Naponta általában több órát is eltölthetünk egy monitor előtt, ezért szánj időt a kiválasztására, és gondold át, hogyan fogod használni. Más monitorigénye lesz egy gamernek, más azoknak, akik főleg weboldalakat böngésznek vagy irodai alkalmazásokat használnak, és megint más szempontok fontosak egy digitális tartalomkészítőnek. Az alábbiakban igyekszünk útmutatást adni a monitorválasztáshoz, hogy ne vessz el a paraméterek rengetegében, és a számodra legmegfelelőbbet válaszd ki.
Minden monitornak megvannak a maga sajátos erősségei és előnyei, amelyek az adott feladathoz ideális típussá teszik - az általános irodai munkához elegendő egy teljesen egyszerű monitor, amelynek legfontosabb paramétere az átlóméret vagy a szemünket kímélő kékfény-szűrő. Sokkal több tényezőt kell figyelembe venni, ha grafikai munkára vagy játékra szeretnénk használni.
A legújabb számítógépes játékok játékosai számára különösen fontos a monitor frissítési frekvenciája, amely azt jelzi, hogy egy másodperc alatt hányszor rajzolódik újra a kép - minél magasabb a szám, annál simább a kép.
A monitor válaszideje azt jelzi, hogy mennyi idő alatt dolgozza fel a monitor a módosítási kérést - minél alacsonyabb a válaszidő, annál élesebb és simább a kép a gyors tempójú jelenetekben.
A kép szakadozása a grafikaigényes programokban, leggyakrabban a játékokban történő gyors átrajzoláskor jelent gondot. Ezt az okozza, hogy a monitor frissítési sebessége nem felel meg a program képkockasebességének. Ez a jelenség általában nem túlzottan zavaró, de ronthatja a játékélményt. A G-Sync monitorok az NVidia technológiájával, a FreeSync monitorok pedig az AMD technológiájával rendelkeznek, és ezek segítségével teljesen kiküszöbölhetői a képszaggatás, viszont számolj vele, hogy néhány ezer forinttal többe kerülnek.
Milyen gaming monitor a legideálisabb számodra?
A képernyő felbontása szintén fontos paraméter. Egy 4K gamer monitor 3840 x 2160 px felbontással nyújt részleteiben gazdag látványt, ami négyszerese a Full HD felbontásnak.
Ha a pixel ide, hertz oda nem okoz fejtörést, akkor dizájn szerint is választhatsz, hogy illeszkedjen a gamer PC-dhez és a többi gamer kiegészítődhöz. Minden olyan monitor, amelyet gamingnek címkéznek, túlnyomórészt a következő jellemzőknek felel meg:
Szerezd be álmaid gaming felszerelését a felülmúlhatatlan játékélményért.
Az irodai monitorok esetében különösen fontos a kijelzőfelület típusa (fényes, amely élénkebb színmegjelenítést biztosít, de tükröződik, vagy matt, amely csökkenti a színek élénkségét, viszont tükröződésmentes), valamint a képátló és a felbontás optimálisan kiválasztott kombinációja.
Egy nagyobb felbontású, nagyobb monitoron több aktív, egymás melletti ablakra oszthatod el a munkádat, és így produktívabb lehetsz. Előnyös lesz az úgynevezett Flicker-free monitor, amelynek technológiája csökkenti a szem kifáradását.
A Flicker-free technológia az LCD monitorok villogásának kiküszöbölésével csökkenti a szemfáradtságot. Emellett kíméli a szemet például azáltal, hogy kiszűri a kék fényt, amely negatív hatással van az alvásritmusra.
Olyan monitort válassz, amelyet csatlakoztathatsz a laptopodhoz - akár USB-C, akár HDMI, akár más portokkal rendelkezik a laptopod. Alternatív megoldást jelenthet számodra egy dokkolóállomás. Az egyéb paramétereket ugyanúgy válaszd, mint egy PC-monitor esetében.
