Milyen kontaktlencsét vegyek?

Eleged van a keretek közé szorított világból, vagy kényelmesebb alternatívát keresel a sportoláshoz? A kontaktlencse szinte korlátozás nélkül hordható egész nap. Vásárláskor azonban vedd figyelembe a használat gyakoriságát és az esetleges érzékenységet vagy allergiát. Mindig ellenőrizd a kompatibilitást és a dioptriákat is.

Kontaktlencse vásárlási útmutató

Hogyan válasszunk kontaktlencsét

Kontaktlencse vagy szemüveg?

A kontaktlencséket a szemüveggel ellentétben közvetlenül a szem szaruhártyájára kell helyezni, így első pillantásra nem láthatók. Megfelelő ápolás mellett a lencsék viselése is észrevehetetlen, és például sportoláshoz is kiválóan használhatók. További előny, hogy hűvös időben nem kell a bepárásodástól tartanod, nyáron pedig gond nélkül hordhatsz napszemüveget. Még az eső sem korlátoz semmiben, nincs több rászáradt csepp a szemüvegen.

A számos előny ellenére a kontaktlencse viselésének még mindig vannak elszánt ellenzői, akik elsősorban a lencse rendszeres gondozásának szükségessége és a használatától való kezdeti félelem miatt tartanak tőle.

A kontaktlencsék típusai a viselés céljának megfelelően

Dioptriás kontaktlencsék

Dioptriás – látáshibák korrigálására

A dioptriás kontaktlencséket a látáshibák korrigálására használják. Ezeket a szemész vagy kontaktológus javaslata alapján válaszd ki. A viselési gyakoriságot igazítsd a saját igényeidhez. Népszerűek pl. a dioptriás havi lencsék.

A dioptriás lencsék a látásjavítás mellett esztétikai funkciót is betölthetnek. Erre a célra keresd a színes dioptriás lencséket.

Színezett – alkalmi viselésre

A dioptria nélküli kontaktlencsék elsősorban a szem színét és megjelenését változtatják meg. Ebben a kategóriában olyan színezett lencséket találsz, amelyek csak kiemelik a szemed természetes színét.
Ne aggódj az ötletes dizájn miatt, még a nagyon sötét színű lencsék sem rontják a látás minőségét.

Színes kontaktlencsék

A kontaktlencsék típusai látáshiba szerint

Szférikus lencsék

A szférikus kontaktlencsék olyan egyszerűbb látásproblémákra jelentenek megoldást, mint a rövidlátás és a távollátás. A lencsetípus elnevezése a formájukból származik, amely gömb alakúra, úgynevezett szférikus. Amikor a kialakítás lapított, azt aszférikusnak nevezzük. Valamivel jobb optikai tulajdonságokkal rendelkeznek, és még enyhe szemtengelyferdülésnél is képesek segíteni.

Tórikus lencsék

A tórikus kontaktlencséket asztigmatikus lencséknek is nevezik, vagyis az asztigmatizmust (olyan látáshibák, amelyeknél a szaruhártya vagy a szemlencse szabálytalanul ívelt) korrigáló lencséknek. A tórikus lencséket különböző számú dioptria jellemzi két merőleges tengelyen, így kompenzálva a szaruhártya egyenetlenségeit.

Multifokális lencsék

A multifokális kontaktlencsék egyszerre korrigálják a rövidlátást és a távollátást. Általában jól alkalmazhatók öregszeműség esetén, amikor a szem nem képes közelre fókuszálni. Ezek a lencsék két (bifokális) és több (multifokális) zónával is rendelkezhetnek, amelyek lehetővé teszik a szem számára, hogy zökkenőmentesen tudjon átváltani közeli, majd távoli fókuszálásnál. Ezek a kontaktlencsék enyhíthetik a szembetegségek tüneteit, illetve segíthetnek a szem fáradtsága vagy fejfájás esetén is.

Kontaktlencse típusok hordási idő szerint

Hogyan válasszunk kontaktlencsét a hordási idő szerint

Napi

A napi kontaktlencséket egyetlen napig hordhatod, így nincs szükség ápolásra és tisztításra. Ez az változat higiénikusabb, a szennyeződések lerakódására kevesebb az idő, így a napi lencsék viselése mellett kisebb az esély az allergiás reakciók megjelenésére. Az ilyen eldobható lencséket elsősorban az allergiások és az érzékeny szeműek részesítik előnyben.

Az eldobható lencsék kiváló alternatívát jelentenek azon sportolók számára, akik szemüveget viselnek, sportoláskor azonban leveszik azt. Ha azonban rendszeresen hordasz kontaktlencsét, akkor a napi csomag éri meg legkevésbé hosszú távon, ráadásul a legkevésbé környezetbarát. Közkedvelt a 10 db-os napi kontaktlencse.

