Milyen légtisztítót és párásítót vegyek?

A levegő minősége, amit nap mint nap belélegzünk, hatással van egészségünkre és általános mentális jólétünkre. Ráadásul, ha te, vagy bárki más a családodban allergiás vagy asztmás, egy légtisztító vagy akár egy párásító megvásárlása örömet szerez a tüdődnek, a duzzadt szemednek és a bedugult orrodnak – és nem csak a pollenszezonban. Útmutatónkban minden lényeges tudnivalót megtalálsz.

légtisztító

Légtisztító

Bár nagyon hasonló készülékekről van szó, a légtisztítók és a párásítók a kialakításukban mégis nagyon különbözőek.

Egy légtisztító minden lakásba alkalmas: akár városban, akár vidéken élsz, mindig jó, ha a lehető legtisztább levegőt lélegzed be.

A légtisztító képes megtisztítani a levegőt a pollenektől, portól, poratkáktól stb. Egyes modellek még a mérgező toxinokat, baktériumokat vagy penészt is képesek eltávolítani. Ezenkívül megszabadít a konyhában keletkező gőztől és a cigarettafüsttől is. Mindez nagymértékben megkönnyíti az allergiások és asztmások életét. Ugyanakkor meglepően olcsó az üzemeltetése, hiszen a legtöbb légtisztító készülék körülbelül ugyanannyi energiát fogyaszt, mint egy villanykörte.

Választáskor fókuszálj a szűrők típusára és karbantartására. A mosható szűrővel rendelkező légtisztító rendszeres tisztítást igényel, és ezáltal a káros részecskék visszakerülhetnek a levegőbe. A szűrők élettartama is fontos, amely általában 6-12 hónap között mozog.

Egyes légtisztítók további funkciókkal is rendelkeznek, pl. egy párásítóval ellátott légtisztító a lakás száraz levegőjén is javít, különösen télen, egy ionizátorral ellátott légtisztító csökkenti a fáradékonyságot és a stresszt, így pozitív hatással van a lelki egészségre. A kiválasztott, előszűrővel ellátott modellek felfogják a durva szennyeződéseket, például az állatszőrt is.

Párásító

A párásító alkalmas minden olyan lakásba, ahol a túl száraz levegő okoz gondot, különösen a téli és a fűtési szezonban. Megkönnyíti a légzést, és az alvás minőségére is jó hatással van. A páratartalom optimális értéke nyáron 45-55%, télen 45-65%. A nedves légúti nyálkahártyák jobban ellenállnak a baktériumoknak és vírusoknak, amelyek légúti betegségeket okozhatnak.


párásító

A forró gőzzel működő párásítók elpusztítják a baktériumokat és mikroorganizmusokat. Mivel kisebb méretűek, gyakorlatilag bárhol elhelyezhetők, ahol nincsenek a közelében nedvességre érzékeny tárgyak. A legtöbb modell beépített fényforrással rendelkezik, ami helyettesítheti a gyermekek elalvásához szükséges éjjeli lámpát.

A párásító a levegőt közvetlenül nem tisztítja, de megkönnyíti a légzést. Ha leginkább éjszaka szeretnéd használni, fontos odafigyelni a maximális zajszintre. Az egyik legcsendesebb modell az ultrahangos párásító.

Légmosók és ionizátorok

Légmosók

Semmiképpen ne téveszd össze a légmosót a légtisztítóval. Bár a nevük hasonló, a légmosók tárcsás párásítók. A légmosók a beszívott száraz levegőt egy nedves tárcsarendszerre fújják, itt a levegőben lévő por, pollen rátapad a tárcsákra, majd a megtisztított levegő páradúsan távozik a készülékből, a fizikai szennyeződések pedig belemosódnak a tálcába.

Ionizátorok

Az ionizátorok sajátossága, hogy az allergéneket nem felfogják, hanem semlegesítik. Ezenkívül ezen a készüléken nem áramlik át levegő. Maga a semlegesítés úgy működik, hogy az ionizátor negatív ionokat bocsát ki a környezetbe, amelyek megkötik a többnyire pozitív töltésű szennyeződéseket. A pozitív ionok jelenléte az, ami fáradtságot, fejfájást vagy ingerlékenységet okozhat.

