Nem minden háztartásban van légkondicionáló, de a nyári hőség és a lakás felmelegedése mindenkit megvisel. Az álló levegő megmozgatása pedig bármilyen időjárási viszonyok között hasznos lehet. Az ilyen esetekre érdemes beszerezni egy ventilátort, amely biztosítja a megfelelő légáramlást és kellemesen hűsít
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 4 perc
Az asztali ventilátorok a legolcsóbb, legkisebb teljesítményű változatok közé tartoznak.
Elsősorban személyes használatra, kis helyiségekben használhatóak, a teljes lakótér levegőjének keringetésére nem alkalmas.
Jó megoldást jelentenek pl. egy irodai íróasztalon a közérzet javítására.
Sok modell kényelmes tápellátást kínál USB-n keresztül
Az álló ventilátorok nagyobb teljesítményűek és alkalmasabbak nyitott helyiségekhez.
Általában több sebességgel rendelkeznek, és többféle magassági pozícióba lehet állítani őket.
Kevésbé stabilak, és a forgalmasabb helyeken útban lehetnek.
Az oszlop ventilátorok lényegében az álló ventilátorok stabilabb változatai, kissé kisebb keringési hatékonysággal.
Esztétikusabb megjelenésükkel jobban illeszkednek a legtöbb modern kialakítású belső térbe. Ha tehát fontos számodra a ventilátor dizájnja is, ez egy nagyszerű választás
Az axiális vagy szellőztető ventilátorokat olyan kis helyiségekbe való beépítésre tervezték, ahol a nedvesség és a szagok miatt folyamatos szellőzés szükséges - ennek megfelelően leggyakrabban fürdőszobákban és WC-kben fordul elő. Népszerű funkció az időzítő, amivel a ki- és bekapcsolást szabályozhatod.
A csendesebb működéshez kisebb teljesítmény társul.
A radiálventilátor (centrifugális ventilátor) hasonló célt szolgál nagyobb fürdőszobákban.
A mennyezeti ventilátor az egyik legnagyobb teljesítményű ventilátor típus.
Nagyon népszerűek a lámpával felszerelt mennyezeti ventilátorok és a távirányítóval rendelkező modellek.
Használatuk nem kötődik az évszakokhoz: nyáron hűsítik a helyiséget, télen pedig keringetik a meleg levegőt a helyiségben. Ezáltal hozzájárulhat az energiaköltségek csökkentéséhez.
Egyéb típusok
A falra szerelt ventilátorokat elsősorban ipari felhasználásra tervezték. Egyes modellek alternatívaként használhatók a fürdőszobák vagy kisebb, magas páratartalmú helyiségek szellőztetésére is.
A padlóventilátorok nagyon hatékony megoldást jelentenek nagyobb helyiségek vagy egész lakások számára. A nagy teljesítménynek azonban magasabb zajszint az ára.
Fali ventilátorok >>
Padlóventilátorok >>
Autós ventilátorok >>
USB ventilátorok >>
Poros és száraz környezetben előfordulhat, hogy a ventilátor a port fújja szét, ezért ajánlatos a felületeket tisztán tartani és rendszeresen porszívózni.
Egy adott ventilátor hatékonyságát leginkább a légáramlás határozza meg. Ez az érték köbméter/órában (m³/h) van megadva. Ha ismered annak a helyiségnek a térfogatát, ahová el szeretnéd helyezni a ventilátort, könnyen kiszámíthatod, hogy az adott modell megfelelő-e számodra, vagy inkább egy nagyobb teljesítményű modellre van szükséged.
Hogyan lehet kiszámítani egy ventilátor hatékonyságát?
Először is számold ki a helyiség térfogatát, ahol a ventilátor működni fog. Ehhez egyszerűen szorozd meg a helyiség hozzávetőleges hosszát, szélességét és magasságát. Vedd figyelembe, hogy minden helyiség más-más mértékű levegőcserét igényel. Ezután szorozd meg a helyiség térfogatát a szükséges levegőcserék számával.
