Ahányféle hal és horgásztechnika, annyiféle horgászbot létezik. De melyik a tökéletes a te fogásodhoz? Pontyra, harcsára vagy pisztrángra mész? Tengeri kaland vár? Segítünk kiválasztani a megfelelő botot a nagy fogáshoz.
• Mariann, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 6 perc
A teleszkópos botok a legnépszerűbbek és az áruk is kedvező. Amennyiben számodraa legfontosabb követelmény a tárolhatóság, akkor ez a tökéletes választás.
+ Könnyen szállítható és összeszerelhető
- Gyengébb tulajdonságokkal rendelkezik
A rakós botokat a haladó horgászok kedvelik. Az alkatrészek száma leggyakrabban kettő és hat között változik, de a tizenegy darabos botok sem ritkák. A legtöbb esetben azonban minél kevesebb darabból áll, annál jobb. A gyakori szállítás problémás lehet, mivel egyes részek akár 180 cm hosszúak is lehetnek.
A pontyozó botok speciálisan pontyhorgászathoz lettek kifejlesztve. Masszív kialakításuk miatt a nehezebb halak nem jelentenek vele kihívást. Gyakoriak a kétrészes botok, de a háromrészes vagy teleszkópos változatok sem ritkák. Jellemző rájuk, hogy messzire lehet velük dobni.
+ Könnyű, tartós és rugalmas
+ Összecsukható
+ Könnyen kezelhető
- Csak nagy súlyú halak számára alkalmas
A pontyozó botok típusai
Nagyon rugalmasak és könnyűek, ezért elég érzékenyek a kisebb halak kifogásához, ugyanakkor viszonylag tisztességes távolságokra dobhatók.
Nagyon merev, messzire dobható. Ideális tavakhoz és nagy vízfelületekhez. Alacsony rugalmassága miatt azonban nem nagyon alkalmas kisebb halak számára.
Az etető botokat, amelyeket néha csalibotnak vagy spod botnak is neveznek, minden olyan horgász választhatja, akinek egy kiválasztott területet kell etetnie, ahol azután horgászni fog.
A harcsázó botok akár egyméteres halakat is képesek kiemelni a mélyből. Felépítésük hasonló a pontyozó botokéhoz, viszont tartósabbak. A hosszúságnak itt nagy szerepe van. A hajóról történő horgászathoz a rövidebb bot (legfeljebb 2,5 m), a partról pedig a hosszabb (legfeljebb 3,3 m) előnyösebb.
A legyező botok könnyűek és rugalmasak, leggyakrabban grafitból készülnek, és sok gyűrűvel rendelkeznek. Jellemzően legyezőzsinórt használnak, az orsót pedig a fogantyú alá helyezik. Alkalmasak például pisztráng, lazac vagy szürke tőkehal fogására.
+ Érzékeny, mégis nagyon erős
- Nem alkalmas más horgásztechnikákhoz
AFTMA súlykategóriák
1-3: Finom technika 30-40 cm-es halakhoz
4-6: Sokoldalúan alkalmazható 40-50 cm-es halakhoz
6-9: Folyami és 50 cm-es halak
Könnyű és rugalmas bot a pontyos modellekhez hasonlóan. Jellemzően vékony, rugalmas csúcsuk van, ami jól reagál a kapásra, és a vízáramlás erősségéhez állítható. Ezek a cserélhető csúcsok fényvisszaverő színűek is lehetnek, hogy a halak gyorsabban észrevegyék a csalit. A feeder bot kiválasztásakor a legfontosabb tényező a súlya és a hatása. Ahogy az angol nevük is sugallja, az etetők használata is jellemző.
A picker botok alapvetően rövidebbek és érzékenyebbek mint a feeder botok. Kifinomultak és érzékenységükkel különösen a kisebb halaknál jeleskednek. Amikor patakok és kisebb folyók partjáról horgászol, akkor egy picker bot lesz a tökéletes választás. Az esetek túlnyomó többségében ezek összecsukható botok lesznek, különböző rugalmasságú csere spiccekkel.
