Hogyan válassz karácsonyi dekorációt?

A karácsonyi dekorációk kiválasztásakor célszerű rendszerezett megközelítést alkalmaznod, és nem szabad háttérbe szorítanod a saját stílusodat. Végül is élvezni szeretnéd az ünnepeket, ugye? Éppen ezért a díszeket ne csak a hagyományok alapján válaszd ki – bátran hangold össze a kiegészítőket úgy, hogy azok jól illeszkedjenek a belső tér összképéhez, és ami a legfontosabb: elsősorban neked tetsszenek. Ha pedig vannak gyerekeid, ne felejts el nekik is választani néhány dekorációt, amikben gyönyörködhetnek.

Hogyan kezdj hozzá

Családtagok

A karácsonyi dekoráció tényleges megtervezése és megvásárlása előtt érdemes elgondolkodni azon, hogy valójában kinek is díszítjük fel a lakást. Egy nagy családot, köztük gyerekeket fogsz vendégül látni karácsony este? Ebben az esetben bátran válaszd a feltűnő kiegészítőket és a klasszikus motívumokat is, mint például a hópelyhek, csillagok és harangok, vagy a színes girlandok.

A karácsonyt szűk családi körben fogod tölteni? Előzetesen közösen megegyezhettek az általatok preferált stílusban, és díszíthetitek a lakásotokat például egy szokatlan fekete és arany kombinációval.

Ha a gyerekeknek szeretnél egy felejthetetlen karácsonyt varázsolni, ne feledkezz meg az ő fantáziájukról sem, és kényeztesd őket rengeteg égővel, varázslatos figurákkal és színes fényfüzérekkel. Ki ne mondana le végül a mértékletesség egy részéről a gyerekek ragyogó szemeinek kedvéért?


A karácsonyi dekoráció elengedhetetlen része az ünnepi hangulat megteremtésének.

Karácsonyi lista

Ha már összeszámoltad a vendégeidet és tudod, hogy kivel fogsz karácsonyozni, akkor jöhet a karácsonyi lista összeállítása. Ez ideális esetben három mezőt tartalmaz, külön a karácsonyi dekorációknak, amelyekhez aztán hozzáadhatod a díszeket és a karácsonyfát vagy akár egy mutatós műfenyőt.

A következő feladat az élelmiszerek lesznek. Alaposan tervezd meg, hogy mit fogsz tálalni szentestén, és milyen különlegességeket fogsz készíteni a családodnak az adventi időszakban.

Az utolsó mező természetesen az ajándékoknak szól majd. Ebbe a csoportba tartoznak a csomagolópapírok és az ajándéktáskák is. Minden egyes mezőbe írj fel mindent, ami ezzel a témával kapcsolatban eszedbe jut.

Készíts karácsonyi feladatlistát

Ha elkészült a lista, próbáld meg a feladatokat minél inkább összekapcsolni és tematikusan egységesíteni. Például összehangolni a csomagolópapírt a kiválasztott dekorációval, vagy akár a menüvel.


A fantázia nem ismer határokat, ezért szánj elegendő időt már a tervezésre is. Nincs annál rosszabb, mint az utolsó pillanatban kapkodni, mikor még folyamatosan újabb és újabb feladatok jutnak eszedbe. A karácsonyi lista egyes pontjait egyszerűen ki lehet pipálni, és mindig tudni fogod, mennyi tennivalód van még hátra.

A tervezésben segíthet egy adventi naptár is, amit útmutatónk alapján akár saját kezűleg is elkészíthetsz - a gyerekek legnagyobb örömére.

Mire kell összpontosítani

Anyag

A karácsonyi dekorációknak együtt egységes stílust kell alkotniuk, így nem annyira a színek kiválasztása, mint inkább a hozzájuk illő anyag a fontos.

A hagyományos fából készült termékek jól illenek más, természetes gallyakból készült díszekhez, fenyőtobozokhoz és jellegzetes piros bogyókhoz, mint például a szárított csipkebogyó vagy a jellegzetes magyalgyümölcsök. Az ilyen hagyományos anyagokhoz jól illenek a kis lógó szalmadíszek és mindenféle szalagok is, amelyek közül a leggyakoribbak a piros-fehér, a zöld-piros és a csillogó arany.

Kicsit modernebbek az üvegből készült karácsonyi díszek. Azonban ezek is a magyar hagyományokhoz tartoznak, mivel általában magyar fúvott üvegből készülnek. Az üveggömböket és -figurákat tovább kiegészíthetjük csillogó pelyhekkel és masnikkal ellátott drótdíszekkel. Horgolt takaróban vagy dérrel borítva is különleges hatást keltenek.

Az üvegből készült karácsonyi díszek igazán szemet gyönyörködtetőek!

Az első üvegdíszt állítólag egy északkelet-franciaországi Goetzenbrucki üvegműves fújta a 19. század közepén.
Abban az évben állítólag nem sok gyümölcs termett, amivel a fákat díszítették volna, ezért az üvegműves megpróbált üvegből pótlékokat készíteni.

Stílus

A választott anyag és a színek elsősorban a választott stílustól függenek. A karácsonyi ünnepeket a vidékhez kötöd, és szereted a feldíszített szabadtéri múzeumokat, amelyek a karácsony igazi varázsát sugározzák? Ebben az esetben válassz rusztikus stílusú dekorációkat. Ezek általában természetes anyagokból készülnek, fából faragott erdei állatokból, esetleg porcelánból.

Az ünnepi asztalra nyugodtan tehetsz színes díszgömböket, amelyeket tovább díszíthetsz nyírfavesszőkkel, tobozokkal és aszalt gyümölcsökkel.

