Milyen vírusirtót válassz?

Új számítógépet vagy mobiltelefont vásároltál, és szeretnéd a lehető legjobban védeni? De mi a helyzet a régebbi eszközökkel? Segítünk megtalálni a tökéletes vírusirtót. Olvasd el cikkünket, és válaszd ki a számodra legmegfelelőbb megoldást!


Marianna, szerkesztő, Árukereső

Olvasási idő: 6 perc

milyen vírusírtót használjak
Válassz olyan vírusirtót, amelynek a nyelvi beállításai között megtalálod az anyanyelved, így könnyedén tudod használni minden funkcióját.

A vírusirtók fajtái

Digitális licenc

A digitális licenc segítségével a vírusirtó programot azonnal telepítheted a fizetés után.

➕ Egy vagy több eszközre szóló licenc
➕ Minimum 1 éves licenc megvásárlásának lehetősége
➕ Fizetés után egy kódot kapsz, amellyel aktiválhatod a programot

➖ Magasabb vételár 1 éves, 1 eszközre szóló licenc esetén

Fizikai adathordozón kapható vírusvédelem

A fizikai adathordozón kapható vírusvédelmet a megadott címre küldik el.

➕ Több eszközre is használható
➕ Előfizetés 1 évtől
➕ A vírusvédelmi kód a tiéd, fizikai formában

➖ Magasabb beszerzési költség

Vírusirtó frissítés

A vírusirtó frissítés lehetővé teszi, hogy a vírusirtó szoftver legújabb verzióját használd.

➕ Manuális vagy automatikus frissítés
➕ Licenc megvásárlása után
➕ Az eszköz maximális védelméért

➖ Néha az upgrade-hez el kell küldeni az eredeti licenckulcsot e-mailben az eladónak

Licenc meghosszabbítása

A licenc meghosszabbítása már a meglévő licenc lejárta előtt is lehetséges.

➕ Automatikus meghosszabbítás fizetés után
➕ Általában nincs szükség a kód újra megadására
➕ 1 éves vagy többéves meghosszabbítás lehetséges

Ha nem beszélsz angolul, a vírusirtó megvásárlása előtt győződj meg arról, hogy a gyártó biztosít-e magyar nyelvű felhasználói támogatást.

Fizetős vagy ingyenes vírusirtó program segíthet többet a professzionális védelemben? Rangsorunkban megtalálod a legjobb vírusirtókat Androidra, Windowsra, iPhone-ra és Macre.

Mi alapján válasszunk

Licencszám, típus és védelmi időtartam

A licencek száma és típusa

Az egész háztartásod számára keresel vírusvédelmet? Ebben az esetben vásárolj több licenccel rendelkező vírusirtót. A magyar piacon egy-, két-, három- vagy több eszközre szóló licenc is elérhető. Fontos tudni, hogy egy számítógépre vagy mobiltelefonra vásárolt vírusirtót nem telepíthetsz másik eszközre.

Gondold át, hogy otthoni vagy céges licencet szeretnél-e vásárolni. Otthoni használatra a magánszemélyeknek szóló licencek, céges használatra pedig a kereskedelmi felhasználásra szánt, általában drágább licencek ajánlottak. Semmiképpen se használd az otthoni licencet céges számítógépen vagy mobiltelefonon.

Védelmi időtartam

Licencet egy évre, két évre vagy akár hosszabb időszakra is vásárolhatsz. Minél hosszabb időtartamot választasz, annál kedvezőbb árat kapsz.

A számítógép terhelése

Minden vírusirtó program bizonyos számítógépes teljesítményt igényel. Ahhoz, hogy a vírusirtó program hatékonyan működjön, ügyelned kell arra, hogy ne lassítsa le a számítógépet, ne rontsa a teljesítményét és a reakcióidejét a számítógép mindennapi használata során, valamint, hogy rendelkezzen gyors szkennelési funkcióval.

A modern biztonsági programok már nem órákig végzik a számítógép átvizsgálását, mint régen, hanem csak pár (néhány tíz) percet vesz igénybe a vizsgálat.

Navigációs nehézség

Az antivírus program kényelmes használatához elengedhetetlen, hogy a felhasználói felülete minél kellemesebb és egyszerűbb legyen. Válassz olyan vírusirtót, amely áttekinthető és lehetővé teszi, hogy minden funkcióját gond nélkül kezelhesd.

Biztosan hasznosnak találod például a szülői felügyelet funkciót. Így megakadályozhatod, hogy gyermekeid bizonyos weboldalakra látogassanak, illetve korlátozhatod a számítógép bizonyos funkcióinak használatát, amelyeket a gyermek nem használhat.

Felhasználói támogatás

Előfordulhat, hogy a vírusirtó program váratlanul leáll. Ha ez megtörténik, érdemes felvenni a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal. Ha nem beszélünk idegen nyelvet, válasszunk olyan vírusirtót, amely magyar nyelvű ügyfélszolgálatot biztosít.

Az ügyfélszolgálatot több módon is elérhetjük:

  • Telefonon - egyszerűen felhívjuk az ügyfélszolgálati számot
  • E-mailben - a vírusirtó szolgáltató weboldalán megtalálható az e-mail cím
  • Live chaten - sok szolgáltató esetében lehetőség van élő chaten keresztül is kapcsolatba lépni az ügyfélszolgálattal. Az élő chatet általában a szolgáltató hivatalos weboldalán találjuk

Funkciók

Melyik vírusirtó funkciókat értékeled a legjobban?

