Milyen rollert vegyek?

Unod a dugót? Pattanj rollerre, és suhanj a városban! A rollerezés nem csak menő, de praktikus is: bárhová eljuthatsz, a város a játszótereddé válik. Persze más felépítésű roller való földútra, mint aszfaltos bicikliútra, a freestyle rollerekről nem is beszélve. Útmutatónkban elmagyarázzuk, hogyan válassz rollert a típusok és a fontos paraméterek alapján.

Akár munkába, akár a parkba vagy folyó menti kerékpárútra indulsz, a rollerezés nemcsak szórakoztató, hanem az egészséged szempontjából is hasznos lesz.

milyen rollert vegyek

Roller fajták kialakítás alapján

Freestyle

A freestyle roller egyre népszerűbb rollerfajta. Kifejezetten trükközésre tervezték, így bátran gyakorolhatod az ugrásokat és a forgásokat. A strapabíró kialakításnak köszönhetően nem kell aggódnod, hogy a roller megsérül. A kis kerekek és az alacsony súlypont pedig extra stabilitást biztosítanak.

A kiváló minőségű anyagok, a tartós konstrukció és az alacsonyabb súly jellemzi őket. Az áruk viszont magasabb. Kizárólag sík felületre alkalmasak, a kormány magassága nem állítható, és általában nem összecsukhatók.

freestyle rolle

Összecsukható

Ha a városban közlekednél rövidebb távokon, az összecsukható roller a legjobb választás. Ideális például az iroda és a villamosmegálló közötti útra. Könnyen felviheted a tömegközlekedési eszközökre, és az autóban is egyszerűen szállítható.

A sok mozgó alkatrész miatt azonban az összecsukható rollerek nem annyira strapabíróak, és a karbantartásuk is több figyelmet igényel. A teherbírás általában csak 120 kg.

felfújható kerekű roller

Felfújható kerekű

A felfújható kerekű roller jól használható aszfaltos bicikliúton, városi járdán és kisebb egyenetlenségekkel tarkított erdei ösvényeken is. Sokoldalú és könnyen irányítható. Jól csillapítja a rázkódást, és jobban tapad a talajhoz.

A puha kerekek ugyanakkor nagyobb gördülési ellenállással rendelkeznek és hajlamosabbak a defektekre is. Ráadásul a karbantartásuk is körülményesebb lehet és nehezebbek is.

városi roller

Terep

Az offroad rollert a felfújható kerekek és az jellemzi, hogy az első kerék (akár 25 hüvelyk) általában nagyobb, mint a hátsó. Ezzel a járgánnyal bátran nekivághatsz az egyenetlen terepnek, az erdei ösvényeknek, sőt, akár lejtőzni is lehet vele, vagy kutyaszánozáshoz is használhatod. Az erős és tartós konstrukciót általában teleszkópos villa, könnyű váz és kiváló minőségű fékek egészítik ki.

Strapabíróak és stabilak, viszont kevésbé kompaktak és kevesebb kiegészítő kapható hozzájuk (pl. kitámasztó, sárvédő).

terep roller

Hogyan válassz életkor és rutin alapján

Milyen rollert vegyek felnőttnek

A rollerek sokfélék lehetnek: vannak, amikkel meredek lejtőkön száguldhatsz, másokkal a városban cikázhatsz, vagy éppen kényelmesen gurulhatsz a parkban. A felhasználási módtól függően más-más követelményeknek kell megfelelnie a rollernek, például a váz strapabírása is fontos szempont. Ezért a megfelelő roller kiválasztása jóval összetettebb feladat, mint egy gyerekroller esetében.

Milyen gyerekrollert vegyek

Gyerekroller választásakor szerencsére kicsit egyszerűbb a dolgunk. A gyerekrollerek már kétéves kortól használhatók. A legkisebbeknek szánt modellek egy plusz kerékkel vannak felszerelve a nagyobb stabilitás érdekében. Ez a klasszikus háromkerekű roller, amivel könnyebben megtanulhatják a gyerekek az egyensúlyozást. Ha pedig a legkisebbeknek is a legjobbat szeretnéd, választhatsz üléssel ellátott rollert is.

