A hangprojektorok vagy soundbarok hosszúkás hangszórók, amelyek nagyszerű lehetőséget nyújtanak az otthoni TV vagy zenelejátszók hangminőségének javítására. Kiváló hangzású és vonzó megjelenésű termékek között válogathatsz, és egy tisztességes soundbarért nem kell sok pénzt fizetned. Derítsd ki, hogyan választhatod ki a megfelelőt.
Először is, pontosan tisztában kell lenned azzal, hogy mit vársz el egy soundbartól. Pusztán a tévé hangzását szeretnéd fokozni, házimoziszerű élményt keresel, vagy zenét hallgatnál kiváló minőségben és vezeték nélküli formátumban? Gondold át azt is, hogy milyen eszközöket fogsz használni a hangprojektorral, és mekkora szobába tervezed elhelyezni. Elsősorban ezek a szempontok határozzák meg a készülék paramétereit és árát, bár természetesen nem igaz, hogy a drágább automatikusan jobbat jelent.
Soundbar vs. házimozi
Egy minőségi házimozi a leghűbb hangélményt és térhatást nyújtja. De természetesen olyan filmeket kell nézned, amelyek támogatják a többcsatornás hangzást.
A hagyományos TV hangszórókhoz képest egy klasszikus hangprojektor hatalmas ugrást jelent, amelynek további előnye a teljesség, a könnyű telepítés és általában az ár. Nem kell kitalálnod, hogyan rendezz el mindent úgy, hogy akusztikailag összhangban legyen, és nem kell kábeleket vezetned szanaszét a lakásban.
A középutat a többcsatornás soundbarok jelentik, amelyekhez további hátsó hangszórókat is vásárolhatsz, amiket csak akkor fogsz használni, ha éppen szükséged van rájuk.
Érdemes számításba venni annak a helyiségnek a paramétereit, ahol a soundbart el fogod helyezni. Jellemző, hogy minél nagyobb a helyiség, annál nagyobb teljesítményű soundbar szükséges, és fordítva: kisebb helyiségekbe nem sok értelme van túlméretezett berendezést vásárolni.
Viszont figyelembe kell venni a szoba akusztikáját és a falak szélességét is, illetve azt, hogy mi van mögöttük, és mennyi zaj szűrődik át abba az irányba. Az átlagosan hangszigetelt lakóházakban könnyen előfordulhat, hogy még viszonylag kis hangerőnél is átszűrődik a hang a szomszédokba.
Minden egyes hangprojektor esetében a csatornák számát egy szám jelzi, például 2.0 vagy 5.1. Az első szám a hangszórók számára utal, a második a mélynyomók számára, amelyek kizárólag a basszusokat szolgálják.
Wattban (W) jelzi azt a maximális teljesítményt, amely mellett a hangszórók hosszú távú károsodásmentes lejátszásra képesek. Képletesen ez a paraméter tükrözi a hangprojektor hangerejét és hangminőségét is, de különösen az utóbbi esetben nem tekinthető egyedüli mércének. Ha jelen van egy mélynyomó, akkor a teljesítmény megoszlik közte és a hangszórók között. Egy átlagos háztartásban az optimális érték nagyjából 200-300 W, nagyobb termekben pedig 400 W vagy több.
Magának a mélynyomónak a teljesítményét is wattban adják meg, és minél nagyobb, annál hangosabb lesz a basszus reprodukció. A legtöbb esetben a teljesítmény növekedésével a minőség is javul, de ez nem szabályszerű, különösen akkor, ha a túl erős mélynyomó rossz minőségű konstrukcióba van burkolva, ami a hangerő magasabbra állításakor rezegni kezd.
A hagyományos hangszórók vagy fejhallgatók vásárlásánál a tényleges hangminőséget egyszerűen nem lehet megállapítani a grafikonok alapján. A legjobb módszer itt is a reális zenehallgatás vagy a felhasználói vélemények. Arra is érdemes odafigyelni, hogy a hangzás basszus-orientált vagy kiegyensúlyozott. Az előbbi leginkább filmekhez és elektronikus zenéhez való, míg az utóbbi alkalmasabb a beszélt szövegekhez és a csendesebb zenékhez.
Attól függően, hogy milyen eszközökkel szeretnéd használni a hangprojektort, győződj meg arról, hogy milyen vezeték nélküli és vezetékes csatlakozási lehetőségek állnak rendelkezésre. A Bluetooth vagy a wifi például alkalmas a telefon csatlakoztatására, de a soundbart a tévéhez jobb HDMI-csatlakozóval vagy a klasszikus 3,5 mm-es jack-csatlakozóval csatlakoztatni.
Optikai és koaxiális bemenet - ezek a csatlakozók a HDMI-csatlakozóval nem rendelkező régebbi televíziókhoz történő video- vagy hangátvitelre szolgálnak.
Bluetooth - lehetővé teszi a telefonok, tabletek vagy más eszközök vezeték nélküli csatlakoztatását. Figyelj oda, hogy a soundbar csak egy vagy több eszközzel párosítható-e. Szerencsére a legtöbb esetben ez utóbbi érvényes.
Wifi/LAN - a soundbaron keresztül lejátszható az ugyanazon a hálózaton lévő összes többi eszköz hangja. Ez alapvetően a Bluetooth kényelmesebb változata, nagyobb hatótávolsággal, ami itt közvetlenül a Wi-Fi jel hatótávolságától függ. A soundbar vagy vezeték nélkül, wifin keresztül, vagy hagyományos Ethernet-kábelen keresztül csatlakoztatható, ami egy modemről vagy routerről fut.