+ Nagyon érzékeny
+ Könnyű
+ Alkalmas könnyű pergetéshez
- Nem alkalmas nagyobb halak számára
- Kisebb dobósúly
Az úszós botok ideálisak a lassú és egyenletes horgászathoz. Hosszúságuk és kis súlyuk miatt egyedülállók. Ezek lehetnek teleszkóposak vagy rakósak. Kisebb és közepes méretű halak fogására alkalmasak, és már a nevük is egyértelművé teszi, hogy úszós horgászatra szolgálnak. A kínálatban vezetőgyűrű nélküli botok is találhatók. Ezek közé tartoznak az úgynevezett matchbotok.
+ Könnyen használható
+ Könnyű súly
- Nem alkalmazható más típusú horgászatra
- Nem alkalmas nagytestű halak számára
Az úszós botok fajtái:
Teleszkópos botok orsó nélkül, a bot végére erősített zsinórral.
A matchbotokra jellemző a spok gyűrű, általában 4 méteresek.
Hosszú (4-8 m) teleszkópos botok, amelyek különösen hasznosak a folyókon, ahol hosszabb előke szükséges.
Nevüket a pergető horgászati stílusról kapták, azaz amikor műcsalikat vontatnak a vízben. Sokféle hosszúságban és keménységben találod meg őket attól függően, hogy kisebb halakat, például pisztrángot szeretnél-e fogni, vagy a nagy halakra mész. Zander horgászatra is alkalmasak. Leggyakrabban két- vagy háromrészesek. Kaphatók úgynevezett baitcast botok is ebben a botkategóriában, amik kifejezetten a csuka horgászatához valók.
+ Ideális különböző méretű ragadozóhalak fogására
+ Könnyű felszerelés
Pergetési stílusok:
Tapasztalt horgászok és versenyzők számára alkalmas.
A legelterjedtebb technika a horgászok körében a lazacfélék és a kis és közepes súlyú ragadozóhalak esetében.
Leggyakoribb a kezdő és a profi horgászoknál. Közepes és nagyméretű halakhoz alkalmas.
Nagy halakra alkalmas, például harcsára, de bátran célozhat nagyobb tengeri ragadozókra is. Az igazán tapasztalt horgászok használják.
A tengeri horgászbotok a sósvízi horgászatra alkalmas botok külön kategóriája. Tartósak, rugalmasak és erősek. Röviden, nagyméretű sósvízi halakhoz vagy harcsákhoz tervezték.
+ Sós és édesvízben egyaránt alkalmazható
+ Rendkívül tartós
A felosztásuk hasonló lehet mint az édesvízi típusoké, csak még tartósabbak a fogásra szánt halak nagy súlya miatt, illetve a sós vizet is el kell viselniük.
A lékhorgász botok olyan mini horgászbotok, amelyeket a befagyott vízen való horgászatra terveztek a jégen lévő lyukakon keresztül. Rövid, nagyon tartós üvegszálas vagy szénszálas konstrukcióval rendelkeznek, fagymentes gyűrűkkel. A minőségi orsó itt fontosabb, mint bárhol máshol. Ezek cserélhető spiccel is kaphatók.
+ Fagyálló
+ Érzékeny és könnyű
- Nem alkalmas más horgásztechnikákhoz
Speciális csuka botok az úsztatós technikával történő horgászathoz. Érdemes mély vízű partnál használni. A csali horgászat közben közvetlenül a bot hegye alatt helyezkedik el, amelyet a horgász a víz fölé tart.
+ Robusztus és karcsú kialakítás
+ Alacsony súly
+ Nagy dobósúly
- Kevésbé sokoldalú
A barbel magyarul márnát jelent, így ezek a botok speciálisan ennek a halnak a fogására szolgálnak. Hasznosak azokon a folyókon, ahol a víz lassabban áramlik. Elég robusztusak, de nagyon érzékeny hegyük van. Csendes vizekben is használhatók keszeg vagy ponty fogására. Általában ergonomikus, sokoldalú nyéllel vannak ellátva.
