Milyen snowboardot vegyek?

A havas lejtőkre készülsz, de még hiányzik a leglényegesebb eszköz? A saját snowboard megvásárlásának hatalmas előnyei vannak, amelyek közül a legfontosabbak a teljesítmény, a kényelem és a hosszú élettartam, így érdemes alaposan megfontolni a saját eszközbe való befektetést.


Vásárlási útmutatónkban tanácsot adunk arra, hogy melyik típus az ideális és hogy mire kell figyelni snowboard vásárláskor. Segítünk a megfelelő méret kiválasztásában, és megmutatjuk, mely kiegészítők nélkülözhetetlenek a snowboardozáshoz.

Ki fogja használni?

Sokszor felmerül a kérdés, hogy az egyértelműen férfiakra vagy nőkre szabott deszkákat érdemes-e az ellenkező nemnek használni, de elsősorban nem ettől függ az élvezetes csúszás - a snowboard kiválasztásánál mindig elsősorban az eszközt használó méretét, súlyát és tapasztalatát kell figyelembe venni.

Férfi vs. női modellek

Általában a férfi snowboardok nagyobbak, szélesebbek illetve keményebbek, mint a női snowboardok. Persze ez nem feltétlenül van így minden esetben. A kezdőknek való snowboardok esetében ezek a különbségek alig észrevehetőek. Fontos megjegyezni hogy ez mindig az adott modelltől és gyártótól függ.

Gyerek modellek

Szerkezetileg a gyerek snowboard nem sokban tér el a felnőttekétől, viszont a méretkülönbség elég árulkodó jel lehet.

Figyelj arra, hogy a gyerekek snowboardja nagyjából állig érjen, mivel a rövidebb méret alkalmasabb egy teljesen kezdő számára. Mivel a gyerekek gyorsan nőnek és minden évben új snowboardot venni elég költséges lenne, ajánlott egy olcsóbb terméket választani az első szezonban.


milyen snowboardot vegyek

További inspirációért látogass el a snowboardozás szabadságáról és a túrasíelés világáról szóló oldalainkra.

Snowboard típusok stílus szerint

Freestyle

Aki szeret trükköket kipróbálni, annak a freestyle lehet a megfelelő stílus. Ezt a típust általában a haladók választják, akik szeretik fejleszteni a snowboardozási tudásukat például acélcsöveken, ládákon vagy esetleg rámpákon, ugratókon gyakorolva.
A freestyle snowboardok általában szélesebbek, mint a többi típus – ez nagyobb stabilitást biztosít például forgás közben.

freestyle snowboard

All-mountain

Ezek a snowboardok bármilyen terepen használhatóak. A snowboardosok többsége ezt a típust választja a sokoldalúsága miatt. Haladóknak és kezdőknek is ajánlott. Leginkább a freestyle változatokra hasonlít, illetve jó választás például azoknak is, akik még nem húznak egyértelműen egyik stílus felé sem. A forma inkább a freestyle változatokra emlékeztet.

all-mountain snowboard

Freeride

Azok számára, akik szeretik felfedezni a lejtők mentén a járatlan helyeket vagy teljesen a pályán kívül siklani a szűzhóban, a freeride snowboard a legjobb választás, mely alkalmas a mély hóban való csúszásra.
Ezek a snowboarok általában szélesebb csúccsal és erősebb kialakítással rendelkeznek.

freeride snowboard

További snowboard deszka fajták

Kezdőknek

Kezdőknek általában az all-mountain snowboard ajánlott egy rövidebb és mindenekelőtt könnyebb változatban, mivel ezeket egyszerűbb irányítani. Formáját tekintve a kezdő snowboard használóknak az úgynevezett rocker típust érdemes választani.

Alpesi

A snowboard másik típusa az alpesi vagy alpin snowboard, amelyet kezelt lejtőkre terveztek. Általában keskenyebb, keményebb és hosszabb mint a többi típus.

Splitboard

Ezek a deszkák megfelelőek az egyik legkedveltebb sporthoz, a síalpinizmushoz, vagyis megmászni egy hegyet és lesiklani onnan. Középen hosszanti részen a deszát ketté lehet választani, így könnyebb eljutni a hegycsúcsra. A két részt könnyen össze lehet illeszteni, így egy teljes értékű snowboardot kapst ismét, amivel száguldhatsz majd lefelé.

Mekkora snowboardot vegyek

Hogyan válaszd ki a snowboard hosszát

A hosszúság az egyik legfontosabb szempont, mivel nagyban befolyásolja a siklás közbeni kényelmet és biztonságot. Azt mondják, hogy a deszkának körülbelül állig kell érnie, tehát nagyjából 15 centit le kell vonni a magasságából, viszont nem mindig ez az egyetlen helyes módszer.

A freestyle szerelmesei és a kezdők gyakran választanak rövidebb deszkát, így fürgébbek, mozgékonyabbak tudnak lenni, akik pedig szeretnek gyorsan száguldani, azok hosszabbat.

Szélesség

A második fontos szempont a deszka szélessége. Amikor nincs meg a megfelelő szélesség, a lábujjad vagy a sarkad könnyen elakadhat a hóban, főként kanyarodás közben. Ideális esetben a lábujj és sarok 1 centivel lehet hosszabb a deszkánál, így nem akad el a pályán menet közben és könnyebb lesz nyomást gyakorolni a deszka széleire.

