A grillezés egyre népszerűbb módja az ételek elkészítésének. Ahhoz, hogy valami finomat tudjunk grillezni, jó minőségű grillsütőre van szükségünk. Ha a megfelelőt választod, nagyszerű gasztronómiai élményben lesz részed. Az alábbi útmutatónkban segítünk eligazodni a különböző típusok között, hogy a nagyszerű kulináris élmény mellett a grillezés felhőtlen időtöltési forma lehessen.
A kerti gázgrillek működéséhez propán-bután palackok vagy gázpatronok szükségesek. A grillezés egyszerű és kényelmes, mivel ezek a kerti grillek nem bocsátanak ki zavaró füstöt, ráadásul a hőmérséklet szabályozása is egyszerű.
A gázzal és más típusú tüzelőanyaggal kombinált grilleket a kerti kombi grillek kategóriában keresd.
A grillsütőt akár gyufa vagy öngyújtó nélkül is begyújthatod, ha a grill úgynevezett piezoelektromos nyomógombos gyújtással működik.
Az elektromos grillek egyaránt használhatók otthon és a szabadban is. A faszenes grillekkel ellentétben szinte egyáltalán nem bocsátanak ki füstöt (legfeljebb a grillezett ételek füstjét).
Előkészítésük a grillezés előtt nagyon gyors, mivel nem kell azon gondolkodni, hogy van-e elég üzemanyag. Ha az elektromos grillt kültérben fogod használni, ne feledd, hogy nem nélkülözheted az elektromos csatlakozót, és szükséged lehet hosszabbítóra is.
A faszenes grillek a leghatékonyabb grilltípusok a faszén vagy a brikett által elért magas hőmérsékletnek köszönhetően. Nagy előnyük ezért a grillezett ételek gyors elkészítése, bár magának a grillsütőnek a grillezés előtti előkészítése a faszén fokozatos felmelegedése miatt hosszabb időt vesz igénybe.
Az ételek elkészítése az ilyen típusú grillezőn némi szakértelmet és gyakorlatot igényel. Ha még soha nem használtál ilyen típusú grillsütőt, valószínűleg időbe telik, amíg megtanulod, hogyan kell megállapítani a faszén megfelelő hőmérsékletét a megfelelő pillanathoz, amikor az élelmiszert be kell helyezni, és hogyan kell fenntartani a stabil hőmérsékletet a faszén adagolásával.
Tudod miért?
A grillben lévő tüzelőanyag égési folyamata nagyban befolyásolja az étel ízét. A tűz és a füst adja a grillezett ételek jellegzetes aromáját és ízét.
A kerti grilleket szabadtéri grillezésre tervezték. Általában csukható fedéllel vannak felszerelve, így 2 grillezési módot tesznek lehetővé: közvetlen és közvetett.
A közvetlen grillezési módszer úgy működik, hogy az ételt közvetlenül egy nyílt hőforrás fölött sütjük meg, így az ételt közvetlenül, de csak az egyik oldalról éri hőhatás. Ezért a grillezési idő felénél meg kell fordítani. Így készülnek a húsok, a hamburgerek, steakek, halak, de a gyümölcsök és zöldségek is. Ez a grillezési folyamat körülbelül 30 percig tart.
A közvetett grillezési módszer fedővel működik, és a forrólevegős sütőhöz hasonlóan készíti el az ételt. Az étel tehát minden oldalról megsül azáltal, hogy a felső fedél és a grill alsó falai visszaverik a hőt. Ez a módszer alkalmas nagyméretű húsdarabok elkészítéséhez, amelyek lassabban sülnek meg, és amelyeknek alaposan meg kell puhulniuk belülről.
A Grill tippek és módszerek, avagy hogyan grillezzünk helyesen? című cikkünkben további hasznos tanácsokat találsz a különféle grill típusok használatához.
Az asztali grillek kisebb elektromos grillek, amelyek otthoni grillezésre használhatók. Ezek lehetnek kontakt vagy nyitott grillsütők.
