Akár magadnak szeretnél gyűrűt választani, akár ajándékba, vedd figyelembe viselőjének stílusát és ízlését. A feltűnő ékszereket vagy inkább az egyszerűbb darabokat szereti? Ennek megfelelően összpontosíts a gyűrű kialakítására, a kő típusára vagy az egyéb díszítésre.
Fontos elem az anyag: ideális esetben illeszkednie kell a többi ékszerhez, és minősége feleljen meg az árának. A jól megválasztott ékszer egy életen át elkíséri viselőjét, legyen szó nőről vagy férfiról.
Ha egy nő számára választasz gyűrűt, fontos szempont lehet a ruhatára. A romantikus nők szívesen viselnek koronába foglalt gyémánttal díszített gyűrűt, míg a sportosabb hölgyek inkább a minimalista stílust részesítik előnyben, például sebészeti acélból készült gyűrű formájában.
Hasonló a helyzet a férfiak gyűrűivel is. Ők általában az egyszerűségre törekednek, és a letisztult kivitelű ezüst vagy titán gyűrűket részesítik előnyben. Az utóbbi időben egyre népszerűbbek az elegáns fekete titán gyűrűk, amelyek kiválóan illenek az öltönyhöz.
Speciális kategóriát képviselnek a férfi pecsétgyűrűk, amelyek egykor a magas társadalmi státusz jelképei voltak, és a dekoratív domborításnak köszönhetően pecsétként is szolgáltak. Manapság már hölgyek is szívesen viselik őket, például keskenyebb, egyszerűbb gyűrűkkel kombinálva.
Az eljegyzési gyűrű hagyományosan az eljegyzéshez kapcsolódik. Az eljegyzési gyűrűket leggyakrabban aranyból (sárga vagy fehér) vagy platinából készítik. Általában gyémánttal vagy cirkóniával díszítik őket, de a színes drágakövek, például a rubin, a topáz vagy a smaragd sem kivételek.
Az eljegyzés ideje alatt a nő a bal gyűrűsujján viseli a gyűrűt, amely később átkerülhet a jobb kezére, vagy a jegygyűrű mellett maradhat.
A jegygyűrűket párban szokás vásárolni. A férfiak és a nők jegygyűrűi lehetnek teljesen azonosak, csupán a méretükben térhetnek el. A jegyesek azonban különböző gyűrűket is választhatnak, amikor a női gyűrűk gazdagabb díszítéssel rendelkeznek, de együtt mégis egy egységet alkotnak.
A legnemesebb anyagok egyike kétségtelenül az arany. Nemcsak azért, mert gyönyörű, hanem azért is, mert kiváló minőségű, kemény és tartós.
A hagyományos változat a sárga arany, amely elegáns fényével tűnik ki. Az utóbbi években a sárga arany mellett a fehér és a rózsaszín arany is egyre népszerűbbé vált. A rózsaszín aranyat arany és réz ötvözetéből készítik. Ezek a változatok valamivel visszafogottabbak és finomabbak. A fehér és a rózsaszín arany sem veszít fényéből az évek során, és nem okoz allergiás reakciókat.
Az ékszerben lévő tiszta arany arányát karátban jelölik. A legmagasabb karátszám 24. A gyűrűket leggyakrabban 14 vagy 18 karátos aranyból készítik (18 rész arany és 6 rész más fém, azaz 75% arany).
A népszerű aranygyűrűk mellett egy másik, szintén luxus megjelenésű, fehér-szürke árnyalatú lehetőség is kínálkozik. Az ezüstgyűrűk világos, ragyogó színnel rendelkeznek, amely jól kombinálható más kiegészítőkkel. Remekül illenek romantikus ruhákhoz, de sportos öltözékhez is, mint visszafogott kiegészítők.
Az ezüstötvözetek kedvelt és keresett anyagok mechanikai ellenálló képességük miatt. Azonban a kezeletlen fém nem alkalmas mindennapi viseletre, mivel a levegő hatására oxidálódik és megfeketedik. Ezért az ezüst gyűrűket gyakran ródiumbevonattal látják el, amelynek köszönhetően sokkal ellenállóbbak és fényesebbek lesznek.
Az ékszerkészítésben a sebészeti acél gyűrűk nagy népszerűségnek örvendenek rendkívüli tartósságuk miatt. A sebészeti acél nagyon kemény és erős anyag. Hipoallergén tulajdonságainak köszönhetően érzékeny bőrű emberek és gyermekek számára is kiváló választás.
A natúr modellek az ezüstöt idézik, de a PVD-technológiának (Physical Vapour Deposition) köszönhetően számos más színben is kaphatók. A sebészeti acél ékszerek előnyét a víz mellett is értékelni fogod, mivel a sebészeti acél kibírja a hosszú úszást a medencében vagy a tengerben. Ezért, az ezüsttel ellentétben, az ilyen gyűrűket nem kell fürdés előtt levenni.
A titángyűrűk könnyűek, ugyanakkor rendkívül tartósak, hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a sebészeti acél. Mechanikailag és kémiailag ellenállóak, sós vízben is viselhetők, és könnyen tisztíthatók.
A titán ékszereket elsősorban szürke-ezüst színben gyártják, de kaphatók ezüstözött és aranyozott változatokban is. Sokoldalúságuknak köszönhetően jól kombinálhatók acél-, ezüst- vagy rézékszerekkel. A titán gyűrűk sokkal könnyebbek, mint az aranygyűrűk, egy azonos méretű aranygyűrű akár négyszer nehezebb is lehet.