Milyen légtisztítót vegyek

Milyen légtisztítót vegyek - a legfontosabb paraméterek

Teljesítmény

A szükséges levegőteljesítmény kiszámításához szorozd meg a helyiség térfogatát legalább 2,5-tel. Ha a családban allergiások élnek, szorozd meg a helyiség térfogatát 4-gyel. Mindig feltételezzük, hogy a légtisztító csak egy helyiség levegőjének tisztítására alkalmas. A készülékek azonban gyakran hordozhatóak, így szükség szerint magaddal viheted azokat. Egyes modellek még kerekekkel is rendelkeznek a könnyű helyváltoztatás érdekében.

Méretek és súly

A legkisebb készülékeket egy polcra is teheted a szobában. A nagyobb modellek általában nagyobb teljesítményűek, de még így sem olyan a méretük, hogy útban lennének. Alapesetben akár 50 × 30 × 25 cm-esek is lehetnek.

Ugyanúgy, mint a méret esetében, a tisztító súlyával is hasonló a helyzet. A súlya lehet pár száz gramm, de ahogy nő a mérete, úgy nő a súlya is. Ennek ellenére maximum 10 kg-os értékekkel számolhatsz.

Zajszint

Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb a teljesítmény, annál magasabb lesz a zajszint. Napközben a zajosabb működés is kevésbé zavaró, éjszaka azonban nyugalomra és csendre vágysz. Mindenesetre az értékek nem haladhatják meg az 50 dB-t, éjszaka pedig a 30 dB-t. Egyes modellek éjszakai üzemmód funkcióval is rendelkeznek, amikor a légtisztító minimális zajszintre kapcsol, és nem fog alvás közben zavarni.

Energiafogyasztás

Leggyakrabban 3 W-tól 50 W bemeneti teljesítmény között mozog a legerősebb modellek esetében. Példaként említhetjük, hogy ez az izzók szintjéhez hasonló. A fűtőelem vagy motor nélküli tisztítók alacsonyabb energiafogyasztással rendelkeznek, de ez alacsonyabb hatékonyságot is eredményezhet.

Légtisztító funkciók

▪️ Időzítő - be tudod állítani a légtisztító üzemidejének hosszát. A készülék általában néhány előre beállított értékkel rendelkezik.

▪️ Késleltetett indítás - ideális funkció, ha a légtisztítót munkaidőben szeretnéd működtetni. Állítsd be a késleltetett indítást, és a készülék az általad megadott időpontban kezd el működni.

▪️ Szűrőcsere-jelző - ne hagyatkozz a rendszeres intervallumokra. Az olyan történések, mint a költözés vagy a kültéri takarítás, előre nem tervezett módon megnövelhetik a por mennyiségét otthonodban. Ezzel a funkcióval a légtisztító jelzi, ha a szűrőt ki kell cserélned.

▪️ Ionizátor - olyan funkció, amely felgyorsítja a porszemcsék összetapadását vagy lerakódását, növelve ezzel a tisztító teljesítményét. A rendkívül erős ionizátorok kivételesen fejfájást okozhatnak, azonban a HEPA-szűrős készülékek nem rendelkeznek ilyennel.

▪️ Éjszakai üzemmód - abban az esetben, ha éjszaka is üzemeltetni szeretnéd a légtisztítót, válassz olyan modellt, amelyik rendelkezik ezzel az üzemmóddal. Ebben az üzemmódban a zajszint csökken (a teljesítménnyel együtt), és kikapcsolhatók például az információs LED-ek vagy a kijelző.

▪️ Légtisztító UV-lámpával - Az UV-fény segít fertőtleníteni a levegőt és ezáltal eltávolítani belőle a vírusokat és baktériumokat. Mivel az UV-lámpa a légtisztító belsejében található, nem kell tartanod a negatív hatásaitól.