A multimédiás alkotóknak vannak a legmagasabb követelményeik a monitorral szemben. Számukra az alfa és az omega a valósághű színmegjelenítés és az sRGB, az AdobeRGB és a DCI-P3 színtartományok lefedettsége. A grafikai munkához szintén célszerű egy kellően nagy méretű munkafelület, nagy felbontás, nagy színmélység és magas maximális fényerő és kontrasztbeállítású monitor.
A fotósok monitorjainak az átlátható munkavégzéshez a színeket valósághűen kell megjeleníteniük, megfelelő képernyőfelbontással és nagy képátlóval kell rendelkezniük.
A modern számítógép-monitorok túlnyomó többsége az LCD képernyő különböző változatait használja, LED háttérvilágítással, azaz LED-monitorok.
A napjainkban forgalmazott monitorpanelek típusai közül a legelterjedtebb az IPS monitor, amely hű és meglehetősen telített színmegjelenítéssel, valamint megfelelő válaszidővel rendelkezik.
Nagyon hasonlóak a VA monitorok, amelyek valamivel jobb kontraszttal rendelkeznek, de egyébként teljesítményük hasonló az IPS-hez.
Ezzel szemben a TN panellel ellátott monitorok a színek és a betekintési szögek szempontjából lényegesen gyengébbek, egyetlen előnyük a gyors válaszidő, amely a professzionális játékosok számára különösen kulcsfontosságú paraméter.
Az OLED monitor olyan kijelzővel rendelkezik, amelyben minden egyes pixel saját diódával rendelkezik, ami lehetővé teszi, hogy az abszolút fekete mellett teljesen fehér pont is lehessen. Ez a QLED-hez képest kiváló fekete színmegjelenítést és jobb betekintési szögeket kínál.
A QLED monitor esetében a dolgok kicsit másképp működnek. Ez a monitortípus kvantumpontokból (quantum dots) álló réteget használ, hogy a hátsó kék háttérvilágítást precíz színekké (RGB) alakítsa át, ideális hőmérséklettel és fokozott fényerővel. Ez a technológia egymilliárd árnyalatnyi színtartományt kínál, ami messze felülmúlja a hagyományos LED-monitorokat.
A felbontás a kijelző szélességében és magasságában található képpontok (pixelek) számát jelzi. Minél nagyobb a pixelsűrűség, annál finomabb a megjelenített kép. Ha a felbontás túl alacsony, a kép nem részletes, szemcsésnek és elmosódottnak tűnik.
Manapság a Full HD monitor tekinthető alapnak, amely 24 hüvelyk képátlóig elegendő. A 27 hüvelykes monitoroknál általában már nagyobb felbontással találkozhatunk, és a 4K (UHD) a legnagyobb és legjobb minőségű videofelbontás. Egy ilyen képernyőn maximális minőségben élvezheted a filmeket és a játékokat - de egy 4K-s PC-monitornak nagyon nagy teljesítményre lesz szüksége.
Képernyőfelbontás | Pixelek száma | Oldalarány |
---|---|---|
4K Ultra HD | 3 840 × 2 160 | 16:9 |
WQHD | 3 440 × 1 440 | 21:9 |
QHD | 2 560 × 1 440 | 16:9 |
WUXGA | 1 920 × 1 200 | 16:10 |
Full HD | 1 920 × 1 080 | 16:9 |
A monitor mérete általában hüvelykben van megadva, és a képernyő szemközti szélei közötti távolságot jelenti. A széles látószögű monitorok ma már gyakorlatilag szabványosak, a kérdés az, hogy a 16:9, 21:9 vagy akár a 32:9 képarányt részesíted-e előnyben, amelyek általában íveltek.
Emellett még mindig megtalálhatók az 5:4-es képarányok is. Egy nagyobb monitoron könnyedén megjeleníthetsz két dokumentumablakot egymás mellett, és így hatékonyabban tudsz dolgozni. Ha azonban kevés az íróasztalon a hely, és nincs szükséged több ablakra a munkavégzéshez, egy maximum 24 hüvelykes mini monitor is elegendő.
24" - 27" monitorok >>
32" - 34" monitorok >>
34"-nél nagyobb monitorok >>
A cd/m2-ben, vagy nitben (1 cd/m2 = 1 nit) feltüntetett érték a monitor által elérhető maximális fényerősséget jelöli. Minél magasabb az érték, annál jobb - az egyes színes képpontok jobban fognak ragyogni, és még nagyon világos helyiségekben is jobban fogod látni a munkádat.
