Fedezd fel a hiperrealisztikus élmények varázslatos világát otthonod kényelmében! A VR-szemüvegek és VR-headsetek révén megtapasztalhatod a térbeli virtuális élményeket, és nemcsak a videojátékokban, hanem más multimédiás tartalmak megtekintése közben is. Segítünk kiválasztani a megfelelő virtuális valóság szemüveget.
A VR-szemüveg okostelefonokhoz nem rendelkezik saját kijelzővel, csak egy okostelefon képernyőjét használja, amely a szemüveghez csatlakoztatható. Ezért egy kellően erős, többmagos processzorral és nagy RAM-mal rendelkező telefonra van szükség, amely legalább Full HD felbontású kijelzővel rendelkezik. A méretekről sem szabad megfeledkezni, hogy a telefon beférjen a szemüvegbe.
A következő kategória a VR szemüveg asztali számítógépekhez és laptopokhoz. Ezek már saját képernyővel rendelkeznek, és nagyon élethű VR-élményt tudnak nyújtani. Ehhez azonban megfelelő teljesítményű számítógépre van szükség, és különösen a grafikus kártyával és a processzorral szemben támasztanak magas követelményeket. Léteznek "VR ready" feliratú alkatrészek, amelyek garantáltan alkalmasak a virtuális valósághoz.
Egy harmadik lehetőség a VR szemüveg játékkonzolokhoz. A kompatibilitás ellenőrzése nagyon egyszerű - ha a játékkonzolod támogatott, biztos lehetsz benne, hogy a VR-szemüveg megfelelően fog működni. Emellett a játékkonzolok lényegesen olcsóbbak, mint a VR-kompatibilis számítógépek, ez tehát a legmegfizethetőbb módja a teljes VR-élmény megszerzésének.
Az utolsó típus az önálló VR-szemüveg. Ezekhez nincs szükség semmilyen kiegészítő berendezésre, mivel saját képernyőt és a virtuális valóság futtatásához szükséges összes hardvert tartalmazzák. Bár ezeken nem fogod tudni játszani a legszofisztikáltabb elérhető játékokat, a kínálat még így is bőséges.
A virtuális valóság szemüvegek kategóriában találkozhatsz a szemüveg vagy headset megjelölésű eszközökkel.
A szemüvegek nem tartalmaznak saját képernyőt, ezért egy másik eszköz, leggyakrabban egy mobiltelefon kijelzőjét használják. A headsetek viszont mindkét szemhez egy-egy képernyővel rendelkeznek, ami a 3D-s világ élethűbb megjelenítését biztosítja. Ezenkívül általában további hardverrel is rendelkeznek, például gyorsulásmérővel, giroszkóppal és beépített fejhallgatóval. A headset-élmény tehát intenzívebb, de az eszközök drágábbak és hardverigényesebbek.
A legegyszerűbb telefonokhoz készült VR-szemüvegeknek nincs szükségük tápellátásra, mivel tisztán mechanikus elven működnek. A magasabb kategóriájú, saját képernyővel rendelkező termékeknek azonban már áramra van szükségük. Ehhez vagy egy kábel, vagy egy beépített akkumulátor szolgálhat.
Ez jelzi a VR-szemüveg által megjeleníthető látómező vízszintes szélességét. Az olcsóbb eszközök általában legfeljebb 100°, míg a drágábbak általában 100° feletti látószöget kínálnak, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy minden irányban kényelmesebben nézhetsz körül. Ha a látómező túl kicsi, az jelentősen rontja a virtuális valóság nyújtotta élményt.
A mobiltelefonokhoz készült VR-szemüvegek esetében a leírásokban nem fogsz találkozni kijelzőparaméterekkel, mivel ezek nem rendelkeznek ilyenekkel - itt maga a telefon kijelzője a meghatározó. A számítógépekhez és játékkonzolokhoz készült VR-headsetek esetében viszont több paraméterre is figyelni kell, mint például a felbontás, frissítési sebesség és kijelzőtechnológia.
Az első ezek közül a felbontás - az éles képhez szükséges minimális érték minimum Full HD (1 920 x 1 080 px), a legjobb minőségű kijelzőt jelenleg a 2 880 x 1 600 px felbontású headsetek kínálják.
Egy másik tényező a frissítési sebesség, vagyis minél magasabb, annál természetesebb a kép. Ennek eredménye, hogy kevésbé fárad el a szem a készülék használata közben. Az alapfrekvencia manapság 60 Hz, de a legjobb VR-szemüvegek 90 Hz-et vagy még többet kínálnak.
Végezetül pedig vedd figyelembe a kijelzőtechnológiát. Az olcsóbb headsetek általában LCD-képernyőkkel rendelkeznek, amelyek színvisszaadásuk gyengébb és energiaigényesebbek. A jobb készülékeknél OLED vagy AMOLED kijelzőket találsz, amelyek nagyon élethű színekkel, nagyobb fényerővel és kontraszttal rendelkeznek, és jobban kímélik az akkumulátort.