A nyitott grillektől eltérően a kontakt elektromos grillek egy második grillező felülettel rendelkeznek, amely felülről csukható. Egyes modelleknél a felső felület úgy állítható be, hogy ne érjen a grilleződő ételhez, hanem csak a hőt sugározza rá. Ez különösen hasznos sajt és hal grillezésénél.
Más kontaktgrilleknél mindkét grillező felület úgy van beállítva, hogy azok teljesen 180°-ra nyithatóak legyenek. Ezáltal a kontaktgrill nyitott grillsütővé válik, dupla felülettel.
A mobil grilleket a könnyű hordozhatóságra tervezték. A hordozható grillek kis súlyúak, kisméretűek és zárható fedéllel rendelkeznek, amelynek köszönhetően a parázs és a hamu nem jut ki.
Értékelni fogod ezeknél a grilleknél a hőálló anyagból készült fogantyúkat, így nem fenyeget az égési sérülések veszélye. Mindenekelőtt győződj meg arról, hogy az ilyen típusú grillsütőt gyorsan és könnyen ki lehessen nyitni és össze lehessen rakni a kívánt pozícióba.
Az egyszer használatos grillsütők alumíniumból készülnek, ezért nagyon könnyűek.
A csomagban egy kis alumínium üst, egy vékony rostély, egy könnyű aljzat és egy adag faszén található, amely körülbelül 2 óra grillezésre elegendő. Ennek a grillsütőnek az előnye a kis súlya, az azonnali használatra kész csomagolás és az alacsony vételár.
A vizes grill lehetővé teszi az egészségesebb ételkészítést a grillezés során, mivel működése megakadályozza, hogy az ételek megégjenek. A grillsütő belsejében egy víztartály van elhelyezve, így az ételek füst és gőz keverékében készülnek, és a tartály felfogja a grillezett ételekből lecsöpögő szaftot is.
A vizes grillezéshez használt tüzelőanyag a közepesen kemény vagy kemény lombos fákból származó fa, és a fogyasztása is kedvezően alacsony. Körülbelül egy vödör tűzifa elegendő egy grillezéshez.
A kerti tűzrakóhely tulajdonképpen egy széles, alacsony, hordozható üst, amelyre rácsot tudsz elhelyezni, és grillezésre használhatod, vagy klasszikus tűzrakóhelyként használhatod rács nélkül.
Egyes modellek szűrőrendszerrel rendelkeznek, amely különválasztja az esővizet és a hamut, amit különösen akkor fogsz értékelni, ha nem akarod minden egyes alkalom után a kerti tűzrakóhelyet fedett helyre elrakni.
Az adott modell kiválasztásában segít a A legjobb grillsütők című cikkünk.
Már kiválasztottad a grillsütőd, de a kertedből még mindig hiányzik valami? Inspirációért olvasd el a Hogyan építs tűzrakóhelyet a kertben és hogyan rakj tüzet? című írásunkat.
A grillfelületnek vagy a grillrácsnak a grill maximális területét kell elfoglalnia, hogy a hő egyenletesen osztódjon el, és a grillezés egyenletes legyen. Senki sem örülne annak, ha a grillezett étel a grillsütő közepén megégne, míg a szélein nyers maradna.
A grillsütő méretét a grillezni kívánt ételek mennyiségének vagy a személyek számának megfelelően válaszd ki.
A választékban megtalálod a kis grillrácsfelülettel (kb. 1200 cm²) rendelkező grillsütőket és az igazán nagy grillrácsfelülettel (kb. 3500 cm²) rendelkező grillsütőket is. Egy négytagú család számára fontold meg egy legalább 1500 cm² grillrácsfelülettel rendelkező grill vásárlását.
A legkisebb grillek általában asztali grillek. Természetesen kis ráccsal rendelkeznek, de előnyük a könnyű tárolás és kezelés. Általában elektromosak, így egész évben lehetővé teszik a grillezést, akár zárt térben is.
A kisméretű grillezők egyes modelljeit kültéri grillezésre tervezték, ezeket kompakt grilleknek vagy utazó grilleknek nevezik, tüzelőanyag szempontjából pedig általában hordozható gázgrillek és hordozható fa- és faszéngrillek. Vásárláskor érdeklődj a méreteikről összecsukott és kinyitott állapotban. Az asztali grillek nagyon kicsi modelljei körülbelül akkorák lehetnek, mint egy A5-ös méretű füzet.