Szükség esetén mindig lehetővé kell tenni a fényerő csökkentését. A minimum jelenleg legalább 300 cd/m2, grafikusok és játékosok számára 350 cd/m2, 400 cd/m2 feletti fényerő pedig csak nagyon világos helyiségekben, például bemutatótermekben használt monitoroknál ajánlott.
A HDR-hez, amelyet úgy terveztek, hogy bármilyen fényerőn minőségi színeket jelenítsen meg, legalább 300 cd/m2 vagy annál nagyobb (akár 1000 nit vagy annál több) fényerőre van szükség.
Minél nagyobb a kontraszt, annál jobb a színek minősége, különösen a fekete és fehér. Tisztán irodai használatra akár a 400 : 1 arány is elegendő, de játékokhoz és filmekhez ajánlott legalább 1000 : 1.
A kiváló minőségű monitoroknál a kontrasztarány 2000 : 1 vagy annál is nagyobb lehet. Számos gyártó a statikus kontraszt helyett dinamikus kontrasztot ad meg, amelyet a háttérvilágítás befolyásolhat, és gyakran eléri az 1 000 000 : 1-hez arányt, ezért a statikus irányadóbb.
Mindkét adat különösen fontos a számítógépes akciójátékosok számára. Normál használat esetén ezek az adatok nem túl fontosak.
Az első szám azt mutatja, hogy a monitor másodpercenként hányszor képes újrarajzolni a képet. A 60 Hz-es monitorok a szabványosak, ahol a legtöbb felhasználónak esélye sincs észrevenni az újrarajzolást. Kivételt képeznek az akció FPS címek játékosai, nekik 144 Hz-es vagy magasabb frekvenciájú monitort ajánlott beszerezniük.
A válaszidő milliszekundumban van megadva, és azt az időt jelzi, amely alatt a monitor képpontja színt vált. Minél rövidebb ez az idő, annál kisebb gyors mozgás közben a „szellemkép” kialakulásának és a kép elmosódásának kockázata. Az átlagos monitorok válaszideje körülbelül 8 milliszekundum, a legjobb játékmonitoroké pedig 2 milliszekundum körül mozog.
A színmélység számszerűsíti, hogy hány egyedi szín áll rendelkezésre egy kép színpalettáján. A számok természetesen egyesek és nullák sorozataként vannak megadva.
Egy digitális kép minden egyes pixele 3 alapszín – a piros, a zöld és a kék – kombinációjából épül fel. Standard a 8 bites monitor, amely akár 16 millió árnyalat megjelenítésére képes. Vannak azonban 10 bites monitorok is, amelyek akár egymilliárdot is képesek megjeleníteni. Az átlagfelhasználó számára a különbség elhanyagolható, de a professzionális grafikusok a munkájuk során ezt észreveszik.
A HDR monitor a képeket élénk és hűen visszaadott színárnyalatokkal jeleníti meg. Ez a monitor által megjeleníthető legsötétebb és legvilágosabb pont közötti különbség. Ennek eredményeképpen a sötét pontok sötétebbek, a világos pontok pedig világosabbak lehetnek nagyobb kontrasztban anélkül, hogy a részletesség elveszne - a kép ebben az esetben úgy jelenik meg, ahogyan azt a szemed a valóságban látná.
A HDR rövidítéssel új TV és fényképezőgép választásakor is találkozni fogsz. Ha tudni szeretnéd, mit jelent ez a gyakorlatban, olvasd el cikkünket, amelyben elmagyarázzuk a HDR lényegét.
Jelenleg a leggyakoribb a HDMI monitor. Ez a csatlakozó a kép mellett hangot is továbbít. Hátránya, hogy csak 8 bites színeket támogat - így a 10 bites színekhez DisplayPort monitor szükséges, amely az összes általánosan használt bemenet közül a legjobb minőségű képet nyújtja - de nem minden grafikus kártya rendelkezik vele.
