Hogyan vásároljon szkennert?

Sok nyomtatott anyaggal dolgozik, és szeretné ezeket egyszerűen digitalizálni? Erre egy szkenner megfelelő megoldás. Az önálló eszközök nagy pontossággal szkennelnek, és a dokumentumokat közvetlenül számítógépen vagy mobiltelefonon tárolják. Vásárlás előtt fontos mérlegelni, hogy helyhez kötött vagy hordozható készüléket keres, és hogy milyen magasak a követelmények az eredményül kapott szkennelés minőségével szemben. A beszerzési ár és a szkenner típusa ennek megfelelően változik.


• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu

• Olvasási idő: 5 perc

A szkennerek típusai

Síkágyas/asztali szkenner

Az asztali modellek a szkennerek legnépszerűbb kategóriája. A piacon leggyakrabban olyan síkágyas modellekkel találkozhat, amelyek a dokumentumot egy üveglapra helyezve szkennelik. Ennek alternatívája az áthúzható modellek, amelyeknél a dokumentumot csak beteszi a tálcába, és megvárja, amíg a rendszer áthúzza a szkenneren és beolvassa.

+ Normál otthoni és irodai használatra
+ A4-es dokumentumok és fényképek beolvasása
+ Könnyen csatlakoztatható USB-n, Wi-fi-n vagy HDMI-n keresztül

- Nem alkalmas fényképészeti filmek szkennelésére

> Síkágyas szkennerek

Tollszkenner/Kézi szkenner

A kézi szkennerek technológiailag régebbi modellnek számítanak, ma már elsősorban szövegek digitális formába történő átvitelére használják őket, a világ különböző nyelvein. A szöveges digitalizálás ráadásul másodpercek alatt megtörténik, és különösen hasznos, amikor nagy mennyiségű ismétlődő adattal dolgozik (pl. bankszámlák).

+ A szkenner könnyű és kézben tartható változata
+ Különösen alkalmas szövegek digitalizálására
+ Szöveg PC-re konvertálása másodperceken belül
+ Maximum A4-es méretre, néha ennél kisebb méretre is képes átalakítani

- A kapott szkennelés gyengébb minőségű
- Pontos mozgást igényel a folyamat során

Filmszkenner

A fotószkennerek a kézenfekvő választás azok számára, akik filmjeiket (diákat és negatívokat) nagyobb felbontásban kívánják digitalizálni. Ezáltal biztosítják a jó színvisszaadást, és gyakran automatikus színkorrekciót is kínálnak a lehető legjobb eredmény érdekében. A fényképeken kívül azonban csak korlátozottan használhatók.

+ Mind a negatívokat, mind a diákat 35 mm-es méretben digitális formába szkennelik
+ Speciális szkennelési technológiával rendelkeznek a filmek nagyításához
+ Viszonylag kompaktak és kevesebb helyet foglalnak, mint az asztali változatok

- Nem alkalmas nyomatok és dokumentumok másolására

> Filmszkennerek

Dokumentumszkenner

Az irodai szkennerek lényegében az asztali szkennerek egy változata - ezek nagyobb méretű, forgalmas munkakörnyezetbe való eszközök. Ezek a magasabb árkategóriába tartoznak. Ezt fantasztikus képreprodukcióval és különösen nagy tartóssággal hálálják meg, ahol a készülék rövid idő alatt nagyszámú dokumentumot képes beolvasni.

+ Az adagolónak köszönhetően egyszerre nagyszámú dokumentumot szkennelnek be az Ön közreműködése nélkül
+ Gyorsak, megbízhatóak és készen állnak a nagy szkennelési terhelésre is
+ Általában hálózatra vannak kötve, vagy egyszerre több felhasználó között vannak megosztva

- Magasabb vételár
- Nagy helyet foglal

> Dokumentumszkennerek

Bár hasonló elven működnek, a vonalkódolvasók a szkennerek egy másik kategóriájába tartoznak.

