A takarító robotnak köszönhetően hetente akár több órányi időt is megspórolhatsz más tevékenységekre - például pihenésre vagy a hobbijaidra. Ez a kis készülék segít tisztán tartani a padlót és a szőnyegeket az egész házban vagy lakásban. Egyszerűen csak válaszd ki az otthonodnak megfelelő modellt. Hogyan válassz robotporszívót, hogy tisztán tartsd az otthonod, de a készülék ne tévedjen el takarítás közben?
Mérlegeld azonban az alábbi szempontokat is:
Már a vásárlás előtt fontos tudni, hogy a robotporszívó nem helyettesíti a kézi porszívót
Magasabb vételár
Gyengébb szívóteljesítmény
Jó tudni:
Szőnyegtisztításkor a törlőkendőt el kell távolítani
A porszívózás és a felmosás kombinációja valószínűleg nem lesz olyan hatékony
Magasabb vételár
Kizárólag kemény padlók tisztítására alkalmasak, automatikusan elkerülik a szőnyegeket, és nem haladnak át a küszöbökön. A 2 az 1-ben felmosó robotporszívóknál kifinomultabban végzik a felmosást - a felmosó robotok vizet permeteznek maguk elé, amit aztán egy felmosókendővel feltörölnek. Nem rendelkeznek szennyeződés- és portartóval, így a padlón lévő szennyeződések közvetlenül a felmosókendőn tapadnak meg. A felmosókendők mosógépben moshatók.
Az év csúcskínálatát megtalálod A legjobb robotporszívók cikkünkben.
Ez a paraméter alapvetően azt jelöli, hogy a porszívó mekkora nyomást tud kifejteni - ezért láthatod néha a „szívóerő” kifejezést is. A robotporszívók esetében leggyakrabban 10-40 W közötti értékekkel találkozhatsz, amik lényegesen alacsonyabbak, mint a hagyományos porszívók esetében. A kialakítás és a tömítés a robotporszívóknál is nagyon fontos.
Ez a számérték szintén watt (W) mértékegységben van megadva, de az elektromos energiát jelenti, amelyet a porszívó működés közben fogyaszt. A magasabb érték tehát nagyobb áramfogyasztást jelent, de a modellek közötti különbségek nem kirívóak.
Ha nem szeretnéd, hogy zavarjon a porszívó működése, akkor vizsgáld meg a zajszintet, és ideális esetben hasonlítsd össze a gyakorlati felhasználói tapasztalatokkal. A legcsendesebb porszívók zajszintje kevesebb, mint 61 dB, ami valóban csendes működést jelent. Ezzel szemben a leghangosabb modellek 70 dB körül mozoghatnak. Ha azonban nem porszívózol minden nap, és főleg akkor fogod működtetni a porszívót, amikor nem tartózkodsz otthon, akkor a magasabb zajszint nem jelent majd gondot.
Egy szokványos robotporszívó általában kör alakú, 30-40 cm átmérőjű, és minél nagyobb a porszívó, annál nagyobb az a terület, amelyet egyszerre képes feltakarítani. A magassága megközelítőleg 8 cm, és abban az esetben fontos, ha a porszívót a bútorok alá is be szeretnéd engedni. A robotok súlya általában 2,5 és 4 kg között mozog - a drágább és jobban felszerelt modellek általában nehezebbek.
A robotporszívók méretéből adódóan a felporszívózott szennyeződés tárolására szolgáló tartályok lényegesen kisebbek, mint a hagyományos porszívóké. Többnyire 0,3-0,8 liter között mozog a térfogatuk. Ha nagyobb lakásod van, vagy erős szennyeződéssel van dolgod, például egy háziállat miatt, akkor mindenképpen legalább egy 0,5 l tartály kapacitású modellt válassz.
A robotporszívókat 2 különböző típusú akkumulátorral árulják. Egyes olcsóbb készülékek NiMH akkumulátorokat használnak, de ezek rövidebb élettartamuk és a rendszertelen töltést rosszul tűrő tulajdonságaik miatt nem kifejezetten ajánlottak.
A modernebb Li-Ion akkumulátorok sokkal nagyobb számban vannak jelen a piacon, és több éves használat során is megtartják a kapacitásuk nagy részét. Ez nagyon eltérő a robotporszívók esetében: egyes modellek csak 2600 mAh-t vagy annál kisebb kapacitást kínálnak, míg mások akár 5000 mAh-t is.
