Egy új tévékészüléket vásárolni nem is olyan egyszerű dolog. A képátló ugyan fontos paraméter, de közel sem a legfontosabb. Akár egy nagy képernyőt szeretnél az otthonodba, egy mobil tévét a lakókocsiba, vagy egy gaming tévét, érdemes figyelembe venned számos fontos funkciót. Mindenekelőtt arra kell figyelned, hogy a készülék képes legyen DVB-T2 jelek vételére, amennyiben odahaza nincs saját műholdas vagy kábeles hozzáférésed. A következőkben bemutatjuk a legelterjedtebb tv típusokat és a legfontosabb szempontokat, amikre figyelni kell a választáskor.
A kijelzőtechnológia kulcsfontosságú a képminőség szempontjából, és az energiafogyasztás szempontjából is meghatározó. A különböző képtechnológiáknak megvannak az előnyei és a hátrányai, tehát milyen tévét vásárolj, hogy a szemednek és a pénztárcádnak egyaránt örömet szerezz?
Az LCD televíziók olcsóbbak, mint a LED televíziók, és könnyebbek is, így egyszerűbb a falra szerelni őket. Azonban hosszabb a válaszidejük, szűkebb a látószögük, és nem olyan hitelesen adják vissza a színeket, mint a LED televíziók.
A LED tévék ugyanazon a folyadékkristályos kijelző elven működnek mind a LCD tévék, de LED-ekkel kiegészítve, amelyek a képnek nagyobb dinamikus kontrasztot adnak. Emellett energiatakarékosabbak és a televízió élettartama hosszabb. Az LCD képernyőkhöz hasonlóan ne számíts széles látószögekre.
Az OLED tévé úgynevezett szerves diódákat használ, amelyek olyan kicsik lehetnek, hogy közvetlenül pixelként használhatók. Ez azt jelenti, hogy az OLED TV-k nem rendelkeznek háttérvilágítással. Ehelyett minden egyes pixel önállóan világít, így minden egyes pixel külön-külön megvilágítható vagy kikapcsolható. Ezzel a megoldással tehát könnyen elérhető az abszolút fekete szín, még a finom részletek megjelenítésekor is.
A QLED technológiához hasonlóan széles látószögeket nyújt.
A QLED egy LED-es háttérvilágítással ellátott LCD-technológia, amely az úgynevezett kvantumpontok használatán alapul. Ezek olyan miniatűr részecskék, amelyek javítják a televízió megjelenítési tulajdonságait a színmezőben. A QLED tévék szélesebb látószögekkel rendelkeznek, és kevésbé energiaigényesek, mint az OLED TV-k, valamint a lapos háttérvilágításnak köszönhetően olcsóbbak.
LCD, LED, OLED, QLED, Mini LED, QNED, QD-OLED... Ha úgy érzed, elvesztél a rövidítések között, tudd, hogy nem vagy ezzel egyedül. Az OLED vs. QLED (LCD, NanoCell, Mini LED): Melyik TV a jobb? c. cikkünkben nemcsak azt mondjuk el, mit takarnak az egyes betűszavak, de bemutatjuk az egyes technológiák előnyeit és hátrányait is.
Első pillantásra elrettentő lehet a paraméterek alapján történő tévéválasztás, de ezek a legfontosabbak:
Képfrissítési gyakoriság
A képminőséget befolyásolja a képfrissítési sebesség. A kijelző frissítés gyakorisága azt jelzi, hogy egy másodperc alatt hányszor rajzolódik újra a képernyőn megjelenített kép.
Manapság 50 Hz-es, 100 Hz-es és 200 Hz-es értékekkel találkozhatunk a televíziók piacán. Itt egy egyszerű alapszabály érvényes. A magasabb szám simább képmegjelenítést jelent. Ezt különösen játék vagy multimédia nézése közben fogod igazán értékelni.
A gamerek és mindazok, akik szívesen néznek akciófilmeket vagy sportmérkőzéseket rendszeresen a 100 Hz feletti kijelzőkre esküsznek, ami biztosítja a tartalmak folyamatos lejátszását.