Kéthetes

A két heti kontaktlencsék szemüveggel felváltva és elsődleges viseletre egyaránt alkalmasak. A havi típusokhoz képest a kétheti az arany középút, ez nem annyira terheli meg a szemet, de mégsem kell egymás után rendelni a dobozokat.

A kéthetes lencsék nyaraláshoz is népszerű választás. Éjszakára azonban mindig ki kell venni a lencséket és oldatban tárolni. Léteznek speciálisabb típusok is, amelyeket nem kell minden este kivenni, ez azonban lerövidíti a kéthetes intervallumot.

Havi

A havi kontaktlencsék ára kedvezőbb, de csakúgy, mint a kéthetes lencséknél, a használatot követően éjszaka tisztítóoldatban kell tárolni őket. Az ilyen hosszú távú használatot azonban nem mindenki tűri jól, különösen azok, akiknek egyébként is érzékeny a szemük.

A havi kontaktlencséket általában a tapasztalt felhasználók vásárolják a szemhibák korrekciójának elsődleges megoldásaként. A problémamentes használat előfeltétele azonban a gondos karbantartás. Ellenkező esetben fennáll a szaruhártya irritáció vagy gyulladás veszélye.

Negyedéves

A 3 havi kontaktlencsék esetén még inkább érvényesek a magas követelmények a megfelelő és alapos karbantartással szemben. Az ilyen típusú lencséket elsősorban tapasztalt felhasználók választják, akiknek nem okoz problémát az érzékeny szem.

Bár a vékony negyedéves kialakítás ellenáll a szennyeződések felhalmozódásának, szerezz be egy jó minőségű ápoló oldatot és tokot a lencsék rendszeres fertőtlenítéséhez.

Féléves és éves

Az éves kontaktlencsék kategóriába elsősorban a nem mindennapi viselésre alkalmas dioptria nélküli kontaktlencsék tartoznak. Megtalálod köztük a színes lencséket Halloweenre, a fedő- és csillapító lencséket, amelyek kiemelik az egyedi stílust, és más eredeti dizájnokat. Az alkalmi hordásra szánt lencsék általában olcsóbbak, de egyben kevésbé tartósak is. Ezért célszerű a fokozott higiénia és odafigyelés.

További fontos paraméterek

Görbület
Átmérő
A dioptriák száma

Mire figyelj vásárlás előtt

Darabszám a csomagban

A lencsék számát általában darabban adják meg, nem párban. Tehát, ha például mindkét szem dioptriája azonos, akkor egy 6 db havi lencsét tartalmazó csomag 3 hónapra lesz elegendő. Amikor mindkét szemhez más dioptriára van szükség, akkor két külön csomagot kell vásárolni.

Anyag

Az anyag alapvetően befolyásolja a kényelmes használatot. Általában két alaptípus létezik, a lágy és a kemény lencse. A kemény kontaktlencsék gázáteresztő RPG polimerekből készülnek, és inkább az atipikus látáshibák, például a szaruhártya ívek kezelésére használják. Kemény lencsék használatakor a szem pontos beállítása szükséges. Ezzel szemben a gyakrabban használt lágy kontaktlencsék hidrogélből vagy szilikon-hidrogélből készülnek. Ezek főleg víz- és oxigénáteresztő képességükben különböznek egymástól.

A hidrogél lencsék a lágy kontaktlencsék eredeti típusai. A hidrogélnek köszönhetően sok vizet kötnek meg (55 és 75% között), kiváló felületi nedvesíthetőséggel bírnak és lehetővé teszik a lencse nedvesítését a könnyen szétterülő könnyek segítségével. Hátrányuk, hogy az oxigénáteresztő képességük viszonylag alacsony. Ráadásul minél nagyobb a víztartalom, annál kisebb a lencse ellenállása, ami törékenyebbé és érzékenyebbé teszi a mechanikai sérülésekre.

A szilikon hidrogél lencsék a szilikon természetes víztaszító tulajdonságaival rendelkeznek. Ezért kisebb a víztartalmuk (20-50%), viszont sokkal több oxigént adnak át és kevésbé hajlamosak a szennyeződések lerakódására. A legújabb modellek már mindkét anyag előnyeit egyesítik, így magas víztartalommal és kiváló oxigénáteresztő képességgel rendelkeznek.

Oxigénáteresztő képesség

Általános szabály, hogy minél nagyobb a kontaktlencse oxigénáteresztő képessége, annál egészségesebb a lencse viselete. Több oxigén ugyanis lehetővé teszi a szem számára, hogy természetes módon lélegezzen és a szaruhártya megfelelően táplálható legyen. Különösen hosszabb ideig hordott lencsék esetén érdemes ellenőrizni az oxigénáteresztő képességet, amit a csomagoláson a Dk rövidítés jelöl.