Az akkumulátor kapacitása és töltése
A maximális porszívózási idő az akkumulátor kapacitásával függ össze. Minél nagyobb az akkumulátor kapacitása, a porszívó annál hosszabb porszívózási időt kínál, tehát annál nagyobb felületet képes kitakarítani egyetlen feltöltéssel. Ezt a paramétert leginkább a nagy felületek esetén nem érdemes alábecsülni. Az optimális akkumulátor-üzemidő általában 2-3 óra között van.
A legtöbb robotporszívó ugyan képes visszatérni a töltőállomáshoz, majd feltölteni önmagát, azonban fontos, hogy a töltés ne vegyen igénybe túl sok időt. Ez ugyanis feleslegesen meghosszabbítaná a takarítási folyamatot. A töltés ideális esetben maximum 4 óra.
Felmosás – a takarító robot nem egyszerre végzi a porszívózást és a felmosást. A felmosás megkezdése előtt általában a portartályt egy víztartállyal kell helyettesíteni, és egy speciális felmosó textíliát kell felhelyezni. Egyes készülékek nem rendelkeznek víztartállyal, így a textíliát külön kell beáztatni.
Távvezérlés – lehetővé teszi a porszívó kényelmes be- és kikapcsolását, és bizonyos esetekben más funkciók, például az időzítő vagy a porszívó üzemmód vezérlését is. Egyes vezérlőkkel megjelölhetsz bizonyos területeket, ahol a porszívónak intenzívebb tisztítást kell végeznie, vagy amelyeket ki kell kerülnie.
Forgó kefék – Ahhoz, hogy a takarítás valóban hatékony legyen, a készüléknek forgó kefékkel kell rendelkeznie. A forgó mozgásnak köszönhetően nagyon hatékonyan befújják a szennyeződéseket a szívónyílásba.
Robotporszívók UV lámpával – az UV lámpa a mikrobák megsemmisítésére szolgál.
HEPA szűrő – akár 3 mikron méretű finom porszemcséket, poratkákat és más allergéneket is képes felfogni.
Érintésmentes akadályérzékelés – a korszerű környezetérzékelő rendszernek köszönhetően a takarító robot még azelőtt felismeri az akadályokat, mielőtt azokkal érintkezne. Az egyetlen hátránya, hogy a porszívózás minősége gyengébb azok közvetlen közelében.
Robotporszívó Wi-Fi-vel – lényegében azt jelenti, hogy egy mobilalkalmazáson keresztül vezérelhető. Egyszerűen indítsd el a takarítást a munkahelyedről vagy bevásárlás közben.
Időzítő – lehetővé teszi, hogy beállíts egy adott időpontot, amikor a porszívó elkezdi a takarítást.
Automatikus töltés – amennyiben a készülék alacsony töltöttségi szintet észlel, automatikusan visszatér a töltőállomáshoz. Egyes robotok töltés után ott folytatják a takarítást, ahol korábban abbahagyták.
Lépcsőérzékelés – a porszívó alján elhelyezett érzékelők érzékelik a nyitott tereket, és megakadályozzák, hogy lépcsőn vagy más nem kívánt akadályon áthaladjon.
Virtuális fal – lehetővé teszi egy virtuális határérték beállítását, amelyet a takarító robot nem lép át. Ez az egyik változata a navigációs robotporszívónak.
Hogyan állíthatsz fel egy virtuális falat?
Ez többféleképpen is megvalósítható. A legegyszerűbbek a mágnesszalagok, amelyek elhelyezése közvetlenül a padlóra nem túl praktikus.
Fejlettebb megoldást a virtuális falak jelentenek, amelyek olyan kis készülékek, amelyek a kívánt határvonal szélére helyezve egy speciális sugarat bocsátanak ki, amelyet a robotporszívó nem lép át. A legjobb modellek, amelyek képesek helyiségtervek készítésére is, teljes mértékben lehetővé teszik a határvonalak virtuális létrehozását, például egy kapcsolódó mobilalkalmazás segítségével.
Előfordulnak olyan „balesetek”, amikor a porszívózás önmagában már nem elég. Szőnyegtisztítás házilag című cikkünkben találsz néhány hasznos tanácsot a makacs foltok eltávolítására.
Porszívó, takarítógép
Medencetisztító robot
Ablaktisztító robot
Robotfűnyíró