Paraméterek

A szkenner a nyomtatott dokumentumok digitális formába történő átalakítására szolgál. Manapság már az okostelefonok is rendelkeznek ezzel a lehetőséggel, de ezek gyakran inkább vészmegoldások, amelyek minőségben nem érik el a valódi szkennerek minőségét. Sokkal többre képesek, mint a közönséges fekete-fehér dokumentumok átalakítása. A modern készülékek zökkenőmentesen beolvassák a fényképeket és az igényesebb grafikai anyagokat, például a plakátokat vagy szórólapokat. Még a felesleges szoftverek telepítésével sem kell bajlódnia a számítógépén - az eszközök egyszerűen Wi-fi-n, USB-n vagy HDMI-n keresztül csatlakoznak.

Maximális sablonméret
Ez a szám azt mutatja meg, hogy a készülék mekkora formátumot képes beolvasni. Az A4 méret a szabványos az asztali és irodai szkennerek között. A jobb készülékek azonban a nagyobb, elsősorban grafikai anyagokhoz használt A3-as formátumot is támogatják. A fotószkennerek esetében viszont ne számítson arra, hogy nagyobb papírméreteket is be tudnak szkennelni.

A4 - az írásos dokumentumok hagyományos formátuma
A3 - nagyobb formátum plakátok és szórólapok számára
A5 és A6

Optikai felbontás
Az optikai felbontás a kapott szkennelés minőségének mutatója. Minél magasabb, annál részletesebb lesz az eredmény. Ha csak fekete-fehér szöveges dokumentumokat szkennel, akkor a 300 x 300 DPI elegendő. Az összetettebb dokumentumok esetében a szabvány körülbelül 1200 x 2400 DPI. A professzionális fotóátalakításhoz válasszon 7200 x 7200 vagy nagyobb képméretet.

Érzékelési technológia
A piacon a legelterjedtebb érzékelési technológiák a CCD és a CIS képszenzorok illetve LED-es változatok is kaphatók. Bár a két változat önmagában nem határozza meg a készülék minőségét, jó, ha ismerjük a különbségeket:

CCD - egy összetettebb módszer, amely hideg fényű lámpával történő megvilágítást foglal magában. Az ilyen módszerrel végzett vizsgálatok általában kifinomultabbak és részletesebbek, de egyben energiaigényesebbek is. Átlátszó felületek (diák/negatívok) beolvasására is alkalmas.
CIS - Kompakt képérzékelő, LED-ekkel világítja meg a dokumentumot. Egyszerűbb és olcsóbb a működtetése. Leggyakrabban a kompakt és vékonyabb szkennerekben található, amelyek közvetlenül USB-ről táplálhatók.

Amikor nagy felbontásban szkennel, fontos, hogy elegendő szabad hely legyen a merevlemezen. Egyetlen folyamat akár több tíz MB-ot is igénybe vehet.

Funkciók

Automata lapadagoló - nincs szükség a dokumentumok egyesével történő kézi adagolására
Diafilm tartó - lehetősége van egyszerre több diafilm szkennelésére is
OCR - optikai karakterfelismerés, nyomtatott forrásból származó szöveg pontos digitalizálására szolgál
Wi-fi - csatlakoztatás és szkennelés vezeték nélküli hálózaton keresztül
USB - csatlakoztatható a számítógéphez USB-n vagy USB-C-n keresztül
Színes szkennelés - színes dokumentumok szkennelésének képessége
Automatikus színkorrekció - a színmélységek kiegyenlítése annak érdekében, hogy az eredmény a lehető legközelebb álljon az eredetihez

Tartozékok és kapcsolódó termékek

Egyéb szoftver
Fotópapír
Monitor
Nyomtató
Digitalizáló kártya

Gyakori kérdések

Mennyibe kerül egy szkenner?
Mekkora a szkennelési sebesség?
Mennyire fontos a színmélység?