Milyen szivattyút vegyek?

A szivattyút minden olyan esetben használhatod, amikor vizet kell szivattyúznod a medencéből, tóból vagy kútból. A készülék megoldja az ivóvíz, a háztartási víz és az iszapvíz kezelését az otthonodban vagy a nyaralódban, és segíthet az esővíz hasznosításában is. A vízszivattyú kiválasztásakor több fontos paramétert kell szem előtt tartanod, különösen azt, hogy hol és hogyan fogod használni. A Hogyan válasszunk szivattyút című útmutatónkban bemutatjuk a legelterjedtebb szivattyú fajtákat és a felhasználás módjait.

Alapvető szivattyú típusok

Felszíni szivattyúk

Felszíni

Általánosságban elmondható, hogy ha 8 m-nél kisebb mélységből szeretnél vizet szivattyúzni, akkor egy felszíni szivattyú, pontosabban egy felszíni vízszivattyú elegendő. Nagyobb mélységtől jelentős nyomásveszteségek léphetnek fel.


búvárszivattyú

Búvár

A felszíni szivattyúval ellentétben a búvárszivattyút nem csak 8 m vagy annál nagyobb mélységben lehet használni. Ugyanolyan remek szolgálatot nyújt ott is, ahol elegendő lenne a felszíni szivattyú, az úgynevezett szívási magasságot szem előtt tartva. Ezt úgy tudod kiszámolni, hogy minden egyes vízszintes méter mélység után körülbelül 10 cm-t adsz hozzá.


Példa

5 m mélységből, majd 10 m mélységből szivattyúzod a vizet keresztül a kerteden. A szívási mélység 5 + (10 × 0,1) m. Ez összesen 6 m-t eredményez. Ez azonban csak a vízszintesen fekvő felületre érvényes. Ha a felület egyenetlen, ezt is figyelembe kell venni.

A felszíni szivattyú és a búvárszivattyú közötti különbség egyszerű. A felszíni szivattyú fő része a víz felett helyezkedik el, és a folyadékot egy csövön vagy tömlőn keresztül szivattyúzza. A búvárszivattyú szívórésze a felszín alatt helyezkedik el, és nagy magasságokba képes vizet szivattyúzni. Ezért tökéletesen alkalmas például mély kutakhoz.

Házi vízművek

Házi vízművek

A házi vízművek automatikusan bekapcsolnak, és állandó nyomást tartanak fenn a vízvezetékben. Sok esetben tárolótartállyal rendelkeznek. Megnövekedett fogyasztás esetén a vizet a tárolótartályból szívják ki, miközben a szivattyú folyamatosan több vizet biztosít. Ilyen például a búvárszivattyúval ellátott házi vízmű.

Vízszivattyú vs. házi vízművek

Bár egyesek a két fogalmat összetévesztik, határozottan nem ugyanarról a készülékről van szó. A különbség a vízvételezéskor végzett művelet vezérlésében rejlik. Míg a házi vízmű automatikusan bekapcsol és állandó nyomást biztosít a vízvezetékben, addig a vízszivattyú más módon működik. Ugyanis ez a készülék a kezelőtől függ, és az elosztóvezetékben csak a bekapcsolás után alakul ki nyomás.

Szivattyúk típusai működési elv szerint

Centrifugál szivattyú

Centrifugál

A centrifugál szivattyú a legelterjedtebb típus. Sokoldalú, tiszta és enyhén szennyezett víz szivattyúzására alkalmas, és ideális házi vízművekhez is. Megnöveli a nyomást a vízvezetékben, és segítségével biztosítani tudod a kert locsolását, vagy nagyobb távolságra szivattyúzhatod a vizet.
Azonban nem működhet szárazon.

Önfelszívó szivattyú
Orsószivattyú

Orsó

Az orsószivattyút csavar- vagy csigaszivattyúnak is nevezik. Ezek a típusok a vizet egy gumiból készült sztátorban lévő fémcsavar forgatásával szállítják. Általában korlátozott, legfeljebb 3000 l/óra áramlási sebességgel rendelkeznek, ami alacsonyabb hatásfokot és ezáltal magasabb energiafogyasztást jelent. Viszont a beszerzési ár is alacsonyabb és a szervizelés is egyszerűbb.

Ezeket például mély kutakhoz vagy új kutak tisztításához használják. Enyhén szennyezett vizet és koptató összetevőket tartalmazó folyadékokat is lehet vele szivattyúzni. Tartósan víz alatt tartható, de nem működhet szárazon.

