Milyen naptejet vegyek?

A fényvédő kozmetikumoknak egyetlen feladata van, mégpedig az, hogy megvédjék a bőrt az ultraibolya sugárzás káros hatásaitól. Ezek nem csak a bőrégést, hanem a pigmentfoltokat, a ráncokat és hosszú távon akár a rosszindulatú bőrbetegségeket is magukban foglalják. A jól megválasztott fényvédő mérsékli a napsugarak negatív hatásait, táplálja és rugalmassá teszi a bőrt.

Ügyelj arra, hogy mindig a bőrtípusodnak megfelelő fényvédő készítményt válassz.

Amit a fényvédő készítményekről tudni kell

Bőrtípus

Ügyelj arra, hogy mindig a bőrtípusodnak megfelelő fényvédő készítményt válassz. Legyen az fényvédő arckrém vagy testápoló, fontos, hogy ne irritálja a bőröd.

A zsíros és az ehhez gyakran társuló problémás bőr olyan fényvédő készítményt igényel, amely nem terheli a bőrt felesleges zsiradékkal. Ez eltömítené a pórusokat és pattanásokat okozna, ezért ebben az esetben válaszd a gél alapú készítményeket.

A száraz bőr azonban faggyúhiányos, ezért megfelelő táplálásra és hidratálásra van szüksége. Erre a célra a fényvédő olajok, vajak vagy hidratáló hatású krémek megfelelőek.

Az érzékeny bőr gyengébb természetes védelemmel rendelkezik, ezért a napfény és a nem megfelelő kozmetikumok irritálhatják. Válassz tehát olyan fényvédőket, amelyeket az érzékeny bőr igényeinek megfelelően fejlesztettek ki, és nem tartalmaznak irritáló anyagokat.

A normál bőr számára válassz az évszaknak megfelelő fényvédő készítményt. Télen használj sűrűbb krémet, hogy megvédd a bőröd akár a fagytól is, nyáron pedig válassz egy könnyebb hidratálót.

A kevert bőr 2 zónára osztható. Vagy a zsíros és száraz bőr, keveréke, vagy csak az ún. T-vonal zsíros, és az arc többi része normál. Ezért válassz a kombinált bőrre alkalmas terméket, amely egyfajta kompromisszumot jelent mindkét típus ápolására.

Az allergiás bőr számára a hipoallergén dermokozmetikai termékek jelentenek megoldást. Hatásukat és biztonságosságukat gyakran költséges klinikai vizsgálatokkal igazolják, csakúgy, mint a gyógyszerek esetében.

Életkor

A bőrtípus mellett az is fontos szempont, hogy kinek vásárolod a fényvédőt. Legyél különösen körültekintő, ha gyerekek számára választasz fényvédő krémet. A gyermekek bőre sokkal érzékenyebb, és könnyen leég. A gyermekkori leégés pedig növeli a bőrrák kialakulásának valószínűségét. A gyermekeknek szánt fényvédő krémek legalább 50-es fényvédő faktorral rendelkeznek és finomabb összetételűek, mint az általános termékek. Nem tartalmazhatnak allergéneket és endokrin diszruptorokat, vagyis hormonálisan aktív anyagokat, amelyek hátrányosan befolyásolhatják a gyermekek hormonrendszerének fejlődését.

Egyes felnőtteknek szánt készítmények sajnos tartalmazzák ezeket az anyagokat is. Ha gyermekeknek szánt fényvédőt vásárolsz, az egész család minden további nélkül használhatja. Gondolj arra is, hogy az idősebbek bőrének is nagyobb védelemre van szüksége, mert a kor előrehaladtával sokkal vékonyabb, és kevesebb vizet tartalmaz, ami miatt könnyebben sérül. Az idősek számára a magas védőfaktorú és hidratáló hatású termékek közül válogass.

A csomagolás mérete

A fényvédő készítmény méretének kiválasztásakor vedd figyelembe, milyen gyakran használod a terméket. Ha 2 hétre a tengerpartra készülsz, érdemes beruházni egy nagyobb, gazdaságosabb, 500 ml-es kiszerelésbe, de ha a nyár folyamán munka után csak alkalmanként ruccansz ki a töltésre, akkor teljesen megfelelő egy kisebb, 150 ml körüli kiszerelés.


Mit ne felejts otthon semmiképp nyaraláskor?