HDMI - csatlakozó, amely kétirányú kapcsolatot tesz lehetővé a televízióval mind a hang-, mind a képátvitelhez.
USB - elsősorban tárolóeszközök, például pendrive-ok vagy merevlemezek számára szolgáló csatlakozó. Lehetővé teszi a multimédia egyszerű átvitelét a hangprojektorra.
NFC - egy érintéssel történő gyors párosításhoz más eszközökkel.
3,5 mm-es jack - ez egy klasszikus audiocsatlakozó, amely például a legtöbb mobiltelefonról ismert, és amelyen keresztül könnyedén csatlakoztathatsz különböző eszközöket a zenelejátszóktól a televízióig. Fejhallgatók csatlakoztatására is szolgál.
RCA bemenet - ezzel a típusú csatlakozóval például a régebbi televízióknál találkozhatsz a videó- és hangátvitelhez. Általában vagy két bemenet van jelen a hanghoz, vagy esetleg egy harmadik is csak a képhez.
A mélynyomó tervezett elhelyezésétől függően ellenőrizd a méreteit. A szélességen kívül vedd figyelembe a mélységét és a magasságát is. A súly különösen akkor fontos, ha polcra vagy falra szerelhető, ahol a teherbírás általában korlátozott.
A hangprojektorok gyakran szolgálnak a belső tér stílusos kiegészítőjeként. Természetesen a gyártók szívesen felárat fizettetnek a megjelenésért, ezért ne ezt a szempontot részesítsd előnyben; másrészt viszont egy elegáns, a belső térhez illeszkedő soundbar nagyon impozáns hatást kelt. A piacon leggyakrabban különféle műanyagból vagy fából, ritkábban fémből készült soundbarok kaphatók. Nem kivételes a több anyag kombinációja sem.
A soundbar testének minden esetben masszívnak kell lennie, és az anyagnak nem szabad rezonálnia még magasabb hangerő beállításoknál sem. Természetesen erről a legjobb a gyakorlatban történő teszteléssel meggyőződni, vagy elolvasni a felhasználói véleményeket. A választék árnyalatok tekintetében is nagyon változatos, a klasszikus feketétől és szürkétől a természetes fa színeken át a különböző rikító színekig.
Mélynyomó - a magasabb minőségű hangprojektorok része. Ez a hangszóró elsősorban alacsony frekvenciájú hangokat vagy basszust játszik. Ez nagymértékben javítja az általános produkció minőségét, és mind filmek, mind zene esetében méltányolható. A mélynyomó lehet beépített vagy külső, kisebb „doboz” formájában, amelyet általában a soundbar alá vagy mellé helyeznek. Az előbbi előnye a karcsúbb kialakítás, de hangzásilag nem állja meg a helyét egy különleges mélynyomóval szemben. Tehát csak rajtad múlik, hogy a karcsú és egységes megjelenést részesíted-e előnyben, vagy inkább a hangzást tartod fontosnak.
Éjszakai üzemmód - más néven DRC technológia csillapítja és kiegyensúlyozza a kiemelkedőbb frekvenciákat, így a hang kevésbé hallatszik át a falakon. Ez a funkció különösen hasznos, ha vékonyabb falakkal rendelkező házban vagy lakásban élsz.
Multiroom - olyan technológia, amely lehetővé teszi, hogy a lakásban lévő hangszórók vezeték nélkül, wifin keresztül kapcsolódjanak egymáshoz.
FM Tuner - ha szereted hallgatni a rádiót, az ezzel a funkcióval rendelkező soundbar lehetővé teszi, hogy kedvenc csatornádra hangolódj.
MP3/WMA/FLAC támogatás - ha a soundbaron közvetlenül adathordozóról, például pendrive-ról vagy memóriakártyáról szeretnél zenét lejátszani, tájékozódj arról, hogy az eszköz milyen formátumokat támogat. Az alapvető a klasszikus MP3, de nem ritka a WMA vagy WAV formátumban tárolt zene, és az éjszakai hallgatóknak a veszteségmentes formátumok, például az FLAC támogatására is szükségük van.
Távvezérlés - sok soundbar lehetővé teszi valamilyen távirányító használatát, ami különösen a hangerő gyors beállításánál vagy a dalok átugrásánál kényelmes lehet. Bár a távirányító a hagyományos megoldás, de a modern soundbarok lehetővé teszik a [telefonon] történő vezérlést is, ha Bluetooth-on vagy wifin keresztül kapcsolódnak.
Új szintre emelnéd az otthoni mozizást? A legjobb projektorok rangsorában egy-egy terméket részletesebben is bemutatunk és tippeket adunk a választáshoz.
A legjobb hangzás elérése érdekében pedig fusd át A legjobb hangszórók számítógéphez, TV-hez és mobilhoz c. írásunkat, ahol az egyes készülékek előnyei és hátrányai mellett az elhelyezésükhöz is adunk pár tanácsot.
A legolcsóbb soundbarok, amelyeken már érdemes gondolkodni, átlagosan 30 000 Ft-ért megvásárolhatók. Általában ezek 2.0 csatornás készülékek, és az átlagos felhasználó számára a nappaliban a televízióval együtt hangerő és hangminőség szempontjából teljesen megfelelőek.
A magasabb elvárások kielégítésére vagy nagyobb helyiségek hangosítására szánt soundbarok 90 000 és 150 000 Ft körüli árkategóriában találhatók, és általában mélynyomókat is tartalmaznak. A legjobb minőségűek meghaladhatják a 300 000 Ft árhatárt.