Válaszidő
A tökéletesen sima kép érdekében ügyelj arra, hogy a válaszidő ne haladja meg a 8 milliszekundumot. Ezt különösen a sportműsorok vagy akciójelenetek nézésekor fogod értékelni, amikor minden másodperc fontos.
Látószög
A LED technológia szabványos látószöge jelenleg 170-178°. Ha túllépi az említett szögek határait, a kép elveszíti a megjelenítésének kiváló minőségét. Extrém esetben a képernyő elsötétülhet, elveszítve a kontrasztot és a fényerőt.
A nagyobb képátlós tévék nagyobb felbontást igényelnek. Minél nagyobb a felbontás, a tévé annál élesebb és annál részletesebb kép megjelenítésére képes, viszont csak akkor, ha megfelelő minőségű tartalmat játszunk le rajta.
RGB és RGBW
Az LCD televízió képét pixelek alkotják, amelyek még kisebb egységekből, az úgynevezett szubpixelekből tevődnek össze. Minden egyes pixel három pontból (szubpixelből) áll - egy vörös, egy kék és egy zöld képpontból (RGB)**. Az összes többi szín ezekből az alapszínekből keverhető. A 4K TV-képe 3840×2160 pixelből áll. Ez összesen 8 294 400 képpontot, azaz 24 883 200 szubpixelt jelent.
Az RGBW 4K panelek ugyanannyi szubpixellel bírnak, de minden egyes pixel 4 szubpixelből áll, és a fent említett három színhez még hozzáadták a fehér színt. Ez azt jelenti, hogy egy RGBW panelnek 25 %-kal kevesebb pixele van. Az így kapott felbontás tehát 2880×2160 kell, hogy legyen. Az RGBW paneleket hivatalosan mégis 4K-ként prezentálják.
A fényerő a tévé fényerejét jelenti, ha fehér színt jelenít meg. Minél magasabb a TV fényerősségének értéke, annál jobb a megjelenített kép és az általános nézői élmény.
A fényerősség mértékegysége a kandela (cd). Ez fontos paraméter olyan fényviszonyok mellett, mint az erős nappali fény, de sötétben a magas fényerő káros lehet. Ezért inkább az 500 cd/m² körüli értékkel rendelkező TV készüléket ajánljuk.
A kontraszt a legvilágosabb és legsötétebb pont közötti különbséget írja le, amelyet egy televízió képes megjeleníteni. Ez fontos szerepet játszik, ha a műsorokat nappali fényviszonyok között nézed. Értéke lux (lx) mértékegységben van meghatározva. Ebben az esetben is érvényes, hogy minél magasabb a kontrasztérték, a kép annál jobb lesz - élénkebbek és valósághűbbek lesznek a színek.
A HDR (High Dynamic Range) funkció lehetővé teszi, hogy a sötét és világos részek egyidejűleg jelenjenek meg a képen, ezáltal nem csak fekete körvonalakat fogsz látni, hanem az adott szereplőt. A nagy dinamikatartomány rendkívül hűen tükrözi a valóságot, úgy, ahogyan azt a saját szemeddel is látnád, nem csak az objektív lencséin keresztül.
Arról, hogy pontosan mit takar a HDR rövidítés és hogyan befolyásolja a tévézés élményét, a Mi az a HDR (High Dynamic Range) c. cikkünkben olvashatsz bővebben.
Statikus vs. dinamikus kontrasztarány
A statikus kontrasztarány általános értékei 1500 : 1 körül mozognak. Egyes gyártók dinamikus kontrasztarányt adnak meg, amely ennél többszörösen magasabb értékeket ér el, sőt, meghaladja az 10000 : 1 értéket is. Ez a kontrasztarány a képernyő fehér és fekete része közötti különbséget jelzi.
Amennyiben a TV-t konzolos játékok játszására vagy laptopról vetített filmek megtekintésére is fogod használni, győződj meg arról, hogy legalább egy HDMI csatlakozóval rendelkezik, amit ezek az készülékek általában támogatnak.
Ha filmeket és tévéműsorokat szeretnél lejátszani egy tárolóeszközről az USB port segítségével, abban az esetben olyan TV-t keress, amelynek USB csatlakozója van.