Általánosságban:
A szobák 1-2 légcserét igényelnek / óra
A fürdőszobák és az irodák 5-8 légcserét igényelnek / óra
A konyhákban 6-9 légcserére van szükség / óra
Ha például egy 60 m³-es nappaliba szerel be egy ventilátort, akkor annak 60-120 m³/h közötti térfogatárammal kell rendelkeznie.
▪️ A készülék által a hálózatból 1 óra alatt felvett teljesítményt jelenti.
▪️ Általában az axiális és asztali modellek a leggazdaságosabbak, a bemeneti teljesítményük kevesebb, mint 22 W.
▪️ A teljesítményértékek azonban általában 23 és 44 W között mozognak.
▪️ Néhány korszerű mennyezeti, padló- és axiális ventilátor több mint 66 W-ot igényel. Ezek általában nagyobb területek és terek kivételes darabjai.
Ne becsüld alá a zajszintet vásárláskor. Ami az első percekben tűrhető zajnak tűnhet, amelyet elsősorban a lapátok sebessége okoz, egy idő után zavaróvá válhat.
A leghalkabb ventilátorok gyakran az axiális ventilátorok, amelyek többnyire 37,5 dB alatti zajszinten működnek.
A szabványos szobai ventilátorok esetében 40-50 dB körüli zajszinttel találkozhatsz. A magasabb értékek, az 59 dB vagy több, a legtöbb embernek már kellemetlen lehet, különösen a nagy teljesítményű készülékeknél fordulnak elő.
▪️ Általában még a legegyszerűbb modellek is legalább 2-3 sebességfokozatot kínálnak.
▪️ Ennél valamivel magasabb szám a szokványos, általában a 3-6 fokozat.
▪️ A drágább készülékek, különösen az állványos és oszlopos modellek, már több mint 8 sebességfokozatot kínálnak, és esetükben fejlettebb beállításokra is számíthatunk.
Időről időre jól jönne egy gyors módszer egy-egy helyiség felmelegítésére? Ebben az esetben érdemes szétnézned a hűsítésre is alkalmas hősugárzók között.
Teljesítményszabályozás - gyakorlatilag minden modellnél alapvető funkció. Ha nem szeretnéd, hogy a készülék mindig 100%-on működjön, korlátozhatod a teljesítményét, és így halkabbá teheted.
Világítás - a mennyezeti ventilátorok jelentős részét kombinálják világítótesttel.
Távirányító - ma már számos modellnél elterjedt, és sokkal kényelmesebbé teszi a használatot.
Forgásbeállítás - ha a ventilátort például egy sarokba helyezed, akkor a forgásnak köszönhetően az egész helyiségbe fújja a levegőt. Bizonyos esetekben a forgás csak ki- és bekapcsolható, a fejlettebb készülékeknél a tartomány is beállítható.
Éjszakai üzemmód - ez a helyiség fokozatos hűtését jelenti az éjszaka folyamán. Ez elsősorban a lapátok csendes és zavartalan forgását jelenti.
Téli üzemmód - különösen a mennyezeti ventilátorok képesek a hideg levegőt a padlótól távolabbra áramoltatni, így részben helyettesítik a meleglevegő-berendezés funkcióját.
Telefoncsatlakozás - az intelligens ventilátorok lehetőséget nyújtanak a telefonon keresztül történő vezérlésre és beállításra.
ECO üzemmód - a ventilátor maga állítja be a sebességet a helyiség aktuális hőmérsékletének megfelelően.
Beépített párásító - a levegő nemcsak friss, hanem megfelelően párás is lesz.
Hűtsd le magad a nyár legjobb hűtőberendezéseivel! Válassz a legjobb léghűtők, légkondicionálók és ventilátorok közül, és élvezd a kellemes hűslégkört otthonodban!
Mennyezeti ventilátorok
Klíma, légkondi
Hősugárzó
Mobilklíma
Párásító, légtisztító
Párátlanító