Milyen csiszológépet vegyek?

A csiszológépet nem csak csiszolásra használhatod: ez a sokoldalú kéziszerszám képes vágni, simítani vagy a sérült festékréteget eltávolítani. Mivel azonban többféle típus létezik, és egyik sem alkalmas mindenre, a választásnál érdemes néhány egyszerű tanácsot követni. A csiszológép megvásárlása előtt gondold át, hogy pontosan mire van szükséged.


• Mariann, szerkesztő, Árukereső.hu

• Olvasási idő: 7 perc

Csiszológép fajták

A sarokcsiszoló fa, csempe, tégla, fémlemez vagy akár vastag fémgerendákhoz is megfelelő.

Sarok

A sarokcsiszoló megfelelő szerszám fa, csempe, tégla, fémlemez vagy akár vastag fémgerendákhoz is. A nagy sebesség miatt azonban a sarokcsiszolót ne használd éghető anyagokhoz.

Sarokcsiszolók >>

A hasznos jellemzők közé tartozik az elektronikus fordulatszám-szabályozás, a túlterhelés elleni védelem, valamint a fokozatos fordulatszám-emelkedés. A rezgésgátló és a kiegészítő fogantyú, valamint mindenekelőtt az újraindulás elleni védelem ugyancsak a biztonságos használatot szolgálják. Egyes modellek automatikusan felismerik, amikor a korong beszorult az anyagba, és kikapcsolnak.

Lényeges paraméter a motor teljesítményfelvétele, ami megmutatja, hogy milyen erős a gép. Normál otthoni használatra elegendőek az 500-600 wattos készülékek, rendszeres, professzionális munkavégzéshez válassz legalább 1000 wattosmodelleket.

Nagy népszerűségnek örvendenek az akkus sarokcsiszolók.

Szintén fontos paraméter a tárcsa átmérője. Kisebb munkákhoz elegendő a 115-125 mm-es átmérő. E méretek közül a nagyobbik tekinthető a legelterjedtebbnek és legsokoldalúbbnak.

A legnépszerűbb típus az akkus excentercsiszoló.

Excenter

Az excentercsiszoló hasonló elven működik, mint a rezgőcsiszoló, de amellett, hogy előre-hátra mozog a tengelyen, egy kis kört is leír. Használható autók fényezésének javítására, vagy bárhol, ahol lekerekített felület van.

Ebbe a kategóriába tartoznak a fényezők is - ezek nemcsak a régi festék eltávolításában, hanem különösen a karosszéria fényezésében és viaszolásában is segítenek.

Excentercsiszolók >>

A legnépszerűbb típus az akkus excentercsiszoló. Amennyiben kisebb felületeken fogsz dolgozni, elegendőek a 180 W körüli teljesítményű modellek. Hagyj azonban némi teljesítménytartalékot, és lehetőség szerint válassz a 180-300 W teljesítményű típusok közül. Figyelj a rezgésszámra is. A szabványos hobbi csiszológépek akár 22 000 rezgés/perc, míg a professzionális típusok akár 32 000 rezgés/perc értéket is elérhetnek.

Amennyiben növelni szeretnéd a csiszolás intenzitását, mozgasd a csiszológépet előre-hátra, mint egy gyalugépet. Soha ne gyakorolj nagyobb nyomást a kelleténél, mert megsérülhet a motor.

Ami a csiszolási felületet illeti, minél nagyobb, annál nagyobb teljesítményűnek kell lennie a csiszológépnek. A csiszolólemez standard formája kör alakú, de néha helyettesíthető egy úgynevezett "delta" csiszolólemezzel, amely jobban behatol a nehezebben hozzáférhető sarkokba. A csiszolópapírt ezután a lemezre kell szorítani. Az olcsóbb és régebbi típusok fémbilincsekkel rögzítik, a modernebb megoldás a tépőzár. Ügyelj arra, hogy a megfelelő papírt válaszd.