A VR-szemüvegeknek valós időben kell rögzíteniük a felhasználó pontos tartózkodási helyét ahhoz, hogy működni tudjanak. Ezt alapvetően kétféleképpen, külső vagy belső érzékelőkkel teszik.
A külső szenzorok két vagy több érzékelőt használnak, amelyek a felhasználó körül helyezkednek el, és egyfajta körülhatárolt teret hoznak létre, amelyben a személy mozog. Ennek a lehetőségnek az előnye a minden irányból történő érzékelés nagy pontossága, hátránya a nagyobb szabad tér igénye és az, hogy más eszközöket kell elhelyezni a helyiségben.
A belső szenzorok közvetlenül magában az eszközben elhelyezett kamerákat és érzékelőket használ. Ez lényegesen egyszerűbb telepítést és kisebb helyigényt jelent, de a külső érzékeléshez képest kisebb a pontosság. Másrészt a VR-eszközök minden egyes új generációjával ez a különbség egyre csökken, így feltételezhető, hogy a jövőben a belső érzékeléssel rendelkező szemüvegek fognak dominálni.
A VR-szemüvegek mérete általában az átlagos emberi fejhez igazodik, de a nagy többségük különböző mértékű testreszabást tesz lehetővé. Az okostelefonokhoz tervezett készülékek általában kompaktabbak, míg a VR-headsetek a képernyők és egyéb hardverek jelenléte miatt robusztusabbak és inkább sisak formájúak. Különösen, ha virtuális valóság headsetet vásárolsz hálózati dokkolóval, vedd figyelembe a számítógép vagy a TV-asztal körüli helyet is, mivel ezek meglehetősen nagyméretű eszközök.
A telefonokhoz készült VR-szemüvegek súlya általában 100-200 gramm között van, de mindig hozzá kell adni magának az okostelefonnak a súlyát is. A konzolokhoz és számítógépekhez készült robusztusabb headsetek aztán 400 gramm körül kezdődnek, és a súlyuk elérheti a 700 grammot vagy még annál is többet. Minél nehezebbek, annál kényelmetlenebb lesz hosszabb ideig viselni őket. A nehezebb szemüvegeket ezért mindig olyan pántokkal kell felszerelni, amelyek egyenletesebben osztják el a súlyukat viselés közben.
A virtuális szemüvegek esetében rendszeres használatra lehet számítani, ezért érdemes a viselési kényelemre is odafigyelni. A jobb szemüvegek vagy fejhallgatók lehetővé teszik a méret felhasználóra szabását, és párnázással is rendelkezhetnek azokon a területeken, ahol érintkezik a fejjel. Mindig célszerű azonban a készüléket vásárlás előtt kipróbálni azon a személyen, aki használni fogja.
Az olcsóbb okostelefonos VR-szemüvegek esetében általában csak magát a készüléket találod a csomagban. A drágább termékek azonban tartalmaznak különböző típusú vezérlőket, pántokat a fejre való kényelmesebb illeszkedés érdekében vagy fejhallgatót. A fejhallgató azonban közvetlenül magába a készülékbe is beépíthető.
A legolcsóbb VR-szemüvegek már néhány ezer forintért megvásárolhatók, de ezek inkább csak egyszerű kartonból készült kiterjesztések lesznek a telefonodhoz, mindenféle kiegészítő funkció nélkül. A jobb minőségű szemüvegek okostelefonokhoz 15 000-45 000 forintért vásárolhatók meg, ezek már rendelkezhetnek például dioptriakorrekcióval, beépített fejhallgatóval vagy vezérlőgombokkal, esetleg külön vezérlővel.
45 000 és 120 000 forint között találhatóak a kifejezetten játékkonzolokhoz tervezett alap headsetek. Ezeknél figyelembe kell venni a szűkebb látómezőt és a gyengébb kijelzőminőséget, de már viszonylag hű élményt nyújthatnak.
120 000 és 210 000 forint között mozognak a játékkonzolokhoz tervezett csúcskategóriás modellek, amelyek széles látómezővel, kiváló minőségű képpel, több hangszóróval és egyedi vezérlőkkel rendelkeznek, beleértve a továbbiak beszerzésének lehetőségét is.
310 000 Ft körül kezdődnek a legmagasabb minőségű, nagy felbontású képernyővel, nagyszámú érzékelővel és számos egyéb opcióval rendelkező headsetek. A kiváló minőségű önálló VR-szemüvegek hasonló áron kaphatók.
Merülj el a játékok, filmek és koncertek lenyűgöző világában a legjobb VR szemüvegek segítségével!
Gamepad lehet mellékelve vagy megvásárolható. A játékkonzolokhoz készült VR-szemüvegek általában a natív gamepadet használják. A virtuális valóságban való játék maximális kényelme érdekében csak olyan vezeték nélküli kontrollerek ajánlhatók, amelyek nem korlátozzák a mozgásszabadságot. Győződj meg arról is, hogy minden vezérlőelem tapinthatóan megkülönböztethető, mivel a virtuális valóságban nem fogod látni őket.