+ Kiváló kapásérzékelés
+ Közepes és nagyobb halak számára alkalmas
+ Viszonylag sokoldalú
Nem minden paraméter játszik jelentős szerepet minden esetben. Ha már tudod, hogy milyen típusú botra van szükséged, érdemes arra is odafigyelned, hogy milyen konkrét paraméterek a legfontosabbak az adott típushoz.
Ragasztott - Könnyűek és rugalmasak. Minden legyező horgász számára az első választás. Előállításuk azonban meglehetősen igényes, ezért gyakran találkozhatsz kézzel készített termékekkel.
Bambusz - Könnyű súlyuk és rugalmasságuk miatt tökéletesen alkalmasak kisebb halak horgászatához. Azonban rendszeres karbantartást igényelnek.
Üvegszálas - Ez valószínűleg a leggyakoribb anyag, amelyet a boltokban talál. Tökéletes ár-érték arányt kínálnak, tartósak, ugyanakkor elég rugalmasak. A bónusz az, hogy kevés karbantartást igényelnek.
Grafit (szénszál) - Az egyik legjobb anyag. Ezek a botok erősek, és 20 kg feletti halakkal is elbírnak. Számíts azonban magas árra. Ugyanakkor viharban nem lehet velük horgászni, mert a grafit áramvezető.
A hossz elsősorban a kényelemhez és a horgászhelyhez kapcsolódik. A rövidebb botok elegendők a keskenyebb folyókon és a partok mentén történő horgászathoz. Ha viszont egy nagy tavon akarsz horgászni hosszú dobásokkal, akkor hosszabb botra van szükség.
A legrövidebb botok a lékhorgász botok. A pergető botok 180 és 280 cm közöttiek. A legyező botok körülbelül 250 cm hosszúak, úszós horgászathoz pedig 180 cm-től akár 300 cm-es hosszúsággal is számolhatsz. A leghosszabbak a síkvízi horgászatra szánt modellek - 250 cm-től 450 cm-ig.
A bot súlya ismét fontos a kényelmünk szempontjából, és például a legyező horgászok számára érdekes lehet, akik a botot végig a kezükben tartják. A legkönnyebb modellek ezért kevesebb, mint 200 grammot nyomnak.
Ez egy grammban megadott szám, ami lehetővé teszi az optimális dobosúly meghatározását. A legkisebbek 40 gramm alattiak, a standard pedig 45 és 200 gramm között van. A harcsahorgászathoz azonban 400 grammos vagy nagyobb súlyú botokat használnak, és az 1 kg-os súlyok sem jelentenek kivételt.
A tesztgörbe egy általában fontban megadott érték, ami megmondja, hogy mekkora súlyt bír el egy bot. Elsősorban pontyozó botokhoz és esetleg más, nehezebb kapások horgászatára tervezett botokhoz adják. Alapvetően a bot keménységét jelenti.
A gyűrűk nagyon fontos részei a botnak. Ezek vezetik a zsinórt az orsótól a bot végéig. A keletkező súrlódás miatt a zsinórt is hidegen kell tartaniuk. A felhasznált anyagokkal ezért sokat kísérleteztek. Számuk a bot hosszától és rendeltetésétől függően 6-tól 13-ig vagy még többig terjed. Általában azonban a botok 7-10 gyűrűvel rendelkeznek.
Az akció arra utal, hogy a bot mekkora ívben hajlik. Ez kulcsfontosságú paraméter például a feeder és picker botoknál, vagy a lékhorgász botoknál.
● Csúcsakció - A botnak csak az első harmada hajlik. Kezdő horgászok számára nem alkalmas, mivel a halak mozgására megfelelően kell reagálni.
● Félparabola-akció - a bot ½ része meghajlik, ami megkönnyíti a dobást és jobban elnyeli a halak csapkodását.
● Parabola-akció - Az egész bot egyenletesen meghajlik, ezért kiemelkedő a küzdőképessége.