Hogyan válassz konyhakést?

A kés az egyik leggyakrabban használt eszköz a konyhában. Szükségünk van rá szeleteléshez, aprításhoz, kenéshez, hámozáshoz és különböző élelmiszerek formázásához. Ennek a sokoldalúságnak köszönhetően a a multifunkcionális kések mellett számos speciális kés is kapható, amelyekkel időt és energiát takaríthatunk meg. Hogyan válasszunk megfelelő konyhai kést?

konyhai kés vásárlási tanácsok
konyhai kések

Hogyan válasszunk konyhai kést - a legfontosabb szempontok

A kés felhasználása

Mielőtt konyhakést vásárolnál, gondold át, mire fogod használni a leggyakrabban. Ha a válaszod az, hogy „mindenre” a burgonyától a steakekig, akkor egy univerzális kés lehet a legjobb választás. Bár a teljesítménye nem egészen ideális, bármilyen alapanyaggal megbirkózik. Ha viszont rendszeresen főzöl, és fontos számodra a precizitás, válassz inkább speciális késeket, amelyek méretükkel, anyagukkal, a penge és a teljes kés formájával tökéletesen alkalmazkodnak az adott alapanyagokhoz.

Ha új konyhát rendezel be, és egyszerre több késre van szükséged, fontold meg egy késkészlet beszerzését. Ezekben a készletekben megtalálhatók a leggyakrabban használt kések, és általában egy fa blokk is tartozik hozzájuk, amelyben a kések tárolhatók.

A felhasznált anyag minősége

A kés minőségét nagymértékben befolyásolja az anyag keménysége és szívóssága. A késeknek kiegyensúlyozott keménységgel, rugalmassággal és korrózióállósággal kell rendelkezniük.

A keménységet a HRC skálán mérik, amely 52 és 60 közötti értékeket mutat. Az 52 HRC az alsó határ, míg a 60 HRC már nagyon keménynek számít.
Egyes modern acélok keménysége eléri a 64-68 HRC-t is. A keménység azonban csak egy tényező a kés minőségének meghatározásában, hiszen minél keményebb az acél, annál törékenyebb a penge. A kemény kések nehezebben élezhetők, de tovább maradnak élesek.

Hogyan készülnek az acélkések?

Kés mérete és súlya

A kés mérete nagyban függ a felhasználási területétől. A vásárláskor figyelj a penge hosszára és magasságára. A hámozók pengéje például mindössze 5 cm hosszú, míg a filézőkések pengéje meghaladhatja a 25 cm-t. A penge magassága is változó, a sonkáskések pengéje például jóval alacsonyabb, mint a húskésé.

A markolat mérete is fontos. Keress otthon egy olyan kést, amelynek a markolatát jó érzés megfogni, mérd meg, és ennek megfelelően válaszd ki az új késed markolatát.

A kés súlya is nagyban befolyásolja a használat kényelmét. A könnyű késekkel könnyebb dolgozni, de könnyebben is sérülhetnek. A nehezebb kések erősebbek, tartósabbak és ellenállóbbak a mechanikai sérülésekkel szemben, de a használatuk fárasztóbb lehet.

A kés súlya a méretétől és az anyagától függ. A kisebb kések súlya mindössze néhány deka, míg a nagy, masszív húsvágók súlya akár egy kilogrammot is meghaladhatja.

Ergonómia és felhasználási kényelem

A kés használatának kényelmét és ergonómiáját elsősorban a markolat anyaga és formája határozza meg. A markolatnak olyan formájúnak kell lennie, hogy kényelmes legyen a fogása, és még erősebb fogás esetén se nyomja a kezedet.

Ha gyakran szeletelsz vagy aprítasz, bizonyosodj meg róla, hogy kényelmesen fekszik a kezedben, stabil és jól kiegyensúlyozott. A pengénél vastagabb markolat védi az ujjakat, és lehetővé teszi, hogy nagyobb erőt fejts ki a késre vágás során.

Penge és markolat anyaga

A pengék bambuszból, kerámiából vagy acélból készülhetnek. Az acélkések esetében többféle acéltípus is létezik.

• A rozsdamentes acél vas és egyéb elemek ötvözete, mint például króm, molibdén vagy nikkel, amelyek növelik az anyag korrózióállóságát.
• A kések készülhetnek szénacélból is. Ezek a kések puhábbak, és hajlamosabbak a rozsdásodásra. Előnyük, hogy könnyebben élezhetők.
• A legellenállóbb típus a damaszkuszi acél, amely a lágyabb és rugalmasabb acélt kombinálja a kemény acéllal.

Mi az a damaszkuszi acél?

A kerámia kések szén-cirkónium-dioxidból készülnek, nem szívják magukba a szagokat, így nem befolyásolják az étel ízét. Hátrányuk, hogy törékenyek. Ha a földre esnek vagy kemény felületnek ütköznek, eltörhetnek. Ideálisak puha élelmiszerek, például gyümölcsök és zöldségek vágásához, mivel megőrzik azok vitaminjait és ásványi anyagait.

A bambusz kések könnyűek, és nem okoznak csúnya karcolásokat az edényeken. Alkalmasak zöldségek, gyümölcsök, vaj és sajt vágására. A pengéjük könnyen élezhető.

A markolat anyaga is jelentősen befolyásolja a kés használatának kényelmét és tartósságát. Készülhet fából, fémből vagy műanyagból, amelyet a pengére fújnak, vagy szegecsekkel rögzítenek. A fújt műanyag markolat sérülékenyebb, mint a szegecsekkel rögzített, és nagyobb nyomás hatására eltörhet.