A távvezérlő egy olyan eszköz, amelyet különböző funkciók vezérlésére használnak a virtuális valóság környezetben. Hasznos lehet például olyan telefonos szemüvegeknél, ahol maga a kijelző nem vezérelhető, vagy olyan VR-headseteknél, amelyeket nem elsődlegesen játékra terveztek.
A virtuális valóságban élvezheted a saját felvételeidet is. Ehhez elegendő egy kamerát vásárolnod, amely támogatja a 360°-os felvételkészítést. Különösen népszerűek az akciókamerák, amelyekkel különféle adrenalinnal teli élményeket örökíthetsz meg.
Egyes VR-szemüvegek saját hangeszközökkel rendelkeznek, akár fejhallgató, akár a fül területén lévő hangszórók formájában. Több, különböző irányban elhelyezett hangszóró igazán valósághű élményt nyújthat, de még az elterjedtebb headset opcióval is jobban elmerülhetsz a VR-ban, mintha a hangot külső eszköz szolgáltatná.
A speciális virtuális valóság kesztyűk lehetővé teszik a felhúzáskor, hogy a kezeidet úgy használd, mint a videojáték karakterének kezeit, így rendkívül hiteles élményben lesz részed.
A virtuális valóság világának egyik legújabb technológiái a speciális headsetek, amelyek be tudják kapcsolni a szaglásodat és más érzékszerveidet. Ha speciális illatanyagokat helyezünk be, ezek a virtuális valóságban történtekhez igazodva felszabadulhatnak, és a beépített porlasztók segítségével forró és hideg szelet, rezgéseket és rázkódásokat, vagy akár páratartalmat is szimulálhatnak.
Ha új vagy a virtuális valóságban, akkor tudnod kell, hogy elsőre nem biztos, hogy kényelmes lesz a használata. Ez főként az olyan helyzetek miatt van, amikor a virtuális valóságban mozogsz, míg a valóságban statikusan állsz. Egyesek számára a közvetlen környezettől való elszigeteltség is kényelmetlen lehet. Az esetek túlnyomó többségében azonban ez csak a megszokás kérdése.
Az ideális az, ha kevésbé megterhelő játékokkal kezdünk, amelyeket rögzített helyzetben lehet játszani, vagy esetleg csak 360°-os videókkal vagy virtuális kirándulásokkal. Tarts gyakori szüneteket, miközben fokozatosan haladsz az intenzívebb címek felé.
Fedezd fel a virtuális valóság határtalan lehetőségeit a legújabb és legizgalmasabb VR játékokkal!
A virtuális valóság használata előtt mindig számolj azzal, hogy a valós környezetedet nem fogod tudni megfelelően érzékelni. Ezért mindig jó ötlet meggyőződni arról, hogy nincs-e ott semmi, ami potenciálisan veszélyes lehet, és hogy elegendő helyet alakíts ki magad körül.
A virtuális valóság egy másik aspektusa a különböző egészségre gyakorolt hatások, amelyeket különösen a hosszan tartó használat okozhat. A virtuális valóság hosszú órákon át, nagyobb szünetek nélkül történő nézése fejfájást vagy szemfájást okozhat, ilyenkor mindig jó ötlet, ha hagyod pihenni a tested.
Azok az emberek, akik nincsenek hozzászokva a technológiához, gyakran negatív kinetózist is tapasztalhatnak, ami émelygést jelent, amit az okoz, hogy míg a való életben egyhelyben maradunk, addig a virtuális valóságban mozgunk. Ez hasonló ahhoz a fajta rosszulléthez, amelyet egyesek például buszozás közben éreznek.
Emellett érdemes vigyázni a különböző villanásokkal vagy ijesztő pillanatokkal a horror videojátékokban vagy filmekben. A kiszámíthatatlan mozgások mellett ezek nagyon veszélyes jelenségek, például szívbetegek vagy epilepsziások számára.
Bár a virtuális valóságot leggyakrabban a játékokkal hozzák összefüggésbe, sokkal több felhasználási módja is van. Használhatod speciálisan szerkesztett filmek megtekintésére, 360°-os fotók megtekintésére, valamint különféle közvetített élmények vagy a VR-be hozott valós helyek körbejárására is. A virtuális valóság egy erőteljes trend, amely teljesen új módszereket hoz a tartalomfogyasztásra, ezért számíthatsz arra, hogy megjelenése az elkövetkező években még intenzívebbé válik.
A virtuális valóságot játszva nehéz érzékelni a körülöttünk lévő valós világot, ezért vásárlás előtt fontold meg, hogy elég hely áll-e rendelkezésedre a játékeszköz használathoz. Ez különösen igaz a kezed és más testrészeid mozgását rögzítő kiegészítő kontrollerekkel ellátott eszközökre.
A legtöbb szemüveg lehetővé teszi az úgynevezett dioptriakorrekciót, ami lehetővé teszi, hogy a kisebb dioptriával rendelkezők szemüveg nélkül is élvezhessék a virtuális valóságot. A robusztusabb fejhallgatókban ekkor általában van hely arra, hogy viselőjének ne kelljen levennie a dioptriás szemüveget de különösen, ha nagyobb kerettel rendelkezik, érdemes kipróbálni a VR-szemüveget vásárlás előtt.