A közepes méretű grillek általában elég magasak ahhoz, hogy a kezelő személy kényelmesen állhasson. Rácsfelületük körülbelül 1500 cm² és 2500 cm² között mozog, és a gázgrillek esetében 1 vagy maximum 2 égővel rendelkeznek. Ideálisak a szokásos családi grillezésekhez. A kertben való könnyű mozgatásra alkalmas modellekért keresd a hordozható gázgrilleket.
A nagyméretű grillsütők sütőfelülete akár a 3500 cm²-t is elérheti. Ha gázüzeműek, akkor 3 vagy több égővel rendelkeznek. Ha nagyméretű gázgrillt vásárolsz, ügyelj arra, hogy olyan modellt válassz, amelynek égői úgy vannak elhelyezve, hogy a hő egyenletes eloszlását biztosítsák a grill teljes felületén. Ezeknek a grilleknek az előnyei a nagy grillezőfelület, amely lehetővé teszi, hogy nagy létszámú csoport számára is készíthess ételt, valamint a grill könnyű hőszabályozása.
A tüzelőanyag költsége egy-egy grillezés alkalmával elhanyagolható, de ha gyakrabban grillezünk, az már jóval drágább lehet. A grill üzemanyag-fogyasztása nagyban függ attól, hogy milyen üzemanyaggal működik.
A bemeneti teljesítmény az egységnyi idő alatt leadott energia mennyisége (azaz a villamosenergia-fogyasztás), és ezt általában az elektromos grilleknél tüntetik fel. A valós, azaz fűtési teljesítmény mindig valamivel kisebb, mint a bemeneti teljesítmény. A gázgrillek esetében a teljesítmény gyakrabban fontosabb, mint a fogyasztás,és az energia, amelyet az égők teljes teljesítmény mellett képesek leadni. Általános szabály, hogy minél nagyobb a teljesítmény vagy bemeneti teljesítmény, annál nagyobb a grillfelület mérete.
Az elektromos grillek általában kisebbek, és a bemeneti teljesítményük nem haladja meg a 2,5 kW-ot.
A kisebb családi kerti sütögetésekhez használt gázgrillek teljesítménye nem haladja meg az 5 kW-ot, az 5-10 fős grillezéshez 5 kW és 10 kW közötti teljesítményű grillsütőre van szükség.
10 kW-nál nagyobb teljesítményű grillek alkalmasak gyakori csoportos grillezésekhez, pl. nyári kerthelyiséggel rendelkező éttermek esetében.
Általánosságban elmondható, hogy a nagyobb teljesítménnyel rendelkező grill gyorsabban felmelegszik a kívánt hőmérsékletre (ill. a bemeneti teljesítménnyel - elektromos grillek esetében). Ha gazdaságosabb grillsütőt szeretnél, válassz kisebb teljesítményű modelleket, de a grillezés során türelmesebbnek kell lenned.
A grill súlya különösen fontos, ha a grillt gyakran fogod áthelyezni vagy szállítani. Ha a grill többnyire egy helyen lesz rögzítve, a súlya nem lesz feltétlenül döntő szempont számodra.
A legtöbb esetben a tömeg egyenesen arányos a grill teljesítményével és árával, valamint a grillezőfelület méretével.
Nagyon fontos a grill stabilitása is a használat során, mivel nem szabad, hogy könnyen felboruljon, és jól kezelhetőnek kell lennie (pl. a faszén hozzáadásakor) még az üzemeltetés során is, mikor egyes részei fel vannak forrósodva.
Megéheztél? Mennyei grillcsirke recepteket találsz a Minden, ami grillcsirke: Receptek csirkecombhoz, szárnyhoz, steakekhez és pácokhoz c. cikkünkben.
A vegákra is gondoltunk: a Grillezett zöldségek: Minden, amit tudnod kell, ráadásként 5 bevált recept oldalon összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a zöldségek grillezéséről, és persze a kedvenc receptjeinket is megosztjuk.