Jelszókezelő - azokat a jelszavakat, amelyekre nem emlékszel, biztonságos mappában vagy helyen tárolhatod, ahová rajtad kívül senki más nem tud bejutni.

Felhőalapú tárhely - ez egy biztonságos hely a fontos fájlok és mappák tárolására

Szülői felügyelet - a szülők nyomon követhetik, hogy gyermekük mit csinál a számítógépen, és letilthatnak bizonyos weboldalakat vagy mappákat

VPN-kapcsolat védelme - a nyilvános hálózatokhoz való csatlakozásod biztonságosabbá válik

Otthoni használatra a magánszemélyeknek szóló, céges használatra pedig a kereskedelmi felhasználásra szánt licenszt vásárolj

Szkenner (vizsgálómotor) típusa

A vírusirtó kiválasztásakor fontos szerepet játszik a szkenner is.
A szkenner átvizsgálja a számítógép fájljait, azonosítja a potenciális fenyegetések és eltávolítja azokat. Vásárlás előtt érdemes ellenőrizni a szkenner megbízhatóságát. Nézz utána annak is, hogy működik-e internetkapcsolat nélkül is. Egyes szkennerek megbízhatósága akár 30 százalékkal is csökkenhet internetkapcsolat nélkül.

Rezidens védőpajzs

A rezidens védőpajzs figyeli a felhasználó online tevékenységét, és észleli a veszélyeket. Ha megfelelően működik, a rezidens védőpajzs azonnal megakadályozza a hozzáférést a veszélyes weboldalakhoz, illetve blokkolja az alkalmazást. Ezért vásárlás előtt ellenőrizd a rezidens védőpajzs hatékonyságát. Általában körülbelül 80 %-os hatékonysággal működik.

A rezidens védőpajzs a csatlakoztatott külső merevlemezek vagy USB flash meghajtókról származó fenyegetéseket is képes felismerni.

Az adatbázis frissítésének sebessége

Amikor a szkenner felfedez egy fenyegetést, az idő a legfontosabb tényező. Minél gyorsabban reagál a vírusirtó, annál jobb. A vírusirtónak a lehető legrövidebb időn belül el kell hárítania a veszélyt. Sajnos előfordulhat, hogy a reakció túl lassú, és a fenyegetés felismerése és az eltávolítása között akár több nap is eltelhet.

A vírusirtó vásárlásakor elsősorban a fenyegetések felismerésének és eltávolításának sebessége a legfontosabb.

Túl lassú a laptopod? A jelenség mögött számtalan ok állhat. A jó hír, hogy ezek némelyikét viszonylag könnyen orvosolhatod magad is. Olvasd el cikkünket, amiből kiderül, hogy hogyan gyorsíthatsz fel egy lassú laptopot.

A leggyakoribb vírustípusok

Milyen típusú vírusok fertőzhetik meg leggyakrabban a számítógépedet vagy a mobiltelefonodat?

Adware

Az adware gyakran felugró ablakok vagy bannerek formájában jelenik meg. Ha rákattintasz egy ilyen reklámra, és letöltsz egy ingyenes programot, akkor vele együtt gyakran települ egy olyan alkalmazás is, amely ezeket a felugró ablakokat jeleníti meg.

Malware

Célja, hogy behatoljon a számítógépbe vagy károsítsa azt. Általában trójai faló vagy rootkit formájában jelenik meg. Ezeket a vírusokat úgy töltheted le a számítógépedre, ha rákattintasz egy linkre, vagy megnyitsz egy fertőzött fájlt.

Phishing

A phishing napjainkban nagyon gyakori fenyegetés. Célja személyes adatok megszerzése, leggyakrabban SMS-ek, közösségi média üzenetek vagy e-mailes kommunikáció segítségével. Az e-mailes kommunikáció úgy tűnik, mintha egy nagy intézménytől, például egy telefonszolgáltatótól vagy banktól származna, de ha megnézed az e-mail küldőjét, rájössz, hogy az egy hamis cím. A közösségi médiában az üzenetek úgy érkeznek, mintha a barátaidtól vagy ismerőseidtől származnának. De nekik semmi közük ehhez a csalárd kommunikációhoz.

Ransomware

A ransomware egy olyan program, amely pénzt akar kicsalni tőled zsarolással. A vírus megtámadja a számítógéped, titkosítja az adataidat, és ezután felveszik veled a kapcsolatot azzal, hogy amíg meg nem fizeted a megfelelő összeget, nem férhetsz hozzá az adataidhoz.

Spyware

Ez a vírus érzékeny adatokat gyűjt rólad az interneten keresztül. Azt, hogy van a számítógépeden, azon veheted észre, hogy folyamatosan különböző felugró reklámok jelennek meg a képernyőn, vagy a számítógéped jelentősen lelassult.

Ahhoz, hogy minimalizáld az internet használatával járó kockázatokat, mindig időben frissítsd a vírusirtódat, ne csatlakozz nyilvános wifihálózatokra, használj erős jelszavakat és kétlépcsős azonosítást is.

Gyakran ismételt kérdések

Miért veszélyes idegen külső merevlemezt csatlakoztatni a számítógéphez?
Szükségem van vírusirtóra a telefonomon?
Ha két vírusirtót telepítek a számítógépemre, jobban védve lesz?
Mi a firewall?