Érezze magát közelebb a természethez, a csillagokhoz vagy a sporteseményekhez! A távcsöveknek minden természetkedvelő, kiránduló és csillagász felszerelésében jelen kell lenniük. Számos típus létezik, amelyek számos paraméterben különböznek is egymástól.
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 7 perc
A csillagászati távcsövek kínálják a legnagyobb nagyítást, gyakran több mint százszorosat. Ez lehetővé teszi a Hold, a közeli bolygók és más mélyűri objektumok részleteinek megfigyelését. Ezek gyakran monokulár távcsövek. Elengedhetetlen a háromlábú állványra való felszerelésük.
A távcsövek típusai a fénytörés elve szerint:
Lencsés távcsövek - a fénytörés elvét használják. Jobban alkalmas fényes objektumok - a Hold és a bolygók - megfigyelésére.
Tükrös távcsövek - a fény visszaverődésének elvét használják. Jobban alkalmasak üstökösök és távoli objektumok (ködök, galaxisok) megfigyelésére, továbbá fotózásra is alkalmasabbak.
Lencse-tükör (katadioptrikus) távcsövek - a lencse tükörből és lencséből is áll, kisebb méretű, kiküszöböli az előző két elv kisebb hibáit, rövidebb, és magasabb az ára.
A turista távcsövek leggyakrabban binokulárok, és esetükben a hangsúly a könnyű súlyon és a hordozhatóságon van. Ezenkívül a kisebb nagyításnak köszönhetően még állvány használata nélkül is éles képet adnak. Általában kisebb rekesznyílással rendelkeznek, kompaktabbak és megfizethetőbbek.
Monokulár - távcső, amelyen keresztül csak az egyik szemével néz. Főleg sportcélokra használják.
Binokulár - a legelterjedtebb távcsőtípus, mindkét szemmel való nézésre tervezték, jobb képplaszticitás, jobb távolságbecslés, nagyobb látószög.
Mindenekelőtt vízálló modelleknek kell lenniük, mivel a vadászok gyakran nem tudják elkerülni az esőt. A vadászati távcsöveknél a lencse nyílásának is fontos szerepe van, így az átmérője meghaladhatja a 60 mm-t. Az ideális nagyítás ekkor 7x -11x között lesz. A vadmegfigyelésre szánt távcsövek gyakran álcázó színben készülnek, gumírozottak, hogy ne csússzanak ki a kezéből, és nitrogénnel vannak töltve a páraképződés megakadályozása érdekében.
Legnépszerűbb változatok: 7x50, 8x56, 10x50, 10x56, 12x50, 12x56.
A legjobb modellek autofókuszt vagy beépített távolságmérőt kínálnak.
A vadászok és sportlövészek is hasznát veszik. Gyakran éjjellátóval vannak felszerelve.
A zsebtávcsöveket olyan felhasználók számára tervezték, akik számára a legfontosabb tulajdonság a hordozhatóság, vagyis a kis méret és a könnyű súly. Meglepően nagy teljesítményűek lehetnek, de kisebb kialakításuk miatt általában kisebb fényerővel és nagyítással rendelkeznek. Itt is létezik monokuláris és binokuláris változat.
Legnépszerűbb változatok: 8x25, 10x25, 12x25, 8-20x25.
Az objektív átmérője általában 20-35 mm.
Zsebtávcsövek esetében csökkentett nagyítás és optikai minőségi követelmények szükségesek.
Ezek az egylencsés távcsövek jobb nagyítással rendelkeznek, mint a normál turista típusok. Ezért is van gyakran állvánnyal felszerelve a nyugodt, remegő kép nélküli megfigyelés érdekében. Nagy lencseátmérőjűek, így gyengébb fényviszonyok között is használhatóak.
Általános használata:
Alapvető csillagászati megfigyelés
Madárfigyelés
Megfigyelés lőtereken
Szabadidős természetfigyelés
Minden figyelőtávcsövet úgy terveztek, hogy állványra szerelhető legyen - legalább 1, néha 2 állványmenettel (1/4") rendelkeznek a testükön. Használhat bármilyen fényképészeti állványt is.