▪️ Távirányító - ugyanolyan könnyen, mint ahogyan hozzászoktál a televíziód távirányítójához, a légtisztító távirányítójával is hasonló lesz a helyzet. A távirányító lehet akár a lehető legegyszerűbb, és csak a készülék ki- vagy bekapcsolására szolgál, vagy egy kifinomultabb modell, amely a légtisztító összes funkcióját képes vezérelni.

▪️ Kijelző - rengeteg információt képes megjeleníteni - a levegő hőmérsékletét vagy páratartalmát, a beállított tisztítóprogramot vagy egyéb kiegészítő funkciókat.

▪️ Levegőminőség-érzékelő - egy egyszerű érzékelő, amely megmutatja, hogy milyen a levegő minősége a helyiségben, mennyi ideig tarthat a levegő tisztítása, vagy mikor nem kell tovább üzemelni a készüléket.

▪️ Légáramlás vezérlés - állítsd be te magad a légáramlás irányát vagy intenzitását. Ne manipuláld az egész légtisztítót, csak a légáramlást vezéreld.

Szűrők típusai a légtisztítóhoz

▪️ A szénszűrő elsősorban a levegőből származó szagok megkötésére szolgál. Kombinálható például HEPA-szűrővel.

▪️ A porszűrő gyakran a HEPA-szűrő előszűrőjeként szolgál. A [porszűrő levegő tisztító] felfogja a nagyobb porszemcséket, és megakadályozza a további szűrő eltömődését. A HEPA-szűrővel való kombinációja ideális porosabb környezetbe.

▪️ A HEPA-szűrővel ellátott légtisztító az egyetlen, amely garantáltan 99,97 %-os hatékonysággal bír, és még a nagyon apró részecskéket is felfogja 0,3 mikronig. Eltávolítja a levegőben lévő pollen vagy állatszőr részecskéket, így ideális az allergiások vagy asztmások számára.

▪️ Elektrosztatikus szűrő a mágnesesség elvén tisztítja a levegőt. Azonban, ha nincs ventilátorral kombinálva, csak a tisztító közvetlen környezetét fedi le. Az előző változatok gyakorlatilag minden esetben sokkal hatékonyabbak.

A légtisztító nagyszerű segítőtárs a lakás levegőminőségének javításában. Néhány kiváló készüléket részletesebben is bemutatunk a Legjobb légtisztítók című cikkünkben.

Az egészségedért azonban más módokon is sokat tehetsz. Mit szólnál egy szaunához? Tudj meg többet a szaunázás helyes módjáról és hatásairól. Inkább egy kis jeges felfrissülésre vágysz? Próbáld ki a jégfürdőzést!

Milyen párásítót vegyek

Milyen párásítót vegyek típus szerint

▪️ Gőzpárásító - ez a típus meleg steril gőzt bocsát ki, amely képes elpusztítani a baktériumokat és más mikroorganizmusokat. A párásítók hatékonyabbak és nagyobb teljesítményűek, nem igényelnek fogyóeszközöket (nem szükséges szűrők vagy párásító betétek használata), ugyanakkor számolnod kell a magasabb fogyasztással.

▪️ Természetes párologtatással - a vízcseppeket speciális szűrő fogja fel, majd ventilátor segítségével szétszórja őket a levegőben, mely egy hatékony párásítási folyamatot eredményez. Az egész folyamat egyszerű és gyakorlatilag karbantartásmentes. Allergiások számára azonban nem túl alkalmas a baktériumok kialakulásának és elszaporodásának lehetősége miatt.

▪️ Ultrahangos - ebben az esetben a készülékek ultrahangot használnak, hogy a vizet páraköddé alakítsák. Energiafogyasztásuk alacsony, de az ásványianyag-szűrőbetét cseréje szükséges.