Rezgő (vibráló) szivattyú

Rezgő (vibráló)

A rezgő szivattyú, más néven Malysh típusú szivattyú a membránszivattyúk bevált konstrukcióján alapul. Ezek a gépek egy gumimembrán mozgásának elvén működnek, amelyet egy dugattyú húz fel és le. E mozgás során rezgések keletkeznek. Az egyszerű kialakítás a kulcsa az alacsonyabb árnak. Kiváló megbízhatóságot nyújt még nagyobb magasságokba történő szivattyúzás esetén is.

Nagyon korlátozott üzemmódban működnek, a szivattyút körülbelül 2 óránként szüneteltetni kell. Ezt különösen akkor vedd figyelembe, ha nagyobb mennyiségű vizet kell szivattyúznod. A maximális áramlási sebesség kb. 2400 l/óra. Keresett modell a rezgő vízszivattyú.

Zsompszivattyú

Zsomp

A zsompszivattyú nagy áramlási sebességet biztosít, alkalmas nagy mennyiségű szennyeződéssel és iszappal szennyezett vízhez. A konstrukciónak robusztusnak kell lennie, ideális esetben rozsdamentes acélból vagy öntöttvasból.

A berendezés gyakran tartalmaz úszókapcsolót. Ennek ellentéte az úszó nélküli iszapszivattyú. Az úszókapcsoló abban a pillanatban kapcsolja ki a gépet, amikor a folyadék a kívánt szintre leürül. Ez általában egy búvárszivattyú, amelyet közvetlenül a vízbe telepítenek.

Hogyan válasszunk szivattyút a felhasználás szerint?

Milyen szivattyút vegyek fúrt kúthoz

Mindig a merülő modellek között keresd. Ideális például egy nyomással működő búvárszivattyú. Ez nagyobb nyomást tud létrehozni szivattyúzás közben, és ezért nagyobb mélységekből és nagyobb távolságokból képes szivattyúzni. Tulajdonságainak köszönhetően közvetlenül a vízbe meríthető, ezáltal hangszigetelve lesz. Az erre a célra tervezett modelleket a kútszivattyú kategóriában találod meg. Elengedhetetlen, hogy a víz ne tartalmazzon szennyeződést vagy apró részecskéket, amelyek károsíthatják a szivattyút.

Milyen kerti szivattyút vegyek

A kerti szivattyú olyan szivattyú, amelynek elsődleges felhasználási területe a kert. Locsoláskor, szivattyúzáskor, vízelvezetéskor vagy vízellátáskor. Számos modellt megtalálsz tehát a kerti vízszivattyú kategóriában. Ezek főként felületi önfelszívó centrifugál szivattyúk, mivel ezek érik el a kívánt vízkiszorítást és áramlási sebességet. Ezenkívül egyszerű a karbantartásuk.

Milyen búvárszivattyút vegyek

A búvárszivattyút használhatod fúrt kút fúrásához, de nem csak ott. Az átmérője legyen kicsi, hogy egy szűk furatba is beférjen. Ezeket a háztartások vízellátására használják. Ezek főként centrifugál szivattyúk. Rossz minőségű (különösen homokkal szennyezett) vízzel rendelkező furatban inkább egy orsós modellt vagy egy közvetlen fúrólyuk szivattyút használj.

Milyen esővíz szivattyút vegyek

Az esővizet valószínűleg leggyakrabban hordókban gyűjtöd. Ehhez többféle speciális szivattyútípust is találsz: hordószivattyút, hordó vízszivattyút és elektromos hordószivattyút.

Milyen szennyvíz szivattyút vegyek

Az alkalmazási hely miatt olyan szivattyúra van szükséged, amelynek nagy az átfolyási sebessége, és amely sok szennyeződéssel is megbirkózik. Emellett robusztus modellnek kell lennie, amely kiváló minőségű és rozsdamentes acélból készült. Ezért a kínálatban találsz egy speciálisan szeptikus tartályok szivattyúzására alkalmas szennyívzszivattyút.

Hogyan válasszunk medenceszivattyút

A medenceszivattyú a medencében lévő víz cseréjére és a szűrőn való keringtetésére szolgál. A szivattyú egyben az egész rendszer hajtóközpontja is. A berendezésre vonatkozó követelmények közé tartozik a nagyobb áramlási sebesség és teljesítmény, míg a nyomás lehet alacsonyabb. Kivehető gyűjtőkosarak is beépíthetők a törmelék felfogására. Folyamatos működésre tervezték, és sós vízhez is igazítható.

Hogyan válasszunk keringető szivattyút

A keringető szivattyú egy speciális típus. Leggyakrabban a melegvíz keringetését biztosítja a fűtőberendezésekben. A leggyakoribb képviselője a központi fűtés vízkeringető szivattyúja. Legfőbb követelményei a zajmentesség, a hosszú élettartam és az alacsony energiafogyasztás. Fontos a megbízhatóság, mivel leginkább télen működik.