Az idősebb gyerekeknek természetesen a klasszikus, kétkerekű rollerek széles választéka áll rendelkezésre. A gyerekrollerek általában könnyebbek, mint a felnőtt változatok, és kevésbé strapabíró anyagokból, például edzett műanyagból készülnek. A legtöbb modell állítható kormánymagassággal rendelkezik, ami ebben a kategóriában nagyon fontos szempont.

Fontos paraméterek

Terhelhetőség

A maximális teherbírás, azaz a roller által elbírt súly kiválasztásánál nem csak a rollerező saját súlyát kell figyelembe venni, hanem azt is, hogy milyen tárgyakat fog magával vinni. Gondolj bele, hogy egy teli hátizsák ebéddel és laptoppal könnyen jelenthet plusz 5 kg-ot. Ehhez érdemes még egy ésszerű tartalékot is hozzáadni.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Ha például 80 kg vagy, és rendszeresen viszel magaddal egy 5 kg-os hátizsákot, akkor legalább 90-100 kg teherbírású rollert válassz.

A felnőtt rollerek teherbírása nagy eltéréseket mutat. A városi modellek általában 90 kg-os teherbírást kínálnak. A freestyle rollerek 80-100 kg-ot bírnak, de normál üzemben, ugrások és rázkódások nélkül ennél többet is elbírnak, hiszen extrém terhelésre tervezték őket.

A gyerekmodellek általában 75 kg körüli teherbírásúak.

Tömeg

A roller súlya a konstrukció típusától és a váz anyagától függ.

Minél könnyebb a roller, annál könnyebb irányítani. Az alacsony súlyt különösen a városban és mindenhol máshol értékelni fogod, ahol cipelned kell a rollert. A freestyle rollereknél is fontos szempont a kis súly, amelyek akár 3,5 kg alatt is lehetnek, hogy könnyebben lehessen velük ugrani és trükköket bemutatni.

A tereprollerek akár 9 kg-ot vagy többet is nyomhatnak. Ez a nagy igénybevételnek és az egyenetlen felületeken való stabilitásnak köszönhető. A nagyobb súly a sima felületeken is hozzájárul a kerekek tapadásához.

Kerekek

Egyszerű a képlet: minél keményebb a kerék, annál gyorsabb a rollerezés, de annál kevésbé kényelmes, mivel rosszabbul nyeli el a rázkódást.

A kerekek leggyakrabban tömör gumiból készülnek poliuretán és műanyag felnikkel, vagy felfújhatóak. Ha sima terepen használod a rollert, akkor a kisebb gumikerekek is megfelelnek. Ezek a jobb manőverezhetőség miatt kezdőknek és gyerekeknek is alkalmasabbak.

Ha viszont változatos terepen tervezel rollerezni, akkor érdemesebb a felfújható kerekeket és a nagyobb méretű kerekeket választani, amelyek hosszabb utakra és sportosabb rollerezésre alkalmasabbak.

A jobban tapadó, puha gumit a 86A és az alatti jelölésről ismerheted fel. A 88A és feletti gumi már keménynek számít. Azonban vedd figyelembe, hogy az ilyen kerekekkel minden egyenetlenséget meg fogsz érezni, ezért főleg skateparkokba valók.

Kerékátmérő

A legkisebb felfújható kerékméret 12 hüvelyk (1 hüvelyk = 2,54 cm). Ez ideális méret kezdőknek, akik még nem biztosak benne, hogy tudják-e majd kezelni a rollert.

A 16 hüvelykes kerekek még nagyon jól manőverezhetőek, ugyanakkor könnyebb velük felgyorsulni.

A nagyobb első kerékkel rendelkező rollerek még könnyebben gyorsulnak, de ugyanakkor kicsit nehezebb őket irányítani. Ezért nem igazán alkalmasak kezdőknek. Ugyanakkor ez a kombináció nagyobb stabilitást biztosít nagy sebességnél. A kimondottan sportos rollerek akár 26 hüvelykes első és 20 hüvelykes hátsó kerékkel is rendelkezhetnek.