A 3,5 mm jack fejhallgató kimenet nem csupán a videojátékosoknak jöhet jól, de a lakótársaidnak is, hogy ne zavard őket tévénézés közben. Ebben az esetben azt javasoljuk, hogy vegyél egy fejhallgatót kellően hosszú kábellel, vagy vezeték nélküli fejhallgatót, amennyiben a tévé rendelkezik Bluetooth funkcióval.
A Bluetooth vezeték nélküli átviteli funkciót a fejhallgatókhoz fogod használni, de különösen a hangprojektor csatlakoztatásához.
A WiFi funkció lehetővé teszi a TV készülék számára az internetes hozzáférést és a streaming szolgáltatások elérését.
Az internet böngészése a tévén megkönnyíti a touchpaddal ellátott billentyűzet, vagy a funkciókat párosított okostelefonnal és hagyományos távirányítóval is lehet vezérelni.
Egy hangprojektor vásárlásával javíthatsz a tévé hangminőségén, amit nem csak filmnézésre, hanem zenelejátszásra is használhatsz.
A nagyméretű tévéknél nagyon fontos a felbontás, hogy biztosítsa a lenyűgöző látvány kellő képminőségét. Válogathatsz a 3840×2160 px felbontású 4K TV-k kínálatából.
75 hüvelyk vagy annál nagyobb | 190 cm-nél nagyobb |
65-70 hüvelyk | 165–177 cm |
55–60 hüvelyk | 139-152 cm |
43-50 hüvelyk | 109-127 cm |
43 hüvelyknél kisebb | kisebb, mint 109 cm |
Mi alapján válasszunk okos TV készüléket? Kulcsfontosságú, hogy mit szeretnél a készüléktől. Egy okos TV lehetővé teszi, hogy kapcsolódj az internethez, így nézhetsz online műsorokat, YouTube videókat vagy használhatsz streaming szolgáltatásokat, mint a Netflix, HBO GO, Amazon Prime, Disney+ vagy Apple TV.
Egy új okos TV készülék kiválasztása szempontjából egy másik fontos követelmény annak ellenőrzése, hogy a készülék könnyen kapcsolódik-e más eszközökhöz. Az okostelefon csatlakoztatása a TV-hez annak érdekében, hogy a tartalmat nagyobb képernyőn tudd megjeleníteni, valószínűleg olyan dolog, amit szeretnél megtapasztalni. A telefonodon lévő képek és videók teljesen máshogy hatnak, ha nagy képernyőn nézheted őket.
Az Ambilight technológia közvetett megvilágításra szolgáló újonnan kifejlesztett technológia, ami létrehozza az általad kiválasztott háttérvilágítás színét. A film hangulatának finomhangolása a készülékhez párosított okostelefonod segítségével kizárólag a te kezedben van.
A kép a képben - PIP egy olyan funkció, amely lehetővé teszi egy másik csatorna előnézetének megtekintését anélkül, hogy megváltoztatná azt, amelyen éppen tartózkodsz. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy kisebb ablakban tudsz nézni másik olyan csatornát, ami érdekel. Ezt a funkciót egyetlen gombnyomással aktiválhatod.
A HbbTV egy olyan hibrid TV, amely több információval egészíti ki az adást az internetes kapcsolatnak köszönhetően. Néha ezt a technológiát piros gomb szolgáltatásnak is nevezik. Szinte az összes 2012 után gyártott Smart TV-ben megtalálható, és csak a piros gomb megnyomásával aktiválható. Részletesebb programot kaphatsz, hozzáférhetsz az internetes archívumhoz, vagy visszamehetsz néhány órával korábbra. A szolgáltatás nem igényel semmilyen telepítést, minden tartalom a csatorna üzemeltetője által ellenőrzött. Előnyt jelent például sportmérkőzések közvetítésekor, ahol a közvetítés közben részletes információkat olvashatsz a csapatról vagy a játékosokról. A piros gomb használatához szükséges az internetkapcsolat.
A 3D televíziók olyan készülékek, amelyek lehetővé teszik a kép külön-külön lejátszását mindkét szem számára, ezáltal térbeli érzetet keltve.