A rezgőcsiszoló fát, gittet, műanyagokat és fémeket is kezel.

Rezgő

A rezgőcsiszoló ideális sík felületek és élek finom csiszolásához. Működése egyszerű: a motor rezegteti a munkalapot, amelyre a csiszolópapír van rögzítve. Ezt a rezgést belső mechanizmusok, pl. gumi "csendes blokkok" csillapítják.

Fát, gittet, műanyagokat és fémeket is kezel - a csiszolópapírtól függően. De semmiképpen ne használd építőanyagokra, például gipszkartonra. A finom por károsíthatja a motort.

Rezgőcsiszolók >>

A betoncsiszolók esetében a nagy teljesítményű motoron van a hangsúly.

Beton

A betoncsiszoló a sarokcsiszolókon alapuló, nagy teljesítményű motorra és minőségi, legalább 125, de ideális esetben akár 150 mm átmérőjű tárcsára helyezi hangsúlyt. A hasznos funkciók közé tartozik az elektronikus sebességszabályozás. Ez akkor is képes fenntartani ugyanazt a sebességet, amikor a nyomás változik.

Betoncsiszolók >>

Régi betonon való használathoz válassz a speciális típusú fazéktárcsák közül, mert csak ezek képesek megbirkózni a tartósan magas nyomással. Ne gyakorolj nyomást a gépre.

Mivel a használat során sok finom, az egészségre ártalmas por keletkezik, fontos, hogy azt elszívjuk. Ezért a tárcsák ipari porszívókhoz csatlakoztatható mechanizmussal vannak felszerelve.

A szalagcsiszolóval nagyobb felületeken dolgozhatsz.

Szalag

A szalagcsiszoló nagyobb felületekre vagy gyorsabb anyageltávolításra alkalmas. Tárcsa helyett egy csiszolószalaggal működnek; erre van a csiszolópapír felszorítva. Otthoni használatra az ideális teljesítmény 700 W. A professzionális gépek bemeneti teljesítménye 1000 W vagy annál nagyobb. Biztonságosan használható fán, műanyagon és színesfémeken.

Kézi szalagcsiszolók >>

Az asztali csiszológépek a legtöbb műhelymunkával megbirkóznak.

Asztali (tárcsás)

Az asztali csiszológépek általában tárcsás pengével ellátott modellek, gyakran 2 különböző szemcseméretű koronggal.

Pontos kerékvezetést biztosít, és a legtöbb műhelymunkával - csiszolás, polírozás és élezés - megbirkózik.
Gyakran tartalmaz egy erős állványt rögzítési lehetőségekkel, pengevédővel vagy állítható munkadarab-támasszal.
A normál háztartási használathoz elegendő teljesítmény 500 W körül van.

Asztali csiszológépek >>

Az egyenes csiszolóval a nehezen hozzáférhető helyeket is eléred.

Egyenes

Az egyenes csiszolóra a kis méret, nagy sebesség és a nehezen hozzáférhető helyekre való bejutás képessége jellemző.
A tartozékok széles választékának köszönhetően a felületi részletek kidolgozásában is kiemelkedő teljesítményt nyújt.

Hobbi használatra elegendő kb. 130 W felvett teljesítmény.
A professzionálisabb modelleknél ez az érték akár 500 W vagy annál is több lehet.

Egyenes csiszolók >>

Milyen paraméterek alapján válassz?

Felvett teljesítmény - a gép által a hálózatból felvett energia mennyisége, amely megmutatja, hogy milyen erős a csiszológép.

Fordulatszám - egy szám, amely azt jelzi, hogy a korong vagy a szíj hány fordulatot tesz meg egy perc alatt. Ez nem a tárcsa méretétől, hanem a csiszológép motorjától függ.

Csiszolási löket - egy paraméter, amely azt jelzi, hogy a csiszológép mekkora felületen, milyen gyorsan, mekkora erővel és milyen teljesítménnyel csiszol.