Csomagolás közben jól jönne egy kis emlékeztető? Olvasd el a Mit vigyünk magunkkal a tengerparti nyaralásra cikkünket!
A kedvenc termékeinket pedig A legjobb naptejek és napolajok: Fényvédő toplista című írásunkban gyűjtöttük össze neked.

A megfelelő fényvédelemről soha ne feledkezz meg!

Fényvédő termékek típusai

Napozókrém – sűrű állagú, és nehezebben kenhető. Cserébe - ha már jól beszívódott - általában ellenáll a víznek.

Napozóvaj – kevesebb vizet tartalmaz, mint a krém. Ennek eredményeként sűrűbb állagú és több tápanyagot tartalmaz. A vaj felvitele után várni kell egy kicsit, hogy kellőképpen felszívódjon.

Napolaj – könnyen kenhető, ápolja a bőrt és fényessé varázsolja azt, de soha nem szívódik fel teljesen. Zsíros foltokat hagyhat a ruhán.

Napozó spray – A szórófejjel ellátott készítmények könnyen felvihetők és kenhetők. Az ajánlott felhasználás során azonban a csomagolás tartalmának egy része a levegőbe kerül, így a készítmény használata kevésbé gazdaságos.

Naptej – a fényvédő krémek könnyebb, folyékonyabb változata. Könnyebben kenhető és gyorsabban beszívódik a bőrbe.

Napozó gél – megfelelő választás a zsíros és problémás bőrűek számára. Nem hagy zsíros filmréteget a bőrön, nem tömíti el a pórusokat, mégis hatékonyan védi a bőrt az UV-sugárzástól.

Napozóhab – Kellemes állagú, könnyen kenhető és gyorsan felszívódik.

Fluid – hasonló struktúrájú, mint a bőrön természetesen előforduló faggyú, ezért használatakor nem képződik védőréteg a bőrön, hanem teljesen felszívódik.

Napozó víz – frissítésre és a barnaság fokozására alkalmas. Hűsít, szoláriumba alkalmas, de általában nem véd az UV-sugárzás ellen.

Speciális fényvédő készítmények

Vízálló

Válassz a vízálló készítmények közül, ha a tengerhez készülsz vagy vízisportok alkalmával, mivel nem mosódnak le azonnal a vízzel való érintkezés során. Hosszabb vízben tartózkodás vagy törölközés után azonban ajánlatos egy újabb réteget felvinni a bőrre.

Természetes

A természetes fényvédő készítmények ásványi szűrők segítségével mechanikus védelmet nyújtanak. Ezek olyan filmet képeznek a bőrön, amely visszaveri az UV-sugárzást. A leggyakoribb ásványi anyagok a titán-dioxid és a cink-oxid.

Szoláriumba

A szoláriumba ajánlott fényvédő készítmények külön kategóriát képeznek, ezért nem tévesztendők össze a hagyományos fényvédő krémekkel. A szoláriumkrémek nem védenek az UV-sugárzás ellen, de felgyorsítják a bőr barnulását, elősegítik a pigmenttermelődést és hidratálnak. Ha a szoláriumban hagyományos fényvédő készítményt használnál, nem barnulnál le. Ugyanakkor egy szoláriumba szánt készítmény nem véd meg a leégéstől a napon.

Fényvédő arcra

A fényvédő arckrémek általában kisebb kiszerelésűek, és bőrtípus szerint vannak osztályozva, ezért vedd figyelembe a bőröd igényeit ugyanúgy, mint más arcápolási termékek esetében. Színezett változatban is készülnek, így akár helyettesíthetik a világosabb sminket.

Mi az az SPF és miért fontos a megfelelő fényvédelem?

Az SPF az angol sun protection factor kifejezés rövidítése, ami lefordítva napvédő faktort jelent. A szám azt jelzi, hogy egy fényvédő krém hányszorosára növeli a bőr természetes védelmének időtartamát. Egy 20-as SPF-értékű fényvédő krém azt jelzi, hogy a bőr 20-szor hosszabb ideig marad védett, mint a fényvédő alkalmazása nélkül.

Népszerű faktorok pl.:

Az UVA azonban ugyanolyan veszélyes, ha nem veszélyesebb, mint az UVB.

UV-sugárzás

Az SPF védelmet nyújt az UV-sugárzás vagy ultraibolya sugárzás ellen, amely 2 típusra osztható: UVA és UVB.