A 3D televízióhoz olyan szemüveget kapunk, amely vagy aktívan (akár vezeték nélkül is) kapcsolódik a televízió adójához, és felváltva takarja mindkét szemet a vetített kép időzítésének megfelelően, vagy passzív (polarizáló) szemüveget, amely nem igényli az áramforrást. Ezek hátránya, hogy felére csökkentik a 3D felbontást, viszont ezek a szemüvegek olcsóbbak, és a kép fényereje nagyobb, megszünteti a villogást, és nem kell az újrafeltöltéssel foglalkozni.
A mai 3D-s tévékészülékek képesek az összes tévéállomás klasszikus kétdimenziós adását háromdimenzióssá alakítani. A 3D-s kép azonban csak a tévékeret által körülzárt térben látható. Abban az esetben, ha ugyanolyan háromdimenziós élményt szeretnél átélni, mint a moziban, ahhoz eredeti 3D-s effektekkel készült filmet kell megnézned (két kamerával felvett felvétel, vagy legalább két objektívvel, kissé eltérő szögben, hogy térhatást keltsen).
Nem vagy benne biztos, hogy melyik számodra a legmegfelelőbb? A Legjobb és legkeresettebb TV-k című cikkünk segít eligazodni a kínálatban.
A gaming TV esetében a legfontosabb a hangminőség és a képernyő reakcióideje. Fontos a TV válaszideje, és ezért a játékhoz elengedhetetlen az alacsony bemeneti késleltetésű TV. A frissítési gyakoriság mellett elsősorban a bemeneti késleltetés paraméterre fókuszálj (minél magasabb a bemeneti késleltetés, annál rosszabb). Ne feledd, hogy egy 1 ms-os válaszidő érték nem teszi automatikusan játékhoz alkalmassá a TV készüléket - az input lag paraméter sokkal többet elárul arról, hogy milyen minőséget szeretnél elérni játékosként.
Amennyiben a gyártó az input laget nem tünteti fel, keresd a játék mód beállítást, amely pár tíz ezredmásodperccel képes felgyorsítani a válaszidőt, amit máris fogsz érzékelni.
A DVB-C/C2 a kábelen keresztül érkező jelek vételét jelzi, és rendszerint az összes kapható TV készülékben megtalálható.
A műholdas vételhez DVB-S/S2 parabolaantenna vagy beépített műholdas tuner szükséges. Kifejezetten olyan háztartások számára alkalmas, ahol nincs kábelcsatlakozás, és a földfelszíni jel túl gyenge. A teljes programkínálathoz CA-modult és műholdas kártyát kell vásárolni valamelyik műholdas TV-szolgáltatótól.
DVB-T2 a digitális földfelszíni sugárzás aktuális szabványa. Az eredeti DVB-T-ről helyhiány miatt váltottak át rá - az eredeti földfelszíni sugárzás spektrumát a mobilszolgáltatók használják. A programkínálat korlátozásának elkerülése érdekében ma már szabványosnak számítanak a DVB-T2-vel rendelkező tévékészülékek.
Az új szabvány fő előnye a HD felbontású adás sugárzásának lehetősége. A mai DVB-T már lehetővé teszi a HD-műsorok sugárzását, de a meglévő hálózat csak korlátozott számban képes ezeket befogadni. Az új DVB-T2 hatékonyabb tömörítésének köszönhetően több műsorszám fér el egy csatornában (multiplex) és jobb minőségben.
A legjobb és legkeresettebb TV-k
OLED vs. QLED (LCD, NanoCell, Mini LED): Melyik TV a jobb?
Hogyan tisztítsd meg a TV képernyőjét?
Mekkora TV-t érdemes választani? (képátló és méret)
Mobiltelefon és tablet csatlakoztatása TV-hez vagy képernyőtükrözés TV-re
Hogyan párosítsd a távirányítót a TV-vel és vezéreld a tévéd mobiltelefonnal
Javasolt TV-nézési távolság: milyen messze kell ülni a TV-től?
A legjobb kivetítők és házimozik
A legjobb hangszórók számítógéphez, TV-hez és mobilhoz