A DVI bemenet egyre inkább visszaszorulóban van, de még mindig megtalálható a monitorok meglehetősen széles skáláján, és felbontása 2560×1600 px-re korlátozódik. A mára már elavult analóg VGA/D-Sub csatlakozót is használják még egyes monitorok, és bár támogatja a 10 bites színt, a nagyobb felbontással csökken a kép élessége.
Az LCD monitorok fényes, matt vagy tükröződésgátló felülettel kerülnek forgalomba.
A fényes felület gazdagabb színeket eredményez, de hátránya a ráeső fényre való nagyfokú érzékenység.
A matt monitor kissé csökkenti a színek élénkségét, viszont nem tükröződik.
A tükröződésgátló kivitelezés egyesíti mindkét fenti tulajdonságot - nagy fényerő és minőségi színvisszaadás, ugyanakkor nagyon jó tükröződésmentesség. Kiválasztáskor tehát figyelembe kell venni a monitor elhelyezésének fényviszonyait.
Az LCD monitorok általában viszonylag energiatakarékosak, fogyasztásuk leggyakrabban 30-40 W. A nagy felbontású, professzionális kijelzők esetében a fogyasztás ennek kétszerese is lehet, amivel szükségszerűen adózik a kép minőségéért. Az energiafogyasztásra elsősorban akkor érdemes odafigyelni, ha a monitor a nap nagy részében, vagy akár folyamatosan használatban lesz.
Az alap monitor modellek általában egy fix pozícióval rendelkeznek, legfeljebb a magasságuk állítható. Ez akkor hasznos, ha a monitort a szemedhez képest ideális szögbe szeretnéd beállítani. A fejlettebb monitorok azonban lehetővé teszik a képernyő megdöntését is, így még jobban beállítható a szög. Az akár 90°-os függőleges elforgatás, a dönthető monitor szintén hasznos, különösen a grafikusok vagy azok számára, akik gyakran készítenek hosszú dokumentumokat a számítógépen.
Ívelt kijelző - a függőlegesen ívelt képernyő csökkenti a monitor tükröződését, ugyanakkor a sík monitorhoz képest szűkebb látómezőbe illeszti ugyanazt a képátlót.
Monitor hangszórókkal - egyes monitorok beépített hangszórókkal rendelkeznek, de ezek inkább csak alapszintű használatra elegendőek, mivel minőségük a méretkorlátozás miatt sosem lesz túl jó. Az alkalmi felhasználók számára azonban ez elegendő megoldás lehet, hogy pénzt spóroljanak a hangszórókon és helyet az íróasztalon.
Monitor TV-tunerrel - a beépített tunernek köszönhetően a monitoron digitális TV-re is rá tud hangolódni - kis lakásokban például két készüléket kombinálhatsz egyetlen, mindkét célra teljesen elegendő eszközzé. Egyes monitorok CI-kártyahelyet is tartalmaznak a fizetős TV-csatornák eléréséhez.
Érintőképernyős monitor - manapság a legtöbb rendszer kezelőfelülete már az érintésvezérléshez igazodik, és egyre elterjedtebbek az ezt támogató monitorok is. Vigyázz azonban, hogy az érintésérzékeny monitorok szinte kizárólag fényes felülettel kaphatók.
Monitor kamerával - a beépített, mikrofonnal ellátott kamerák inkább a laptop-monitorokban gyakoriak, de képviselőik az asztali monitorok között is megtalálhatók. Bár ezeknek a kameráknak a minősége nem éri el a különálló kamerák minőségét, a barátokkal folytatott hétköznapi videohívásokhoz elegendőek.
Flicker-free és kékfényszűrő - nem csak esténként hasznos a hosszú munkavégzéshez, megelőzi a szemfáradtságot és a fejfájást.
Nem találtad meg, amit kerestél? Látogass el a A legjobb irodai és gamer monitorok című inspirációs oldalunkra , ahol nem csak a legjobb gamer monitorok, irodai monitorok és fotósok és grafikusok számára készült monitorok közül válogathatsz, hanem részletes útmutatót is találsz a megjelenítési technológiákhoz, a kialakításukhoz és a speciális technológiákhoz.