos kazán a legkényelmesebb megoldás, mivel nem igényel nagyobb szerkezeti beavatkozásokat, és nem kell a füstgázelvonással foglalkozni. Ezek a kályhák közvetlen tüzelésűek vagy tárolókályhák, amelyek a csökkentett áramdíjak idején tárolják a hőt. Fő előnye a kényelmes működés és az alacsony karbantartás, de az üzemeltetési költség az egyik legmagasabb.
Az elektromos fűtés különösen alkalmas alacsony energiafogyasztású- vagy passzívházakhoz, ahol az alacsony hőveszteség miatt nincs szükség nagy teljesítményre. Ebben az esetben ez egy kényelmes és gondtalan megoldás.
A tüzelőanyag ebben az esetben is a villamos energia, de a hőszivattyú üzemeltetési költségei nagyon alacsonyak. Amennyiben a megfelelő típust és megfelelő méretezést választja, akkor csak kis mennyiségű villamos energiát fogyaszt. A legnagyobb akadályt a nagyon magas beszerzési ár jelentheti, ugyanakkor az alacsony üzemeltetési költségek miatt ez a leggyorsabban megtérülő megoldás.
Amennyiben kezdetben nem okoz gondot, hogy több pénzt fektessen be, a hőszivattyúk minimális üzemeltetési költségeikkel tűnnek ki, ráadásul nem igényelnek különösebb figyelmet vagy karbantartást az Ön részéről.
Amennyiben azonban a hegyvidéki területek valamelyikén él, ne feledje, hogy a legolcsóbb levegő-víz szivattyúk (amelyek a levegőből veszik el a hőt és adják át a fűtővíznek) az alacsonyabb hőmérséklet miatt nem lesznek túl hatékonyak. Ebben az esetben azonban a talajvízszivattyú jobb megoldást jelent, de a hőt egy felszíni kollektoron vagy a föld alatt található fúrásokon keresztül nyeri ki. A beszerzési költségek jelentősen megnőnek, de az üzemeltetési költségek ugyanilyen jelentősen csökkennek is.