Hogyan vásároljon hallókészüléket?

Ön vagy valaki a családjában halláskárosodásban szenved? Akkor itt az ideje, hogy beszerezzenek egy hallókészüléket. Soha ne vásároljon anélkül, hogy előzetesen konzultálna orvosával. Amennyiben szeretné tudni, milyen lehetőségei vannak, és mi alapján választhat hallókészüléket, akkor olvasson tovább.


• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu

• Olvasási idő: 3 perc

A hallókészülékek típusai

Fül mögötti hallókészülék

Ezt a típusú hallókészüléket a fül mögött viselik, ezért nagyobb méretű. Ezek leginkább az idősebbek számára alkalmasak, mivel nagyobb és különösen egyszerű kezelőgombokkal rendelkezik.

  • Az elektronika egy tokban van elhelyezve
  • A hangerő szabályozható
  • Akkumulátorral, újratöltéssel működik

In-ear hallókészülék

A fülbe helyezhető hallókészülék nagyon kicsi, ezért mindazok értékelik, akik nem szeretnék, hogy túl feltűnő legyen. Enyhe vagy közepes mértékű halláscsökkenéssel rendelkező személyek számára alkalmas.

  • Alkalmas azok számára, akik dioptriás szemüveget viselnek
  • Lehetővé teszi a hangerő beállítását
  • Akkumulátoros vagy újratölthető

Zseb hallókészülék

A zseb hallókészülék mindig két részből áll. A dugó a fülbe kerül, a vezérlődoboz zsebben hordható vagy a ruházatra csíptethető.

  • Egésznapos viselet
  • Nagyfokú erősítés lehetősége
  • Akkumulátoros vagy újratölthető

Lehet kapni csatornás fejhallgatót is, amelyet diszkrét fejhallgatónak is neveznek. Kicsik és szinte láthatatlanok. A csont hallókészülékeket viszont a fülbe helyezik.

A hallókészülék olyan elektroakusztikus eszköz, amely részleges süketség esetén javíthatja a hallást. Képes a környezetből származó hangokat felvenni, felerősíteni és módosítani.

Paraméterek

Jelátviteli módszer
A jelátvitel szerint kétféle hallókészülék létezik:

Analóg
Állítható - ebben az esetben a hallókészülék beállításait maga a foniáter határozza meg az Ön pontos igényeinek megfelelően.
Programozható - több program is telepíthető a gyártási folyamat során; távvezérléssel is működik.

Digitális
A digitális hallókészülékek rugalmasabbak. A digitális áramkör a fent említett összes hallókészülék típusba beépíthető. Csökkentik az akusztikus visszacsatolást, pl. a fütyülést, sípolást. A háttérhangot is beállítják, és automatikusan változtatják a hangerőt az aktuális igénynek megfelelően.

Csatornák és sávok
A hangok nem ugyanabban a hangsávban vannak, ezért kívánatos, hogy minden hallókészülék egyenletesen tudja változtatni a hangerőt a különböző frekvenciáknak megfelelően. Az A, E, I, O, U magánhangzók kisebb frekvenciát igényelnek mint a P, D, S, T mássalhangzók. Egyes hallássérültek rosszul hallják a magánhangzókat, egyesek a mássalhangzókat. Ezért minden hallókészüléknek rendelkeznie kell azzal a funkcióval, hogy az Ön igényeinek megfelelően több különböző csatornát állíthasson be.

Irányított mikrofon
Két mikrofon áll az Ön rendelkezésére, ha gyakran van forgalmasabb környezetben, és jobban kell összpontosítania az Önhöz irányuló hangokra. A legtöbb hallókészülék lehetővé teszi a hátsó mikrofon csillapítását, amely a környezet hangjait továbbítja. Az irányított mikrofon kiemelheti a szemből érkező hangot. Ezzel szemben a hátsó és oldalsó hangok tompulnak. A funkciókat tetszés szerint módosíthatja.

Teljesítmény
A hallókészülékek vagy hagyományos elemekkel működnek, amelyeket cserélni kell, vagy újratölthetők. Utóbbiak általában valamennyivel drágábbak.

Hasznos programok
Egy konzultációt követően orvosa előre beállított programokat telepíthet a hallókészülékébe, amelyeket különböző alkalmakkor használhat. Ezek a programok tartalmazhatnak zenei, relaxációs, olvasási vagy munka módokat.

Hallókészülékek esetében ellenőrizze a készülék maximális hangerősségét és a hangerő tartományát is. Ezt az információt a gyártónak minden termékénél meg kell adnia.

A hallókészülékek karbantartása

A hallókészülékek napi karbantartást igényelnek, mivel a fülzsír felhalmozódik rajtuk, ami idővel gátolhatja a működésüket. Ez azonban teljesen normális, ezenkívül védő funkciója is van, mivel megvédi a fület a kiszáradástól.

Tisztítsa meg a hallókészüléket egy speciális légtelenítő dobozzal, amelyet szinte mindig tartalmaz a csomag. A részletesebb tisztítási utasításokat a gyártó a betegtájékoztatóban ismerteti.

Kérjük, kövesse az alábbi irányelveket:
Tartsa a hallókészüléket szárazon, és tárolja dobozban vagy táskában.
A hallókészülék nem ázhat el, ezért fürdés vagy zuhanyzás előtt vegye ki a füléből.
Ha a hallókészülék elázik, használjon speciális szárító tablettákat, amelyek szilikagélt (a szilícium-dioxid porózus formája) tartalmaznak, vagy tegye a hallókészüléket száraz rizsbe.
Hetente egyszer fertőtlenítse a hallókészüléket.
Rendszeresen, lehetőleg naponta ellenőrizze az eszközt.
Havonta egyszer ellenőrizze a fülcsövet. Ha ugyanolyan színű, és nem merevebb vagy nincs rajta repedés, akkor rendben van.
A szűrőt is negyedévente kell cserélni.

Gyakori kérdések

Fedezi a biztosításom a hallókészülékemet?
Használhatják-e gyerekek a hallókészüléket?
Egy vagy kettő készülékre van szükségem?
Mi az előnye a fülcsatornás hallókészüléknek a fül fölötti hallókészülékkel szemben?