A karácsonyi dekoráció másik fontos eleme az étkezőasztal.

Az eleganciát és a modern stílust kedveled? Keltsd életre a karácsonyt különleges színekkel. A divatos árnyalatok közé tartozik a rózsaszín, a kék és a fekete, amelyek remek kontrasztban vannak a karácsonyi fényekkel.

A modern belső tereket a metál árnyalatok és az átlátszó üveg is ízlésesen kiegészítik.

Az utóbbi évek során nagyon népszerűvé vált a skandináv stílus is. Ezt többnyire a természetes alapanyagokból készült fekete, fehér és arany minimalista dekorációk jellemzik.

A retró kedvelői is megtalálják a kedvükre valót. A választékban különböző színű díszgömbök, üvegfigurák és hatvanas évek stílusát képviselő pöttyös dekorációk is szerepelnek.

Elegáns dekorációk díszíthetik a karácsonyi asztalt és a karácsonyfát is

Elhelyezés

A díszítés fontos szempontja a helyes elhelyezés. Ha igazán egységes stílust szeretnél kialakítani, oszd fel a lakást és akár a kertet is különálló zónákra. Ezek a zónák stílusban kapcsolódjanak egymáshoz, de ne legyenek túl harsányak.

Ablakok

A díszeket általában az ablakokba helyezik. Itt bármilyen világítás jól mutat, legyen az egy önálló lámpás (lehetőleg elektromos), egy világító csillag vagy akár egyedi ablakmatrica. Az ablakba inkább egyetlen domináns elemet helyezzünk, mint több apró díszt.

Étkezőasztal és kávézóasztal

A dekoráció másik fontos eleme az étkezőasztal. Egy szép karácsonyi asztalterítő, miniatűr fa szánkók, üveg díszek, csillogó asztaldíszek és szalagok segítségével az étkező egy pillanat alatt ünnepi helyszínné alakulhat. Rajtad múlik, hogy az egyszerűséget vagy a karácsonyi pompát részesíted előnyben.

A karácsonyfa díszítésénél is hasonlóan játszhatunk a lehetőségekkel. Az étkezőasztal mellett a kávézóasztalra is tehetsz karácsonyi díszeket, például egy tál süteményt és egy adventi koszorút. Ilyenkor az asztalra ne tegyél más kiegészítőket.

Az adventi koszorúnak kell a főszerepben lennie, és nem szabad, hogy más, feltűnőbb díszek elvonják a figyelmet róla.

Ajtók és falak

A következő a bejárati ajtó. Az ajtóra általában koszorúk mellett karácsonyi csengettyűk vagy díszfüzérek kerülnek.

Ha még mindig van kedved díszíteni, a kiürült virágládákat, a lépcsőt, a polcokat és más helyeket is feldobhatod LED-es lámpácskákkal vagy akár lefújhatod műhóval. Egy sötét sarkot beragyoghat egy lámpás vagy más rendhagyó világítás.

Tanácsok és tippek

A dekorációk tárolása

A karácsonyfát és a díszeket január 6-ig, Háromkirályok napjáig szokás leszedni. Az összes dekorációt a következő karácsonyig lehetőleg egy helyen célszerű tárolni.

A díszeket többnyire masszív dobozokba helyezzük el. A törékeny üvegdíszeket az eredeti dobozaikban tároljuk, de ezek túl sok helyet foglalnak, próbálkozhatunk egymásra helyezhető tojástartókkal vagy akár vécépapírgurigával is. Ezt hosszában vágd el, és tekerd a dísz köré. Így a díszeket egymás mellé fel tudod sorakoztatni.

Mielőtt a díszeket a dobozba helyezzük, gondosan poroljuk le, esetleg mossuk és szárítsuk meg őket.

A fényfüzéreket tekerd fel kartonpapírból kivágott téglalapokra. Ezáltal biztosíthatod, hogy a legközelebbi díszítésig nem gabalyodnak össze a dobozban. A láncos girlandokat és a gyöngyfüzéreket tárolhatod régi PET-palackokban. Végül a legapróbb csecsebecséket üres műanyag edénykékbe rendszerezd, amelyeket a többi dekorációval együtt egy dobozban tárolhatsz. Ha a törékeny darabokat szeretnéd védeni, ne használj újságpapírt, mert az idővel elszínezheti a díszeket. Ehelyett használj régi ruhákat vagy selyempapírt, például a cipők csomagolásából.

A karácsonyi dekoráció adja meg az ünnep igazi fényét.

Praktikus kiegészítők

Egyes dekorációkat otthon tovább lehet gazdagítani egy sor egyéb kiegészítővel, amelyeket a karácsonyi ajándékok csomagolásakor vagy a karácsonyi menü összeállításakor is használhatunk. A karácsonyi koszorút és a műfenyőt színes [szalagokkal és masnikkal] is kiegészítheted.

Ha nincs kedved kézzel becsomagolni az összes ajándékot, vásárolj karácsonyi ajándéktáskákat. Az ünnepi hangulatot fokozhatod egy tematikus karácsonyi asztalterítővel és alátétekkel.

Ne feledkezz meg a hálószobáról se, ahol karácsonyi ágyneművel és fahéjas-almás illatú gyertyákkal teremthetsz ünnepi hangulatot.

A karácsonyi előkészületek elmaradhatatlan része a sütés-főzés. Összegyűjtöttük a legjobb házi készítésű karácsonyi sütik receptjeit, ahol a linzerkarikától a hókiflin át a sütés nélkül elkészíthető finomságokig mindent megtalálsz.