Az UVA-sugárzás a napsugárzás 99%-át teszi ki. A fennmaradó 1% az UVB sugárzásé, amely a bőr barnulását és leégését okozza, ezért a napvédő krémek elsősorban az UVB sugárzás ellen védenek.

Az UVA azonban ugyanolyan veszélyes, ha nem veszélyesebb, mert behatol a bőr mélyebb rétegeibe, ahol károsítja azt. Ez okozza a bőr öregedését, ráncok és pigmentfoltok képződését, ezért győződj meg arról, hogy a fényvédő UVB és UVA védelmet egyaránt nyújtson.

Mire figyelj napozás közben?

A megfelelő naptej beszerzése az első lépés a biztonságos napozáshoz. A második lépés a fényvédő megfelelő alkalmazása:

  1. Kend be magad előre, ideális esetben 30 perccel napozás előtt.
  2. Ne hagyj ki semmit. Ne feledkezz meg az ajkakról, a fülekről, a kézfejekről, a nyakról és a lábfejekről sem.
  3. Használd bőkezűen a fényvédő terméket. Egy átlagos felnőtt testének bekenéséhez körülbelül 6 teáskanálnyi szükséges.
  4. Kend be magad újra fürdés vagy törölközés után és sportolás közben, amikor sokat izzadsz.
  5. Gondoskodj a szemed és a fejed védelméről is napszemüveggel és kalappal.
  6. Ha teheted, ne menj ki a napra délelőtt 11 és délután 3 óra között, amikor legerősebb a sugárzás.

A drágább jobb?

A gyógyszertárakban beszerezhető fényvédők általában drágábbak, mint a drogériákban kaphatók, de eddig egyetlen kutatás sem bizonyította, hogy a gyógyszertárakban elérhető fényvédők hatékonyabbak lennének.

A drágább naptejek minőségét gyakran aggasztó mértékben túlbecsülik. A feltüntetett SPF faktor ugyanannyi az olcsóbb napozókrémeknél, mint a drágábbaknál, és ugyanakkora mennyiség kell az egész test fedéséhez.

Használj a bőrtípusodnak megfelelő fényvédő terméket!

Gyönyörű barna bőr leégés nélkül? A Hogyan barnulj le gyorsan és egyenletesen? c. cikkünkben összegyűjtöttük a napozás szabályait a ragyogó bőrszín eléréséhez a napon és a szoláriumban is.

Hogyan válasszunk megfelelő védőfaktort?

Mielőtt kiválasztanád a számodra megfelelő védőfaktorral rendelkező fényvédőt, mérd fel, hogy hány percet tölthetsz a napon a bőr kipirosodása nélkül. Ezt kipróbálhatod a gyakorlatban, illetve követheted a bőröd fototípusának megfelelő irányelveket.

A fototípusokat 6 csoportba sorolják a pigment mennyisége, valamint a szem- és hajszín alapján. Ezek a napfényre való érzékenységükben különböznek egymástól. Egy bizonyos ideig minden fototípusnak van természetes bőrvédelme a napsugárzás ellen, ezt követően azonban a napsugarak elkezdik károsítani a bőrt, napégést, bőröregedést okozva, és növelve a bőrrák kialakulásának valószínűségét.

Te melyik fototípusba tartozol?

Az I. fototípus képviselőjének nagyon világos bőre, kék, szürke vagy zöld szeme, szeplői, vörös vagy szőke haja van. Ha közvetlen napfényben van, 10 percen belül megég, a bőre vörös lesz, és soha nem barnul le nagyon. A lehető legmagasabb, SPF 50+ védelemre van szükségük, amikor a napon tartózkodnak.

A II. fototípusba tartozó emberek kék, szürke vagy zöld szeműek, világosbarna vagy szőke hajúak. A napon körülbelül 20 perc után megégnek, és nagyon lassan barnulnak. Az ideális védelem számukra a magas, 20-40-es faktor.

A III. fototípus tipikus képviselője jól barnul, ritkán ég le, barna a haja, és a szeme is általában barna vagy szürke. 35 percet tölthet a napon anélkül, hogy megégne, és a 10-20-as faktor megfelelő védelmet jelent.

A IV. fototípusba tartozik mindenki, akinek barna vagy fekete haja és sötétebb bőre van. Akár 45 percig is tartózkodhatnak a napon anélkül, hogy károsodna a bőrük, hosszabb tartózkodás esetén pedig 5-20-as fényvédő faktorral is beérik.