A fa markolatok kellemes tapintásúak, de időnként viasszal kell kezelni őket, hogy megtartsák sima felületüket. A fém markolatok erősek és tartósak, hátrányuk viszont a sima, vízzel kombinálva csúszós felület.

konyhakés választás

Konyhai kés típusok

Univerzális kések – jól kiegyensúlyozottak, középhosszú pengével rendelkeznek, melynek hossza 10 és 15 cm között van, és bármilyen élelmiszer vágására használhatók.

Húsvágó kések – masszív, akár 20 cm hosszú pengével rendelkeznek, és alkalmasak mind nyers, mind hőkezelt hús darabolására, szeletelésére és porciózására.

Sonkakések – akár 30 cm hosszú, vékony pengével rendelkeznek, amelyekkel könnyedén szeletelhetünk akár nagy sonkát is.

Sajtkések – rövid, lyukacsos pengével rendelkeznek, így a sajt nem tapad a kés pengéjéhez. A kés hegye általában villa alakú tüskével van ellátva a sajt darabok felvételéhez.

Vajkések – 10-12 cm hosszúak és kifejezetten lekerekített pengével rendelkeznek, amely ideális vaj, puha sajt és margarin felkenésére.

Péksütemény- és kenyérvágó kések – hosszú, 20-30 cm-es, hullámos pengéjű kések, amelyekkel könnyedén vághatunk ropogós bagettet vagy kemény kenyérhéjat.

Gyümölcs- és zöldségvágó kések – a 15-22 cm hosszú, hullámos pengéjű kések tökéletesek a puha gyümölcsök és zöldségek vágásához. A hullámos penge könnyedén átvágja a kemény héjat és a puha belsejét.

Hámozókés – hasonlóan használhatók, mint a zöldségpucolók, a gyümölcsök és zöldségek héjának eltávolítására. Ezek a kések 4-10 cm hosszúak, hegyes, befelé hajlított pengével megkönnyítik a héj eltávolítását és a kisebb hibák kivágását.

Díszítő kések – dekoratív szeleteléshez vagy gyümölcs, zöldség, vaj vagy sajt kivágásához használják őket. Az élük és pengéjük formázott vagy perforált, hogy a szeletelt darabok hullámos vagy más módon mintázott vágásokat kapjanak. A díszítő kések különösen hidegkonyhai ételek díszítéséhez alkalmasak.

Filéző kések – hosszú, hajlékony, 15-25 cm-es pengével rendelkeznek, és a halak tisztítására és filézésére szolgálnak.

Csontozókések – hegyes pengéjű kések, amely ideális a hús eltávolításához a csontokról és az ízületekről. A pengék hossza 10-16 cm között van.

Steakkések – a kész steakek tányéron történő szeletelésére szolgálnak, hogy megakadályozzák a húsnedvek kifolyását. A penge hossza 12 és 14 cm között mozog. A kések élesek, és ugyanolyan jól megbirkóznak a „rare” steakekkel, mint a jól átsült húsokkal.

Japán kések – rendkívül élesek és vékony pengéjűek, így könnyedén vághatunk velük halat és zöldséget is pontos darabokra. Az acél keménysége miatt azonban hajlamosak a rozsdásodásra, ezért óvatosan kell velük bánni. A japán késeket nem fenőacéllal élezik, hanem finom csiszolókövekkel fenik.

Húsbárdok – magas, masszív, téglalap alakú pengével rendelkeznek, amely enyhén ívelt. A penge hossza 15-25 cm, magassága pedig körülbelül 5 cm. A húsbárdok nagy darab húsok vágására és porciózására szolgálnak.

Szereld fel a konyhádat praktikus segédeszközökkel! Inspirációt meríthetsz a Modern konyhai eszközök című oldalunkról.

konyhai kés fajták

Hogyan tartsd karban a konyhai késeidet

Karbantartás és tisztítás

Ha a gyártó kifejezetten nem javasolja a mosogatógépben történő mosást, akkor azt kerüljük el, mert az agresszív tisztítószerek mikroszkopikus sérüléseket okozhatnak a penge felületén, és a kés elveszítheti az éle hosszú távú élességét. A késeket langyos vízben, enyhe mosószerrel és puha szivaccsal mossuk el, majd azonnal szárítsuk meg, hogy a maradványok ne száradjanak rá a pengére.

❌ Ha a késünk fa markolattal rendelkezik, akkor semmiképpen se mossuk mosogatógépben, és időnként ápoljuk méhviasszal vagy lenolajjal. Így meghosszabbíthatjuk a kés élettartamát.

Tárolás

A kések tárolása nagyban befolyásolja élettartamukat. Ha a kések egymáshoz érnek, vagy más eszközökkel érintkeznek, a pengék megsérülhetnek. Ideális tárolási mód a késblokk, ahol minden késnek külön helye van, vagy a mágneses késtartó, amelyen a kések egymás mellett helyezkednek el.

Használat

A késeket kizárólag a rendeltetésüknek megfelelően használjuk. Ne használjuk őket például palackok felnyitására. A vágáshoz mindig puha vágódeszkát használjunk, például fából, műanyagból vagy szilikonból készültet. A kemény felületek, mint például az üveg vagy a kő, károsíthatják a penge élességét.

Hogyan élezd meg a késeket

Még a legkiválóbb minőségű kések is eltompulnak idővel, ezért rendszeres élezésre szorulnak. A késeket professzionális köszörűműhelyekben is élezhetik meg, vagy megpróbálhatjuk magunk is élezni elektromos vagy mechanikus élező segítségével. Egy másik lehetőség a fenőkő vagy a fenőacél használata, de ezek alkalmazása némi gyakorlatot igényel.

Tanácsok befejezésül

Hogyan élezzünk kést fenőacéllal?