Találkozhat a "színházi távcső" kifejezéssel is. Kis nagyítással rendelkeznek. Találhat monokuláris és binokuláris modelleket, és gyakran hangsúlyt fektetnek a dizájnra. A hagyományosak elegánsak, aranyozottak, és lánccal vannak ellátva.
Nagyítás/zoom
Ez minden távcső legalapvetőbb értéke. Ha egy távcső 7x-es nagyítású, akkor egy 70 m-re lévő tárgy úgy fog tűnni, mintha 10 m távolságból látná. Vásárláskor vegye figyelembe, hogy a nagyobb nagyítás nem feltétlenül jobb. Amennyiben meghalad egy bizonyos határt (leggyakrabban a 10x-es nagyítást), a kép a kézremegés miatt elmosódott lesz, és kevésbé lesz tiszta. Ilyenkor ideális egy állvány beszerzése.
Lencseátmérő
Minden távcsőnél két számot talál, amelyek között egy szorzójel van. Az első szám a fent említett nagyítást, a második a lencse átmérőjét jelzi milliméterben. Minél nagyobb az objektív átmérője, annál több fényt enged be, és annál tisztábban láthatja a tárgyat, amelyet néz. A normál távcsövek ideális átmérője körülbelül 50 mm.
Ez határozza meg a távcsövön keresztül látható látómező szélességét, ahol az alapértelmezett érték 1000 m, vagy másképp, azt a területet jelöli, amelyet a távcsőből látunk ebből az 1 km-ből. 8x-os nagyításnál a látómező körülbelül 110-140 m.
A legtöbb távcső rendelkezik dioptriakorrekciós beállítással, általában a -3 és +3 közötti tartományban. A korrekció jól jön azoknak, akik szemüveget viselnek, de távcső használatakor leveszik azt.
Fényerő
A fénysűrűség különösen fontos a szürkületben és a majdnem sötétben, általában a gyengébb fényviszonyok között. Ez a paraméter könnyen kiszámítható bármely távcső esetében, és a lencse átmérőjének és a nagyítás négyzetének hányadosaként számítható ki. Például egy 8×30-as binokulár relatív fényereje 14.
Méret és súly
A turista típusok kisebbek és kevesebb, mint 700 g súlyúak. A legtöbb 50-52 mm átmérőjű objektívvel rendelkező távcső súlya kevesebb mint 1,5 kg. A nagyobb átmérők és a robusztusabb kivitelek még többet nyomnak. A professzionális vadászmodellek súlya meghaladhatja a 4 kg-ot, a csillagvizsgáló felszerelések pedig még ennél is nehezebbek.
Egyéb jellemzők
Éjjellátó - ezt a funkciót a filmekből ismerheti. A lencse a Hold vagy a csillagok maradék fényével működik, és még sötétben is képes a tárgyakat látni. Ilyenkor azok jellemzően zöldes árnyalatúak.
Fókuszálás - akárcsak egy fényképezőgép, egyes távcsövek is rendelkeznek manuális fókusszal.
Parallaxis korrekció - céltávcsöveknél fontos funkció, a fókuszt korrigálja attól függően, hogy a célpont milyen távolságban van.
Nitrogéntöltés - az így felszerelt távcső nem fog bepárásodni. A vadászati modellek esetében ez gyakorlatilag elengedhetetlen.
Antireflexiós bevonat - nem csak az elülső lencsetagok nagyobb átmérője, hanem a felületük is segít növelni a fény behatolását az optikai rendszerbe. Ezért felületüket speciális bevonattal (például FC, MC, FMC vagy SMC jelöléssel) lehet bevonni, amely növeli az átvitelt.
Anyagminőség és tartósság
A távcsövek túlnyomó többsége műanyagból készült testtel rendelkezik, a lencsék vagy tükrök természetesen üvegből készülnek. A műanyag az alkalmazástól függően különbözőképpen puha vagy tartós, és érdemes a vízállóságot is ellenőrizni.
Amikor a távcsövet a szabadban használja vagy utazik vele, egy tok fontos kiegészítő. A gumi peremvédő megvédi a lencsét az ütődéstől, ha véletlenül leejti a távcsövet. Amennyiben nem szeretné a távcsövet a kezében vagy a hátizsákjában hordani, és nem akarja gyakran kivenni és visszatenni, akkor értékelni fogja a nyakába vagy a vállára akasztható pántot.