Az V. fototípusba a sötét bőrű, fekete hajú és barna szemű emberek tartoznak. A bőrük akár 60 percig is kibírja leégés nélkül.

A VI. fototípus tipikus képviselőjének nagyon sötét a bőre, barna a szeme és fekete a haja. Akár 90 percet is kibírnak a napon leégés nélkül.

A bőr saját védelmének ideje és a tervezett napon töltött idő alapján nagyjából kiszámíthatod, hogy milyen faktorra van szükséged. Ha tudod, hogy 15 percet képes vagy a napon tölteni a leégés veszélye nélkül, és 3 órát, azaz 180 percet tervezel a medencében pancsolni, akkor az SPF mértékét a következőképpen számolhatod ki: 180 perc (a napon töltött idő) / 15 (a bőr saját védelmi ideje) = SPF 12 és magasabb.

Fényvédő termékeket drogériákban, nagyobb parfümériákban és gyógyszertárakban is vásárolhatsz.

Hol szerezzük be és meddig használjuk a fényvédőket?

Fényvédő termékeket drogériákban, nagyobb parfümériákban és gyógyszertárakban is vásárolhatsz, de jó, ha nem halmozol fel nagy készleteket évekre előre, mivel ezeket a szavatossági idő lejártáig el kell használni. A lejárt kozmetikumok már nem rendelkeznek az eredeti tulajdonságokkal, ráadásul bőrproblémákat is okozhatnak.

A lezárt kozmetikai termékek esetében rendszeresen ellenőrizd a dobozokon feltüntetett lejárati időt. Felbontás után keresd a csomagoláson a „pohár” ikont. A feltüntetett szám azt jelzi, hogy a készítmény a felbontás után hány hónapig használható. Ezen idő letelte után a termék hatása folyamatosan gyengül.

Napozás utáni ápolás

A napon való tartózkodás, a sós vagy klóros vízben való fürdés szárítja és irritálja a bőrt, ezért extra ápolásra van szüksége egy hidratáló napozás utáni termék formájában. Ezek a hidratáló összetevők mellett nyugtató összetevőket, például panthenolt vagy aloe vera kivonatot is tartalmaznak.

Ha a bőröd vöröses, az a leégés első jele, és a további napozás még rontana a helyzeten, ezért helyette inkább ápold a leégett részeket. Ideális esetben a következő néhány órában vagy napban, a leégés mértékétől és súlyosságától függően, egyáltalán nem szabadna a napra menned. Ha valamilyen oknál fogva erre nincs lehetőség, legalább fedd le az érintett területeket egy nem átlátszó kendővel, még fürdőzés közben is.

Leégés kezelése

A leégés kezelése a bőrkárosodás súlyosságától függ.

Ha a bőröd csak kis területen, enyhén kipirosodott, elegendő hideg vízzel leöblíteni, és a bőr megnyugtatására aloe vera vagy panthenol kivonatot tartalmazó napozás utáni készítményt alkalmazni. Az enyhe leégés általában másnapra elmúlik.

Ha a bőr nagyon piros és fájdalmas tapintású, vagy ha hólyagok jelennek meg rajta, a regenerálódás hosszabb időt vesz igénybe. Az égési sérülések körülbelül 6 óra elteltével viszketni és égni kezdenek, és a panaszok 24 óra után tetőznek. A bőrnek le kell hűlnie. A hideg zuhany hűsítő hatású akár nagyobb területen is. Helyi hűtéshez használhatsz hideg vízben megnedvesített ruhát vagy törölközőbe csavart jeget.

Az irritált bőrre ne használj illatosított testápolót, krémeket, illetve az arc esetében sminket vagy egyéb sminkterméket, mivel a kozmetikumokban lévő vegyi anyagok még jobban irritálhatják a bőrt. Ha hólyagok jelennek meg a bőrön, semmiképpen sem szúrd ki őket, mert könnyen fertőzés kerülhet a sebbe.

A legsúlyosabb égési sérülések esetében a bőrkárosodás mellett fejfájás, hidegrázás, láz és hányinger is előfordulhat. A test túlhevül és kiszárad, ezért folyadékpótlásra van szükség, lehetőleg sima vízzel, langyos gyógyteával vagy a gyógyszertárban kapható speciális rehidratáló italokkal. Pihenj hűvös, jól szellőztetett helyiségben. A homlokra helyezett langyos borogatás is segíthet. Ha azonban az állapotod néhány órán belül sem javul, sőt rosszabbodik, fordulj orvoshoz.