A legjobb sampon kiválasztása az adott hajtípushoz kihívást jelenthet mindenkinek. A samponokat nemcsak aszerint érdemes kiválasztani, hogy milyen problémától szeretnénk megszabadulni, hanem a nem, a sampon összetétele vagy akár az állaga alapján is. Melyik sampont tehát a legmegfelelőbb az Ön számára?
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 6 perc
A minden hajtípusra való samponok univerzálisak, amelyek alkalmasak finom, sűrű, lelapult és élettelen, zsíros, világos és sötét hajra is. Azonban nem konkrét problémára (pl. korpásodásra) lettek kifejlesztve.
A normál hajsampont azok fogják értékelni, akik nem szenvednek semmilyen hajproblémától, és egyszerűen csak egy olyan sampont keresnek, amellyel megtisztíthatják a hajukat és a fejbőrüket.
Ez a zsíros hajra való sampon olyan férfiak és nők számára készült, akiknek a haja a szokásosnál gyakrabban zsírosodik.
Ez a sampon volument, fényt, erőt és ragyogást ad az élettelen, vékonyszálú hajnak.
A göndör és hullámos hajra való sampon ennek a hajtípusnak a sajátos problémáit célozza meg.
A sérült hajra való sampon új energiát, erőt és ami a legfontosabb, táplálást ad a hajának. Megszabadítja a töredezett hajvégektől.
A szakértők szerint legalább két-három sampont érdemes váltogatni. Mindig használjon egy sampont egy adott problémára és egy másikat általános használatra. Alternatívaként egy harmadikat is használhat a haja extra táplálására.
Hajszín
A hajszín is fontos szerepet játszik - a megfelelő samponnal a világos színt még világosabbá, a sötétet pedig még intenzívebbé teheti.
Sampon szőke hajra - a sampon természetes módon még jobban kivilágosíthatja szőke hajat
Sampon barna hajra - dúsabbá és élénkebbé teszi a sötét hajat
Sampon melírozott hajra - a melírozott tincsek általában szárazak, és gyakran idővel más árnyalatot vesznek fel, ezért jó ötlet havonta legalább két-három alkalommal speciális sampont használni
Sampon vörös hajra - a világos narancssárga és vörös árnyalat intenzív, telt és mégis természetes lesz
Sampon festett hajra - a sampon ápolja az igénybevett hajat, miközben intenzívebbé teszi a színt
Konkrét probléma
A samponokat nem csak a hajtípusnak megfelelően kell kiválasztani, hanem a hajjal kapcsolatos problémáknak megfelelően is:
Korpásodás elleni sampon - a korpa már néhány használat után eltűnhet
Sampon száraz hajra - a szükséges hidratáltságot adja a hajnak
Sampon törékeny hajra - megelőzi a haj töredezését és a hajhullást
Sampon dehidratált hajra - biztosítja a haj számára a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat
Sampon fénytelen hajra - visszaállítja a haj természetes fényét
Sampon rakoncátlan hajra - megszelídít minden típusú, sűrű, formáját nem tartó hajatípust
Sampon hajhullás ellen - megállítja a haj elvékonyodását
Sampon a töredezett hajvégekre - ennek a samponnak köszönhetően nem kell olyan gyakran vágni a hajvégeket
Típus
A samponokat ma már nem csak folyékony vagy krém állagban gyártják, hanem például szilárd vagy száraz samponként is.
Klasszikus samponok
A klasszikus samponok krémes vagy folyékony állagúak. A nedves hajra kell felvinni, majd a haj és a fejbőr mosása után vízzel leöblíteni. A szakértők azt javasolják, hogy kétszer mossuk meg a fejbőrünket klasszikus samponnal.
Szilárd samponok
Úgy néznek ki, mint a klasszikus szilárd szappanok, illatosak és habzanak is. Leggyakrabban teljesen természetes formulával rendelkeznek, növényi kivonatokkal, ezért nem nehezítik el a fejbőrt vagy a hajat. Nemcsak otthon, hanem útközben is használhatja őket, mivel könnyűek és hordozhatók.
Száraz samponok
Púderes állagúak, és a haj tövére kell felvinni őket. Rázza fel a sampont, vigye fel a hajra, majd alaposan fésülje ki, hogy ne maradjon ott samponmaradék. Különösen akkor fogja értékelni, amikor nincs ideje hajat mosni, de már érzi, hogy zsírosodik. A száraz sampon semmiképpen sem helyettesítheti a hagyományos vagy szilárd sampont. Sőt, a fodrászok egyetértenek abban, hogy a száraz samponok feleslegesen megterhelik a hajat és a fejbőrt, így érdemes csak alkalmanként használni őket.
