Az otthoni magas páratartalom olyan jelenség, amit nem szabad félvállról venni: nem csak a lakásodra, de az egészségedre is hatással van. Esős, hideg időben különösen kellemetlen tud lenni. Szerencsére ma már könnyen orvosolható a probléma egy jó párátlanítóval.
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 4 perc
Egy páramentesítő készülékkel ideális páratartalmat teremthetsz az otthonodban. Ez különösen fontos az allergiások számára, mivel a párás levegőben könnyebben megtelepszik a penész és más kártevők. Sokan csak akkor kezdenek el gondolkodni a vásárláson, amikor már megjelent a penész a falakon vagy lecsapódik a vízpára az ablaküvegeken.
A magas páratartalom gyakran alattomos, sokáig láthatatlan, ugyanakkor hosszú távon akár egészségügyi problémákat, például ekcémát vagy reumatikus panaszokat is okozhat, továbbá a bútorok és a ház szerkezete is károsodhat. Ezért érdemes megelőzni a bajt egy párátlanítóval.
A kondenzációs párátlanító a leggyakoribb típus a piacon.
A beszívott levegő hűtésének elvén működik, így kondenzálja a benne lévő nedvességet. A vizet ezután egy tartályban tárolja, amelyet rendszeresen ki kell üríteni.
Szobahőmérsékletű helyiségekben használható; hideg környezetben teljesítménye meredeken csökken. Ugyanígy hatékonyabb magasabb páratartalom mellett.
Az adszorpciós párátlanító a kondenzációs párátlanítóval ellentétes módon működik, a beáramló levegőt felmelegíti. Ez alacsony hőmérsékleten is hatékonnyá teszi, de 50% alatti páratartalom esetén nem sokat számít.
Bár csendesebben működik, sokkal több energiát fogyaszt és kevésbé hatékony.
Ezért főként akkor érdemes használni, ha az alacsony hőmérséklet nem teszi lehetővé kondenzációs párátlanító használatát.
Az ipari páramentesítőt kereskedelmi helyiségekben és építkezéseken használják. Egész épületeket és 100 m²-nél nagyobb területeket képes megvédeni a nedvességtől.
Csőtörés esetén is segít, amihez a kialakítása alkalmazkodik, beleértve egy nagy kondenzvíz-tartályt. A kondenzátumot azonban tömlővel is el lehet vezetni. A gép nagy terhelése miatt az időzítő szükséges funkció. Általában fogantyúval és nagyobb kerekekkel van felszerelve.
A tartály térfogata, amelyben a felfogott vizet tárolja fontos tényező, amennyiben a párátlanítót hosszú ideig felügyelet nélkül akarja hagyni. Ne számítson nagy kapacitásra a szoba és kapszula párátlanítók esetében, a normál tartály térfogata kevesebb mint 3 liter lehet. A fejlettebb modelleknél általában 3-5,8 literesre lehet váltani. A professzionális modellek akár 6 literes vagy nagyobb kapacitással rendelkeznek. Ez az ipari eszközökre is vonatkozik.
Vedd figyelembe a párátlanító zajszintjét, különösen akkor, amikor olyan helyiségekben használod a készüléket, ahol sok időt töltesz, például nappalit vagy hálószobát.
A legcsendesebb modellek hangereje kevesebb, mint 40 dB.
A 44 és 51 dB közötti zajszint is egy szabvány, de ezeknek a készülékeknek a működése már észrevehetően hangosabb.
A legzajosabbak az ipari párátlanítók, amelyek emiatt nem kifejezetten alkalmasak otthoni használatra. A hangerő általában 52 dB-nél magasabb.
A párátlanítási arány megadja az egy óra alatt elnyelt nedvesség mennyiségét. Sok közös helyiségben használt készülék óránként kevesebb mint 0,75 liter vizet kondenzál. A nagyobb teljesítményű készülékek 0,7-4,6 liter/óra között ingadoznak. A nagy teljesítményű, jelentős páramentesítésre alkalmas készülékek óránként több mint 4,7 liter vizet képesek kivonni a levegőből.
A párátlanítási kapacitás vagy teljesítmény lényegében hasonló adat, mint a párátlanítási sebesség, csak más mérőszámmal. Az egy nap alatt lecsapódott vízmennyiséget jelzi, ami manapság alapvetőbb és gyakrabban idézett adat.
Az alapvető háztartási modellek esetében számíts arra, hogy napi 16 liternél kevesebbet tudnak kezelni.
A fejlettebb és nagyobb teljesítményű páramentesítő készülékek 30-50 liter vizet képesek kivonni a levegőből.
Amennyiben egy egész ingatlan, például egy régi ház igazán alapos páramentesítése a cél, akkor a napi 50 liternél nagyobb kapacitású modelleket ajánljuk.
A súly különösen akkor lehet fontos, amikor a párátlanítót több helyen fogod használni, és ezért számít a könnyű mozgathatóság.
A 12 kg alatti modellekkel elégedett leszel. A nehezebb, 12 és 31 kg közötti készülékek már nehezebben felemelhetőek, de még így is kezelhető hordozhatóságról beszélhetünk.
A legnehezebb, 32 kg-os vagy annál nehezebb eszközök általában kerekekkel és rögzített fogantyúval vannak felszerelve.
Egyes készülékek ma már 2in1 funkcióval rendelkeznek - párátlanítók és légtisztítók egyben. Így otthonod levegőminőségéről teljes mértékben gondoskodnak.
Automatikus kikapcsolás - a készülék kikapcsol, ha a tartály tartalma meghaladja a kapacitását.
Időzítő - szabályozhatod a párátlanítás időtartamát
Ionizátor - eltávolítja a kavargó port és csökkenti a penész kialakulásának kockázatát
Légszűrés - javítja a levegő minőségét, miközben megszünteti a szagokat. A párátlanítás és a tisztítás kombinációja ideális az allergiások számára.
Szárítás üzemmód - felgyorsítja a nedves ruhák száradását, miközben megakadályozza a túl sok nedvesség felhalmozódását a helyiségben, ahol a szárító található.
Szűrő szennyeződésének jelzése - figyelmeztet, ha a légszűrőt ki kell cserélni
Kijelző - a páratartalom és a beállítási adatok megjelenítése
Mobil klíma
Klíma, légkondi
Párásító, légtisztító
Ventilátor