Általános szabály, hogy az igazán jó minőségű grillrács vagy rozsdamentes acélból, vagy öntöttvasból készül.
Az öntöttvas grillráccsal ellátott kerti grillek nehezebbek és robusztusabbak, hosszabb élettartamúak, mint a rozsdamentes acél grillrácsok, és kiválóan elosztják a hőt. Hátrányuk azonban a magasabb vételár és a grillezés utáni munkaigényesebb tisztítás, mivel az öntöttvas porózus. A tüzelőanyagtól függően népszerűek az öntöttvas ráccsal ellátott gázüzemű kerti grillek és a faszénüzemű kerti grillek öntöttvas ráccsal.
Az öntöttvas szintén kedvelt gyártási anyaga magának a grillsütőnek. Ugyancsak népszerűek a kerámia kerti grillek is.
Az acélrácsok könnyebbek és valamivel kevésbé halmozzák fel a hőt, mint az öntöttvas, ezért gyakran masszívabbak, hogy elkerüljék ezt a hátrányt.
Nagy előnyük a könnyű tisztításuk, amihez akár acélkefét is használhatsz.
Az úgynevezett grillkő a grillrácsok kedvelt anyaga. Ez általában csiszolt gránitlap vagy lávakő. Grillezéskor hasonlóan viselkedik, mint az öntöttvas serpenyő. Az ilyen típusú grillezés hátránya, hogy a grillezett hús végig izzad a kövön, és ezáltal veszít a szaftosságából. Emellett az utólagos tisztításkor nagyobb felületet kell alaposan megtisztítanod, mint például egy grillrács esetében.
A grillsütőd lehetőségeit kibővítheted, ha olyan modelleket választasz, amelyek lecsukható fedéllel rendelkeznek. A fedeles kerti grillek biztosítják, hogy a hő egyenletesen oszlik el a grill teljes térfogatában, amikor a fedél le van csukva.
A könnyebb kezelhetőség érdekében válassz kerekekkel ellátott grillsütőt.
Nagyobb mennyiségű étel grillezésekor értékelni fogod a grill tároló tálcáját, amely melegen tartja a már grillezett ételt. Egyes grillmodellek beépített állvánnyal rendelkeznek, míg mások esetében kiegészítőként megvásárolhatók.
A grillen található termosztát nagyon praktikus segédeszköz, amely lehetővé teszi, hogy a grillsütő hőmérsékletét az elkészítendő étel igényeinek megfelelően szabályozd. Egyes - általában elektromos - grillek időzítővel rendelkeznek, így ugyanazt a grillezési időt állíthatod be, például a hús első és második oldalára.
Sok kerti grillt füstölővel együtt árulnak, vagy a grillekhez kiegészítő füstölők is kaphatók. A füstölésről a Húsfüstölés alapjai kezdőknek, valamint a Hús pácolása füstöléshez című cikkeinkben olvashatsz.
Szeretnél egy igazán egyedi darabot? Építs magadnak! Az Útmutató kerti grill építéséhez és a grill begyújtásához című cikkünk biztosan segítségedre lesz.
A takarítást a grillezés után néhány perc alatt elvégezheted. Tippeket a Hogyan tisztítsuk meg a grillsütőt oldalunkon találsz.
Az utóbbi időben nagy népszerűségnek örvendenek a raclette grillek. Ez a fajta grill a kis elektromos grillek egyik altípusa, így otthon a konyhában is használhatók.
Ezek 2 szintes kivitelben készülnek. A felső szinten klasszikus módon zöldségeket, hússzeleteket vagy szalonnát lehet grillezni, míg az alsó szint kis méretű serpenyőkből áll, amelyeken például sajtot lehet készíteni.
Grilltálca, grillnyárs
Konyhai eszközök
Konyhakések
Vágódeszka
Eldobható tányér, pohár
Konyhai grill
Grilltálca, rács
Szendvicssütő
Bogrács, bográcsállvány
Grill tippek és módszerek, avagy hogyan grillezzünk helyesen?
Húsfüstölés alapjai kezdőknek
Hús pácolása füstöléshez