Minden fejmosás után használjon megfelelő kondicionálót is, amely minden hajat szépen helyrehoz, kevésbé hajlamossá teszi a sérülésre, és megvédi a külső hatásoktól. A hajvégeken és a haj tömegén használja.
Összetevők
A sampon kiválasztásakor mindig meg kell vizsgálnunk az összetételét is. Egyes anyagok egyenesen károsak a fejbőrünkre és a hajunkra. Mindig ne csak a samponon feltüntetett minősítések alapján válasszon, hanem a legtermészetesebb összetétel szerint is. A parabének, azaz a tartósítószerek a legkárosabbak, de a ftalátok és a szulfátok is.
Parabének
Ezek antibakteriális hatásúak, de felszívódnak az emberi szervezetbe, és károsak lehetnek ránk nézve. Ezeket nagy E betűvel jelölik, amelyet egy hárombetűs szám követ, például E126.
Szulfátok
A szulfátok teszik a samponokat gyönyörűen habzóvá. Ez azt a benyomást kelti, hogy a sampon úgy működik, ahogyan kell. A valóságban azonban ez egyáltalán nem biztos, hogy igaz. Amennyiben hosszú ideig használja őket, megzavarják bőr védőgátját és túltisztítják a fejbőrt. A leggyakrabban használt szulfátok közé tartozik a nátrium-lauril-szulfát vagy a nátrium-lauret-szulfát.
Ftalátok
Ezek a samponok által tartalmazott legveszélyesebb anyagok közé tartoznak. Szélsőséges esetben károsíthatja a szívet, a májat, a tüdőt vagy a vesét. A férfiak meddőségét is okozzák, és növelik a magzati születési rendellenességek kockázatát. Amint egy sampon címkéjén DBP-t, DEP-t vagy DEHP-t lát, kerülje el. Ezeket az anyagokat az Európai Unióban betiltották.
Egyéb nemkívánatos anyagok
Kerülje továbbá azokat a samponokat, amelyek címkéje BHT-t (butilhidroxitoluol), DMDM-hidantoint és diazolidinil-karbamidot, etanolamin-alapú vegyületeket MEA, DEA, TEA vagy EDTA-t tartalmaznak. Szintén nemkívánatosak a limonén, a geraniol, a butilfenil-metilpropionál, a linalool, a citronellol, az amilcinnamál vagy az etil-hexil- és metoxicinnamát UV-szűrők.
Kiszerelés
Végül, de nem utolsósorban, a samponokat mennyiség szerint is kiválaszthatja.
Alternatívaként beszerezhet olyan női sampont, amely a haj védelmére összpontosít a hajszárítás, festés és egyéb formázás során. A férfiaknak szánt samponok ezzel szemben leggyakrabban a ritkuló haj vagy a korpásodás problémáját kezelik. A piacon uniszex samponokat is találhat, amelyeket nők és férfiak is gond nélkül használhatnak. Külön kategóriát képviselnek a gyereksamponok, amelyek kíméletesek az érzékeny bababőrrel és hajjal.
Szeretné, ha a haja egészséges, fényes és dús lenne? Akkor fontos megfelelően és rendszeresen ápolni:
Rendszeresen lássa el haját A-, B- és E-vitaminnal, valamint olyan ásványi anyagokkal, mint a cink, amely elősegíti a haj növekedését. Fogyasszon sok diófélét, hüvelyeseket, spenótot.
Kényeztesse magát egy fejmasszázzsal, lehetőleg hetente vagy kéthetente egyszer. Elmehet egy masszázstúdióba, vagy megmasszírozhatja fejbőrét, például tápláló jojoba-, olíva- vagy kókuszolajjal, vagy hajmosás közben egy masszírozó kefével.
Készítsen házilag csalánfőzetet, és kéthetente egyszer öblítse vele a haját. Egy marék szárított vagy friss csalánt aprítson fel, és öntse fel egy liter forró vízzel. Hagyja húsz percig ázni, majd szűrje le, és öblítse le a haját a főzettel.
Havonta egyszer próbálja ki a hajpakolást is. Keverjen össze hat evőkanál olívaolajat egy tojássárgájával és egy teáskanál jó minőségű mézzel. Keverje össze a keveréket, és vigye fel a hajára. Tekerje be egy törölközőbe, és hagyja rajta legalább harminc percig. Ezután mossa meg a haját, ahogyan azt megszokta.
A hajvégeket rendszeresen, lehetőleg kéthavonta egyszer érdemes vágni.