▪️ Tárcsás - úgynevezett légmosó berendezések, ahol speciális tárcsák forognak egy vízfürdőben, és természetes módon nedvesítik és szó szerint átmossák a levegőt. A rendszer egyszerű, gyakorlatilag karbantartásmentes, de függ a környezeti páratartalomtól. A legjobban olyan helyeken működik, ahol száraz a levegő.

Párásító paraméterei

A párásító teljesítménye (párakibocsátás)

Fontos mutató, amely megadja, hogy a párásító maximum mennyi gőzt képes előállítani. A párásító teljesítménye milliméter vagy gramm/óra mértékegységben van megadva, minél több, annál jobb. Egyes készülékek lehetővé teszik ennek a teljesítménynek a szabályozását.

Méretek és súly

Többnyire egy kisebb készülékről van szó, amelyet egy polcra vagy asztalra is felhelyezhetsz. A méretek szorosan kapcsolódnak a víztartályhoz, így a nagyobb, 10 literes tartályos modellek sem rendhagyóak.

A legkönnyebb készülékek súlya nem éri el az 1 kg-ot. Ezúttal is a víz nagyban hozzájárul a teljes súlyhoz, és ha a készülék 8 literes tartállyal rendelkezik, akkor a párásító összsúlya akár 10 kg is lehet. Minél kisebb a tartály, annál gyakrabban kell újratölteni. A térfogatok között azonban széles választékot találsz - 0,5 literestől egészen a 10 literes tartályokig.

Zajszint és fogyasztás

A párásítók viszonylag csendesek, a zajszintjük többnyire nem haladja meg a 25 dB-t. A modellek túlnyomó többségének maximális energiafogyasztása 50 W, ami ismét egy villanykörte szintjének felel meg. Néhány közülük USB csatlakozóval van ellátva, így akár számítógéphez vagy laptophoz is csatlakoztatható.

Párásító készülék funkciói

▪️ Párásító ionizátorral - negatív ionokat bocsát ki a levegőbe, melyek kellemesebbé teszik a légzést. Ezenkívül segít a szennyeződések megkötésében és leülepedésében, így hozzájárul a levegő tisztításához.

▪️ Páratartalom és párásítás intenzitásszabályozás - ez a funkció egy teljesítményszabályozás. Ez lehetővé teszi, hogy a párásítónak ne kelljen mindig 100 %-on működnie. Beállíthatod például, hogy a terem páratartalma legfeljebb 55 % legyen, vagy folyamatosan a teljes teljesítmény 75 %-án működjön.

▪️ Működési idő szabályozása - az időzítőhöz hasonló funkció, de kiválaszthatod, hogy a párásító mikor működjön. A párásító ekkor automatikusan be- és kikapcsol, a jelenléted nélkül is.

▪️ Páratartalom mérő - ezzel a funkcióval megállapíthatod, hogy mennyire párás a levegő a helyiségben. A leolvasott értéktől függően eldöntheted, hogy a párásítót bekapcsolva hagyod-e, vagy már nincs rá szükség.

▪️ Hőmérő - nemcsak a helyiség hőmérsékletét, hanem a kibocsájtott gőz hőmérsékletét is képes megjeleníteni.

▪️ Üres tartály jelző - ez lehet egy egyszerű hangjelzés vagy egy információs LED a készüléken. Ha a tartályban lévő víz elfogy, a készülék "jelez", hogy töltsd fel újra, így nem fog üresen üzemelni.

▪️ Aroma diffúzor - egyes modellek képesek illatosítani a gőzt, és kellemesebbé tenni a légkört az otthonodban, például réti virágok, eukaliptusz vagy fenyőerdő illattal.

Gyakori kérdések a légtisztító és párásító készülékekkel kapcsolatban

Szükséges tisztítani a légtisztítót?
Hogyan tudom 100%-ban kihasználni a légtisztítómat?
Mekkora egy légtisztító üzemeltetésének költsége?
A légtisztító kiválasztásakor figyelembe kell vennem a helyiség méretét?
Kinek valók a légtisztítók?
Milyen karbantartást igényel egy párásító?
Hogyan használd ki a párásítót 100%-ban?