Milyen szivattyút vegyek a retenciós tartályhoz

Az adott helyzettől függően választhatsz felszíni szivattyú és búvárszivattyú között. Felszíni szivattyú használata esetén a szivattyút a retenciós tartályon kívül kell elhelyezni, és a vízszint és a szívónyílás közötti távolság nem haladhatja meg a fent említett 8 m-t. A szivattyút mindig meg kell védeni az időjárás viszontagságaitól.

Szivattyú fajták a folyadék típusa szerint

Ivóvízszivattyú

Az ivóvizet leggyakrabban földalatti forrásokból, például kutakból szivattyúzzák. Erre a célra ideálisak a búvárszivattyúk (pl. akkumulátoros búvárszivattyú) vagy a felszíni centrifugál szivattyúk.

Háztartási vízhez

Ezek a szivattyúk képesek enyhe szennyeződések szivattyúzására is, de nem lehetnek koptató hatásúak. Gátakból, patakokból, tavakból vagy hordókból származó víz szivattyúzására szolgálnak. Ideálisak például locsoláshoz. Szívókosárral vannak felszerelve, amely különböző finomságú szűrővel rendelkezhet, de még így sem szabad ezt a típust olyan folyadékhoz használni, amely nagy mennyiségű szennyeződést tartalmaz.

Zsompszivattyúk

Mindenhol felhasználásra találnak, ahol sok nagyobb törmelék van a vízben, például szeptikus tartályokban, árkokban és építkezéseken. Nagy mennyiségű víz szivattyúzására képesek, viszont ennek ára a kisebb szállítómagasság.
Egyes esetekben ezek a szivattyúk egy vágószerkezettel vannak felszerelve, amely a szívás előtt összezúzza a legnagyobb törmeléket. Sűrű és koptató hatású folyadékokhoz olyan speciális szivattyúk alkalmasak, mint a Gázolaj szivattyú, az olajszivattyú vagy a fogaskerék szivattyú.

A megfelelő szivattyú kiválasztása nélkülözhetetlen szerepet játszik a kerted gondozásában. További érdekességekért látogass el Kerti inspirációk című oldalunkra.

Hasznát veszed azonban a medencék vízszűrésében is. Mire van még szükséged? Tekintsd meg a Váltsd valóra az álmodat a saját medencédről című cikkünket.

A szivattyú jellemzői

Vízmennyiség

Ellátó / nyomásszivattyúk - ezek leggyakrabban olyan tiszta vagy enyhén zavaros vízhez tervezett modellek, amelyeket nagyobb mélységből kell kinyerni. A szivattyúk alakja gyakran ennek megfelelő; általában keskenyebbek és hosszabbak. A nyomásszivattyúk tovább oszthatók forgó és rezgőszivattyús modellekre.

A speciális rezgőszivattyúk akár 40 m mélységből is képesek vizet kitermelni. A forgó és orsós szivattyúk akár 100 m mélységben is működhetnek. A kínálatban megtalálható a nyomásszivattyú, a víznyomásszivattyú, de a nagynyomású szivattyú és a nagynyomású vízszivattyú is.

Ürítő szivattyúk - az előző típushoz képest kisebb szállítómagassággal rendelkeznek, 10-15 m magasságból tudnak folyadékot szivattyúzni, viszont nagy mennyiségű, akár több ezer liter víz óránként történő szállítására is képesek. Tiszta és különösen enyhén zavaros vízre és iszapra egyaránt alkalmasak.

Kiválóan alkalmasak úszómedencék melletti nyaralókban, építkezéseken, ásatások közelében és olyan helyeken, ahol állandó vízáramlás van, pl. árvíz idején és elárasztott pincékben.

Felhasználás

Elsősorban a kerted locsolására, medencéd feltöltésére, elárasztott pince vagy tartály leeresztésére van szükséged? Akkor nem szükséges túl sokat költened professzionális berendezésekre. Azt is tartsd szem előtt, hogy a háztartási szivattyút nem hosszú távú működésre tervezték, és egy bizonyos idő után ki kell kapcsolni, hogy megelőzzük a túlmelegedést.

Ha a célod a hosszú távú üzemeltetés, például az iparban, és főleg iszapigényes környezetben használod, válassz professzionális berendezést. Bármely más szivattyú ilyen használat során gyorsan tönkremenne.