Akinek nagyobb méretű lába van, igyekezzen olyan deszkát választani, amit elláttak az erre vonatkozó „wide” jelzéssel.

A széles snowboardok általában nehezebbek, ezért amennyiben nagy a lábad, de kisebb a súlyod, válassz néhány centiméterrel rövidebbet, így könnyebben tudod majd irányítani azt.

A gyártók általában hosszabb snowboardokat készítenek „wide” kivitelben. A rövidebb „wide” snowboardokat nehezebb beszerezni.

Teherbírás

A választásnál figyelembe kell venni a testsúlyt is. A teherbírás az adott modelltől, azaz a váz típusától és a felhasznált anyagoktól függ. Fontos, hogy a használó súlya megfeleljen a snowboard teherbírásának és hosszának: ha ugyanis túl könnyű a snowboard hosszához képest, akkor nehezebb lesz irányítani, főleg fordulásnál, míg ha nehezebb, a deszka megsérülhet. A kisebb súllyal rendelkezők válasszanak rövidebb deszát, a nehezebbek pedig hosszabbat.

A következő táblázat segít a méret kiválasztásában:

Magasság Súly Snowboard hossza
152 cm 50-59 kg 134-144 cm
158 cm 55-61 kg 138-147 cm
163 cm 61-67 kg 143-153 cm
168 cm 65-72 kg 147-156 cm
173 cm 69-76 kg 153-161 cm
178 cm 73-80 kg 156-165 cm
183 cm 77-84 kg 159-170 cm
188 cm 81-88 kg 162 cm vagy több
193 cm 85 kg vagy több 165 vagy több



További fontos paraméterek

Snowboard típusuk anyag szerint

A snowboard felépítése általában hasonló, gyártótól függetlenül. A legjobb anyagok közé tartozik a fa vagy a fa és laminátum kombinációja.

Fa (woodcore): Ezek a snowboardok a függőlegesen elhelyezkedett fa tömbnek köszönhetően nagyon jó tulajdonságokkal rendelkeznek, például erősek és rugalmasak. A lehető legjobb tulajdonságok elérése érdekében egyes gyártók többféle fát is kombinálnak.

Fa és laminátum (üvegszál): A kétrétegű deszkák rugalmasabbak és könnyebben irányíthatóak alacsonyabb sebességnél, három-négy szövetréteg esetén pedig keményebbek, emiatt gyorsabban lehet csúszni velük.

Keménység

A keménység fontos szempont, ami meghatározza a snowboard rugalmasságát. A puhább anyagból készült deszkákat a kezdőknek és a freestyle versenyzőinek ajánlják, mivel ezeket könnyebb irányítani. Ha szereted a sebességet, akkor egy puhább anyagú snowboard egy idő után korlátozhat, mivel gyors száguldás közben egy enyhe remegést és instabilitást érezhet. Ezzel szemben a kemény hódeszka egyértelmű választás lehet, mivel ez alkalmasabb a gyors száguldásra.

Hogyan lehet megállapítani a snowboard keménységét? A snowboard flex azt jelenti, hogy egy adott deszka mennyire hajlik. Ez általában a csúcstól a farokig tartó hajlításra vonatkozik. A flexet egy számmal jelzik egy 1-től 10-ig terjedő skálán. Az egyes a leglágyabb flex minősítés, a tízes pedig a legmagasabb.

1-2 soft flex- nagyon puha
3-5 medium flex -közepesen hajlítható, lágy és kemény között
6-8 stiff flex - közepesen kemény
9-10 extra stiff flex - a piac legkeményebb snowboardjai

Forma

A hódeszkákat görbületük szerint is három alapcsoportra osztják: Camber, Rocker és Flat.
Manapság azonban széles körben gyártanak különféle hibrid változatokat is.

Camber: Ez egy klasszikus forma, alkalmas haladó snowboardosok számára, akik a dinamikus haladást kedvelik.
Rocker: Kezdőknek az úgynevezett bölcső formát célszerű választani, amely középen ívelt, így nem fog elakadni a hóban.
Flat: Az egyenes forma, a fent említett két típus közötti kompromisszumos választás. Lejtőkhöz és hóparkokhoz is megfelelő.

Karbantartási tippek

Amennyiben kellő figyelmet fordítasz a deszkádra, akkor az hosszú élettartalmú lesz. Figyelni kell arra, hogy minden csúszás után tisztítsd meg az éleit és felületét a hótól. Amennyiben esetleg mély karcolásokat látsz a snowboardon, waxold újra a felületét.

Első használat előtt is érdemes leviaszozni. Ehhez szerezz be erre alkalmas snowboarviaszt. Lehűlés után ezt kaparóval óvatosan el kell távolítani, végül polírozni kell - a csúszás így lesz a legbiztonságosabb és legélvezetesebb.

A szezon után érdemes elvinni a snowboardot egy szervizközpontba, ahol élezik és waxolják, hogy készen álljon a következő szezonra.

Kiegészítők

A snowboard és a snowboard kötés kiválasztása nem elegendő, kiegészítők is szükség van. Megfelelő snowboard cipőt kell választan, és nemcsak a méretére, hanem a deszka keménységére is figyelni kell. Fontos a snowboard ruházat, kabát, nadrág, sisak, kesztyű, táska és szemüveg.