Hol szeretnéd élvezni a hordozható hangszóró nyújtotta kiváló minőségű hangélményt? Otthon vagy odakint a vízparton és a strandon? A választásnál ne csak az akkumulátor élettartamát, hanem a víz- és szennyeződésvédelmet is vedd figyelembe.
A Bluetooth hangszórókat rendezvényeken is használhatod a kisebb összejövetelektől kezdve a nagyobb rendezvényekig, ahol jól jöhetnek a parti hangszórók. Ezekhez a fényeffektusok mellett például mikrofon is csatlakoztatható a karaokézáshoz. Az alábbiakban segítünk kiválasztani azt a vezeték nélküli hangszórót, amelyik az igényeidnek a leginkább megfelel.
A nagy kapacitású akkumulátorral és powerbank funkcióval ellátott hordozható hangszórók az est végére a mobiltelefon életmentőjeként is funkcionálhatnak.
A legtöbb hangszóró körülbelül 6 órát bír ki egy feltöltéssel, míg a nagyobb akkumulátorkapacitású hangszórók 15 órát vagy még többet. Az akkumulátor élettartama mindig hozzávetőleges, és függ a lejátszás hangerejétől és a többi funkció működésétől (pl. világítás vagy hangeffektusok).
A vízálló Bluetooth hangszóró IPX4 védelemmel biztosítja, hogy a hangszóró ellenálljon a fröccsenő víznek (pl. az esőnek), ezért alkalmas a fűben való ücsörgéshez vagy fürdőszobai használatra. Az IPX7 magasabb védelmet nyújt, amely garantálja a túlélést akár 1 m mélységig történő 30 perces víz alá merítésnél is, és ezt a Bluetooth hangszórót akár a zuhany alá is magaddal viheted.
A mechanikai sérülések elleni védelmet az első szám határozza meg - az IP5X részben véd a por ellen, az IP6X már teljesen. Mindkét besorolás védi a készüléket a fizikai sérülésektől - például karcolásoktól vagy leejtéstől. Az IP67-es védelemmel rendelkező hangszórók tehát maximális védelemmel lesznek ellátva a szennyeződés és a víz ellen.
IP védettségi fokozatok | Víz elleni védettség |
---|---|
IPx0 | nem védett |
IPx1 | függőlegesen csepegő víz |
IPx2 | függőlegestől 15°-ig eltérő csepegő víz |
IPx3 | fröccsenő víz (locsolás, eső) |
IPx4 | fröccsenő víz |
IPx5 | vízsugár |
IPx6 | erős vízsugár (hullámverés) |
IPx7 | időszakos vízbe merítés 30 percig 1 m mélységig |
IPx8 | tartós vízbe merítés 1 m mélységig |
IPx9 | nagyobb nyomás és hőhatás |
A Bluetooth vezeték nélküli csatlakozás nem feltétlenül az egyetlen lejátszási lehetőség. A Bluetooth parti hangszórónál szinte nélkülözhetetlen a mikrofoncsatlakozó - ez fontos a karaoke-élményhez.
USB bemenet - tápellátás, lejátszás és hangfelvétel.
Memóriakártya-olvasó a lejátszáshoz vagy a microSD-kártyára történő rögzítéshez.
AUX-IN 3,5 mm-es jack fejhallgató vagy audiokábel csatlakoztatásához.
6,3 mm-es jack a gitár csatlakoztatásához.
A mikrofonbemenet lehetővé teszi, hogy otthon karaoke partit rendezhess.
Egyes funkciók megkönnyítik a hangszóró használatát, mások pedig nélkülözhetetlenek.
TWS - (True Wireless Stereo) lehetővé teszi, hogy két, ezzel a funkcióval rendelkező hangszórót kábel használata nélkül csatlakoztathasd egy sztereó berendezéshez.
Hangerőszabályzó - gombok közvetlenül a hangszórón, egyes esetekben magában foglalja a hívásvezérlést vagy a lejátszás szüneteltetését.
Bluetooth hangszóró rádióval - ráhangolódik a kedvenc rádióállomásaidra.
NFC - (Near Field Communication) vezeték nélküli adatcsere rövid, legfeljebb 4 cm-es távolságon. A rövid távolságnak köszönhetően nincs szükség azonosításra, és a másodperc töredéke alatt képes két eszközt összekapcsolni.
Powerbank funkció - a hangszóró más eszközök (pl. telefon) akkumulátorának feltöltésére használható.
Bluetooth hangszóró mikrofonnal a hands-free telefonhívásokhoz.
Világítással ellátott Bluetooth hangszóró
Számítógéphez, TV-hez vagy mobilhoz keresel hangszórót? A legjobb hangszórók rangsorában biztosan megtalálod a számodra legideálisabb eszközt.
Mit árul el az impedancia, a teljesítmény vagy az érzékenység a hangszóró képességeiről? És befolyásolja-e a hangzást a hangszóró mérete?
A hangszórók kimeneti teljesítményét az RMS-szabvány szerint mérik, amely meghatározza, hogy mekkora teljesítményt lehet beléjük táplálni anélkül, hogy hosszabb ideig tartó lejátszás közben károsodna. Az RMS-teljesítmény általában az adott eszköz legnagyobb lehetséges teljesítményének a fele.
A standard Bluetooth hangszórók teljesítménye 20 W és 200 W között mozog. Természetesen a tápegység lehet nagyobb, mint a hangszóróké, mivel nem szükséges, hogy teljes hangot küldjenek rájuk, azonban nem lehet lényegesen alacsonyabb sem, mivel ebben az esetben előfordulhat, hogy a hangszórók nem lesznek elég hangosak.
Az impedancia arra utal, hogy mennyi elektromosságnak kell átáramlania a hangszórón ahhoz, hogy maximális teljesítményre legyen képes. Minél kisebb, annál jobban áramlik az áram a hangszórón keresztül. Ennélfogva érvényes, hogy a hangszórónak nagyobb impedanciával kell rendelkeznie, mint az erősítőhöz megadott minimális impedancia. Otthoni környezetben azonban ez nem feltétlenül fontos, és egy 6 Ω-os hangszórót nyugodtan csatlakoztathatsz egy 8 Ω-os erősítőhöz.
Fontos paraméter a frekvenciatartomány, amely azt jelzi, hogy milyen frekvenciatartományt képes a készülék reprodukálni. Itt azonban egy bizonyos tűréshatárral kell számolnod, ami általában 6-10 dB között van.
Az érzékenység azt jelöli, hogy a hangszóró milyen hangosan tud játszani 1 W teljesítmény mellett. A magassugárzóknál általában magasabb, mint a mélysugárzóknál, másrészt viszont alacsonyabb teljesítményt is lehet rájuk küldeni.
Bár nem igaz, hogy minél nagyobb a hangszóró, annál jobban fog szólni, a méretnek van a hangminőségre némi hatása. Egy nagyobb hangszóróban ugyanis több hely van a basszus komponens mélyítésére, és logikusan nagyobb teljesítményű hangsugárzó fér el benne, így hangosabban szól.
A Bluetooth hangszórók tápellátása túlnyomórészt USB-kábelről történik. Az akkumulátor élettartama modellenként és funkciótól függően változik. A legtöbb hordozható hangszóró legalább 6-9 órán át bírja, az arany középút 12-18 óra, a drágább modellek pedig 18 órán át vagy még tovább is képesek lejátszani.
MP3 és MP4 lejátszó
Fülhallgató, fejhallgató
Hangfal
Hangszóró
Mini Hifi