Csiszolási terület - csak a csiszolópapírral vagy lemezzel ellátott modellekre vonatkozik, az anyaggal érintkező terület méretére utal.

Csiszolási szög - ez az a szög, amelyben a tárcsával vagy a csiszológéppel csiszolni kell.

Súly - mindig az alkalmazástól és a csiszoló típusától függ, mert míg egy hobbi sarokcsiszoló vagy vibrációs csiszoló ideális esetben 1,5 kg, addig egy tárcsás csiszoló akár 15 kg-ot is nyomhat (ami növeli a stabilitását).

További szempontok a csiszológép választáshoz

Ergonómia

A termékleírásokban a következőkre érdemes figyelni:

  • Állítható fogantyúk
  • Rezgéscsillapító felületek
  • A csiszolókorongok és papírok egyszerű rögzítése vagy cseréje
  • A könnyű pozicionálás és egy második fogantyú hozzáadásának lehetősége is kellemesebbé teszi a használatot.

Kialakítás

Néhány sarokcsiszolót egykezes működtetésre és vezérlésre terveztek. Ezek azonban a kivételek, a legtöbb csiszológép kétkezes kezelést igényel. A csiszológépek balkezes felhasználók számára is átalakíthatók.

Egyéb funkciók

A fontos funkciók közé tartozik többek között a biztonsági zár, a szálló anyagok elleni védelem, a sebességszabályozás vagy -rögzítés, a visszarúgás elleni védelem, a túlterhelés elleni védelem stb. Fordíts különös figyelmet a porelszívási lehetőségre. További hasznos funkciók például az automatikus indítás/leállítás, a fokozatos sebességnövelés vagy az állandó sebesség fenntartása.

Tartozékok

A legtöbb esetben a csomag nem csupán a csiszológépet tartalmazza. A tartozékok között gyakran különböző burkolatokat, fogantyúkat, az összeszereléshez szükséges csavarkulcsokat, szűrőket, tárcsákat vagy csiszolópapírokat találsz. Akkumulátoros szerszámok vásárlásakor mindig ellenőrizd, hogy mit tartalmaz a csomag, és mit nem.

A kínálatban sok, nagyon hasonló csiszológépet találsz: az egyetlen különbség az, hogy egyes típusoknál a csomag tartalmazza az akkumulátort és a töltőt, míg másutt a gyártó feltételezi, hogy már rendelkezel ezekkel a tartozékokkal.

Csiszolókorongok és papírok

A beton, aszfalt vagy kő vágására szolgáló csiszolókorongokat vágó-, csiszoló- és gyémántkorongokra osztják. A szemcseméret fontos szerepet játszik a kiválasztásban.

A durvább, szemcsés korong alkalmas nagyobb anyagleválasztáshoz, vagy amikor olajosodásra hajlamos anyagot csiszolsz.

A lágy korong ideális, amikor hőérzékeny anyaggal, kemény anyaggal dolgozik, vagy ha a munkadarabot a korong felületével szeretné csiszolni.

A durva szemcséjű korongok száma 20, 22 vagy 24, a közepes 30, 36, 46 és 60, a finom pedig 80, 100 vagy 120.

A csiszolópapír többé-kevésbé azonos, a P jelölést és egy számot visel a 20-tól (a legdurvább) a 400-ig (a legfinomabb).

Tápellátás

A leggyakoribb lehetőségek a hálózati és az akkumulátoros tápellátás.

Az akkus változat előnye a könnyebb kezelhetőség, mivel így a tápkábel nem korlátoz a munka során. A prémium gyártók azt is lehetővé teszik, hogy a felhasználók egy akkumulátort (általában Li-Ion) több azonos márkájú szerszámhoz is használhassanak. Az alapvető paraméterek a feszültség és a kapacitás. Az akkumulátoros szerszámok hátránya a magasabb ár.

Jó tudni

Mindig használj védőfelszerelést!
Megfelelő karbantartás és használat