Kerékméret (″) Rollerezési stílus
12 a városba, a kerékpárútra
16 nagyobb sebesség, kiváló irányítás a város környékén
20 univerzális méret, a városba és kirándulásokra
26 hosszabb útra, nehezebb terephez
roller fajták

Kormány

A kormány kiválasztásánál elsősorban a méretre és az ergonómiára figyelj. Minél szélesebb a kormány, annál stabilabb és kényelmesebb a rollerezés. A fokozott kényelem érdekében a markolatok előre néző szarvakkal is felszerelhetők, amelyek alternatív fogást biztosítanak.

Az állítható modelleknél a kormánynak legalább 90-130 cm-es tartományban kell állíthatónak lennie felnőttek számára, és 50 cm-től gyerekeknek.

A megfelelő magasság beállításához állj a földre a roller mellé. A kormány felső élének magassága körülbelül olyan magasan kell legyen, mint a csípőízület.

Rollerező magassága (cm) A kormány hozzávetőleges magassága (cm)
100-120 50-55
120-140 60-65
140-160 70-75
160-170 80
170-180 85
180-190 90
190 felett 95 felett

Váz

A váz anyaga nemcsak a roller súlyát befolyásolja, hanem a tartósságát is. Fontos megjegyezni, hogy az acél váz az abszolút alapja minden felnőtteknek szánt konstrukciós változatnak.
A legnagyobb teherbírással a karbon büszkélkedhet, amely az erősségével és sajnos a lényegesen magasabb árával tűnik ki.

Fékek

Három gyakori féktípus létezik. Mindegyik más-más rollerezési stílushoz illik. Eltérő felépítésük mellett fékhatásukban és árukban is különböznek.

Felnifék vagy V-fékek: a minden kerékpáros által ismert klasszikus - egy egyszerű kar a kormányon. Ezek a modellek a rollerezők túlnyomó többségének megfelelőek lehetnek, mert elegendő teljesítményt nyújtanak alacsony áron. Alkalmasak hosszabb távok megtételére, és nagy előnyük a könnyű karbantartás.

Tárcsafékek: A tárcsafékek is alkalmasak a hosszabb távok megtételére, különösen a meredek lejtőkön javasolt a használatuk. Nagy sebességnél, zord időjárási körülmények között is tökéletesen képesek fékezni. Természetesen a csúcsfunkcionalitás az árat is befolyásolja. A tárcsák karbantartása és beállítása is igényesebb.

Lábfékek: A vezető lába mögött elhelyezett féket a freestyle rollereknél vagy a kisebb sebességű, rövid távokra tervezett, összecsukható változatoknál használják. Vészhelyzetben azonban cserbenhagyhat, ezért gyors, egyenetlen felületen történő rollerezéshez nem ajánlott.

Lábtartó

A lábtartó a roller állófelülete. Az olyan paraméterek, mint a magasság, a hossz és a szélesség döntő fontosságúak a kiválasztásnál.

Magasság

Az egyik legfontosabb paraméter a lábtartó magassága - 4-5 cm között kell lennie, amikor sima aszfalton halad. 7 cm lehet burkolatlan felület esetén. Az 5 cm feletti magasság ideálisabb az egyenetlen terepre, de a rollerezőnek ennél a típusnál még mélyebb guggolásokat kell végrehajtania. Az alacsonyabb lábtartó mozgékonyabb vezetést tesz lehetővé.

Hosszúság

Gyermekeknél 35 cm, felnőtteknél 40 cm elegendőnek tekinthető. Általában nem valószínű, hogy mindkét lábaddal a lábtartóra lépsz. Ez inkább csak akkor fordul elő, amikor hosszan gurulsz, például lejtőkön közlekedsz. Ebben az esetben olyan lábtartót keress, amelyen mindkét lábad legalább ferde hosszban elfér.

Szélesség

Általában a keskenyebb lábtartók a megfelelőbbek, amelyek nem kényszerítenek arra, hogy lelépj a roller tengelyéről. Ez azt jelenti, hogy akár 10-11 cm is elég lehet. A választáskor természetesen vedd figyelembe az általánostól eltérő lábméretet. Figyelj a hátsó tengelyre is, mivel itt fog mozogni a rugalmasabb láb.

Tanácsok és tippek

Hogyan válasszuk ki a freestyle roller méretét?
Melyik a legsokoldalúbb roller?
Melyik rollert válasszuk munkába járáshoz?
A roller karbantartása
Vezetésbiztonság