Kapcsolódó termékek

A kontaktlencsék körültekintő ápolására fordíts különös figyelmet. A lencse főként lipid- és fehérjerészecskék lerakódása következtében megy tönkre idő előtt. Ezért alaposan tisztítsd meg a lencséket és használj speciális kiegészítőket az ápoláshoz. Alapvető kiegészítő a kontaktlencse folyadék, ami a lencse fertőtlenítésre és hidratálásra szolgál. A megfelelő használat érdekében tanácsos legalább 6 órán át benne hagyni a lencséket.

Kontaktlencsetartó

Kontaktlencsetartó

A lencsék tárolására használj speciális tartót, alaposan öblítsd le minden nap friss folyadékkal és hagyd megszáradni. Ezzel elkerülhető, hogy baktériumokkal fertőződjön vagy szennyeződések tapadjanak meg benne. Annak érdekében, hogy a tartó valóban tiszta maradjon, cseréld ki minden alkalommal, amikor új folyadékot bontasz ki, de 3 havonta feltétlenül.

kontaktlencse csipesz

Csipesz

A csipesz nagyszerű módja annak, hogy higiénikusan és egyszerűen eltávolítsd a lencsét a tokból. Rugalmas műanyagból kell készülnie, soha nem fémből vagy más kemény anyagból. A csipesz szilikon hegyei a mechanikai sérülés veszélye nélkül össze tudják nyomni a lencsét.
A kontaktlencse applikátor tökéletes segítség a lencse behelyezéséhez. Megkönnyíti a lencsehasználatot, ha hosszú körmeid vagy ügyetlen ujjaid vannak, de jó hasznát veheted a lencsék eltávolításakor is. Az applikátor a kezdőknek is hasznos segítséget nyújthat.

Szemcsepp

Szemcsepp

A szemgél vagy szemcsepp a szem felületének hidratálására és védelmére szolgál. Ezek nyugtatóan hatnak irritált szaruhártyára és általánosságban felfrissítik a fáradt szemet. Szemkörnyéki gélek is léteznek, amelyek segítik a szem körüli smink kíméletes eltávolítását. Túlzott szemváladék, árpa vagy allergia esetén is alkalmazhatók.

Hasznos tippek

  • A kontaktlencse használata előtt fordíts különös gondot a higiéniára.
  • Első lencse választásakor vagy másik típusra vagy márkára váltáskor konzultálj szemész szakorvossal. Ha lehetőség van rá, érdemes egy kontaktlencse specialista segítségét is igénybe venni.
  • Ne lépjd túl a lencse viselési intervallumát. Hacsak nem kifejezetten olyan lencséd van, amit alvás közben is hordhatsz, mindig vedd ki éjszakára és tárold ápoló folyadékban.
  • Ha valami a szemedbe kerül, égő vagy viszkető érzést tapasztalsz, vedd ki a lencséket a szemedből és öblítsd le tiszta folyadékkal. Soha ne viselj szennyezett vagy akár mechanikailag sérült lencsét.
  • Úszásnál és vízi sportoknál próbáld meg elkerülni a lencse vízzel való érintkezését, mert fennáll a lencse szennyeződésének vagy akár elvesztésének a veszélye.
  • Sminkeléskor mindig először a lencséket helyezd fel. Ez csökkenti annak kockázatát, hogy szennyeződés kerüljön a lencse alá. A smink eltávolításakor ennek az ellenkezőjét tedd, tehát először a lencséket távolítsd el.
A kontaktlencse felhelyezése

Hogyan helyezzük fel a kontaktlencsét

Felhelyezés előtt mindig moss kezet, ideális esetben antibakteriális szappannal. Tedd az első lencsét a tenyeredbe, nedvesíts meg a folyadékkal és finoman dörzsöld meg az ujjaddal. Ezután helyezd a lencsét a mutatóujjadra. Akkor tartod jól, ha a lencse úgy néz ki, mint egy tál. A lencsét tartsd a mutatóujjadon, a középső ujjaddal húzd lefelé az alsó szemhéjadat, miközben a másik kezeddel a felső szemhéjadat húzd felfelé. Próbálj nem pislogni vagy mozogni; gyakran segít, ha felfelé nézel. Helyezd a lencsét a szemedre, és pislogj néhányszor. Ha a lencse nem illeszkedik megfelelően, vagy kellemetlen érzést tapasztalsz, vedd ki és tisztítsd meg oldattal a következő próbálkozás előtt.

Hogyan távolítsuk el a kontaktlencséket?

A kontaktlencse eltávolításakor állj a tükör elé és nézz a mennyezet felé. A nem domináns kéz mutatóujjával emeld fel a felső szemhéjat, a domináns kéz középső ujjával pedig húzd le az alsó szemhéjat. Óvatosan érintsd meg a lencsét mutatóujjaddal és hüvelykujjaddal, finoman nyomd össze, majd vedd ki a szemedből. Tedd a lencsét egyenesen az oldatos tokba, illetve dobd ki, ha eldobható típus. Ha a lencsét nem sikerül könnyen eltávolítani, várj pár percet, amíg a szem megnyugszik és próbálkozz újra.