Meghajtás

Kínálatunkban megtalálható az elektromos szivattyú és az elektromos vízszivattyú 230 és 400 V feszültséggel. A nagyobb feszültség azonban nem jelent automatikusan nagyobb teljesítményű szivattyút, ennél fontosabb a fordulatszám. A 400 V-os modellek valamivel olcsóbbak, de ha az egyik fázis meghibásodik, az egész szivattyú károsodhat. A 230 V-os változatnál a motor leáll, és nem áll fenn a károsodás veszélye.

Ha nincs hozzáférésed elektromos áramhoz, használhatsz dízel- vagy benzinmotoros aggregátort is. Mind a benzinszivattyú, mind a benzines vízszivattyú könnyen hordozható, amennyiben súlya nem haladja meg a 10 kg-ot. Ha a motor benzinnel működik lesz, elegendő a szokásos benzin-olaj keverék, akárcsak a kerti fűnyíró vagy a láncfűrész esetében.

Választhatsz azonban kézi szivattyút és kézi vízszivattyút is.

Szivattyú és paraméterei

Áramlási sebesség és a szivattyúzott víz mennyisége

A szivattyúk a szivattyúzott vízmennyiség szerint 3 csoportba oszthatók:

  • akár 4.000 l/óra - alkalmasak a kert locsolására, ivóvíz szivattyúzására kútból vagy háztartási vízellátásra.

  • 4.000 - 7.000 l/óra - ideális igényesebb és gyorsabb locsoláshoz, pl. nagy üvegházakban és mezőgazdasági üzemekben.

  • Több mint 7.000 l/óra - medencék, vermek, elárasztott pincék vagy iszapos vizek szivattyúzására.

Az áramlási sebesség köbméter/órában van megadva. Normál kerti használatra elegendő kb. 1,5 m³/óra áramlási sebesség.

Fogyasztás, teljesítmény és feszültség

Általában 2 feszültségérték közül választhatsz - 230 V és 400 V. A kisebb modellek lehetővé teszik az akkumulátorhoz való csatlakoztatást is. Ezeket a szivattyúkat a 12 V-os érték alatt keresd.

Szintén fontos a wattban megadott teljesítmény. Leggyakrabban a kerti szivattyúk esetében 250 W-tól az 1300 W vagy annál nagyobb értékekig terjedő értékeket találsz. Tartsd szem előtt a megszakítók méretét, hogy elkerüld azok „kirobbanását”.

Ha érdekel a villamosenergia-fogyasztás és annak ára, azt magad is kiszámolhatod.

A fogyasztás kiszámításának képlete

A szivattyún feltüntetett wattok számát szorozd meg 24-gyel (napi órák száma), majd szorozd meg 30-cal (havi napok száma), majd szorozd meg a működési hónapok számával (1-12). A végső számot oszd el 1000-rel (a wattokból kilowattórát kapsz), és szorozd meg az energiaszolgáltató által kWh-ért felszámított árral.

Nyomástartó edény térfogata és a szivattyúzott víz mennyisége

A térfogat befolyásolja a szivattyúkapcsolás gyakoriságát. Egy kisebb házban vagy nyaralóban elegendő kb. 24 liter, egy nagyobb ház esetében nem kell aggódnod az 50 literes tartalék miatt sem. Tartsd szem előtt, hogy minél gyakrabban kapcsolod be a szivattyút, annál kisebb lesz az élettartama és annál nagyobb lesz az áramfogyasztás.

Maximális merülési mélység

A hagyományos szivattyúk 8 és 40 m között használhatók. Figyelembe kell venni a „merülési mélység” nevű adatot, amelyet a felszíntől számolnak, és azt jelzi, hogy milyen mélyre merítheted a szivattyút a felszín alá a károsodás veszélye nélkül.

A szivattyúk súlya

A normál kerti használatra alkalmas szivattyúk súlya lehet kevesebb, mint 5 kg. Ez nagy mennyiségű műanyag alkatrészt és kisebb tartósságot jelent. Ennek ellenére megfelelőek a normál használathoz, és előnyük a nagyfokú mobilitás.

8 kg körül már robusztus szivattyúk közül választhatsz. A házi vízművek súlya meghaladhatja a 20 kg-ot, de ezeknél a szivattyúknál nem számolnak gyakori hordozással. Ezért a stabilitás és a robusztusság előnyben részesül.

A szivattyúzott vízben lévő szilárd anyagok maximális átmérője

A méret milliméterben van megadva. Az iszapszivattyúk, amelyeknek a vízzel együtt köveket és egyéb törmeléket is ki kell szivattyúzniuk, a legnagyobb áteresztőképességűek, és 30 mm-es vagy annál nagyobb átmérővel is elbírnak. Az adat azt jelzi, hogy mekkora részecskéket képes a készülék károsodás nélkül befogadni.

Tanácsok a végére

A vízforrás kapacitása
Megfelelő karbantartás