A titánhoz hasonlóan a volfrámgyűrűk is sokkal könnyebbek az arany gyűrűknél. Bár törékenyebbek, ezért általában masszívabb kivitelben készülnek, köves díszítés nélkül. A volfrám előnye a felület tartóssága és a kiváló karcállóság.
Nemcsak az eljegyzési gyűrűket díszítik drágakövekkel vagy gyöngyökkel. Még a látszólag egyszerű gyűrűket is gyönyörűen feldobhatja egy apró kő vagy gyöngy.
A legdrágább és legexkluzívabb foglalatok közé tartozik a gyémánt, amely páratlan keménységével és ragyogásával tűnik ki. A csiszolatlan nyers gyémántot briliánsnak nevezik (a francia brilliant – ragyogó szóból). A csiszolási technikák széles skálán mozognak: a briliáns csiszolás (kerek forma) mellett népszerű az elegáns emerald csiszolás vagy az eljegyzési gyűrűkhöz gyakran választott princess csiszolás is.
Megfizethetőbb megoldás a cirkónia, amelyet nem a természet hoz létre, hanem laboratóriumban állítanak elő. Ez egy kémiai vegyület, amely törékenyebb, és a keménysége is kisebb, mint a gyémánté, de első látásra szinte megkülönböztethetetlen. A különbség évek múlva válik láthatóvá, amikor a cirkónia elveszíti fényét.
A gyémánt minőségét befolyásolja a tisztasága is, ami a belső zárványok vagy hibák mennyiségét jelenti. A tisztaságot a nemzetközi GIA skálán (Gemological Institute of America minősítési rendszer) mérik.
A csillogó gyémántok és cirkóniák mellett a nők szívesen viselnek olyan drágaköveket, mint a kékes opál, a vörös rubin, a sötétkék zafír vagy a narancssárga borostyán.
A kövek kiválasztásánál elsősorban az ízlés, a többi ékszerrel való kombinálhatóság és akár a csillagjegy is szerepet játszhat. A drágakövek közé tartoznak a gyöngyök is, amelyek sima, fényes felületükkel különleges eleganciát kölcsönöznek minden öltözéknek.
A megfelelően megválasztott foglalat is fontos szerepet játszik a gyűrű kiválasztásánál. A követ szorosan kell rögzíteni a gyűrűhöz, ugyanakkor úgy, hogy kiemelje annak csillogását vagy érdekes csiszolását.
Az alábbiakban a leggyakoribb foglalattípusokat találod:
• Karmos foglalat – gyakori megoldás eljegyzési gyűrűknél gyémánttal, a követ 2–6 hajlított karom tartja
• Fürtös foglalat – kis kövek szorosan egymás mellé helyezésével érik el egy nagyobb ékszer hatását
• Halo foglalat – glóriahatást kelt (az angol „halo” szóból: glória), egy nagyobb követ kisebb kövek sora ölel körül
• Lünetta foglalat – az egyik legbiztonságosabb foglalat, ahol egy fémperem rögzíti a követ, nem akad bele a ruhába, viszont kevésbé emeli ki a kő csillogását
• Pavé foglalat – a macskakőhöz hasonló elrendezés (franciául "pavé": macskakő), a kövek közvetlenül a gyűrű anyagába vannak ültetve
• Csatorna foglalat – jó megoldás azonos méretű kövek számára, amelyek egymás mellett helyezkednek el apró csatornák segítségével
Nem szükséges felpróbálni a gyűrűt vásárlás előtt. Elég pontosan megmérni az ujjat, és ennek megfelelően kiválasztani a megfelelő méretet. Több módszer is létezik a mérésre.
Megmérheted egy másik, jól illeszkedő gyűrű belső átmérőjét, amit papírra rajzolhatsz, majd megmérhetsz. Ha nincs megfelelő gyűrűd, akkor egy fonallal is megmérheted az ujjadat. Tekerd körbe az ujjadat a fonallal, jelöld meg a találkozási pontot, majd mérd meg a fonalat. Az ujj kerülete adja meg a gyűrű méretét. Az ujjadat naponta többször mérd meg. Az ujjak ugyanis napközben megduzzadhatnak, és így a mérés pontatlan lenne.
Ha a gyűrű belső átmérőjét mérted, akkor az alábbi táblázat segítségével átszámíthatod a méretet.
Nem mindig lehet egyértelműen megállapítani, hogy egy ékszer csupán aranyozott vagy valódi aranyból készült. Az olcsóbb aranyozott modellek gyakran túl sárgának tűnhetnek, és idővel elsötétedhetnek. Az ékszer alapos vizsgálata helyett azonban elegendő a hivatalos fémjelzés vagy finomság ellenőrzése. Minden Magyarországon készült arany, ezüst és platina ékszernek fémjellel kell rendelkeznie.
A fémjelzés egy hatósági eljárás, amely igazolja a nemesfémtárgyak finomságát és hitelességét. A fémjel mellett a gyártó névjelének is szerepelnie kell az ékszeren.
A jelenleg érvényes arany fémjelzések a 916 (22 karát), 750 (18 karát), 585 (14 karát), 375 (9 karát). A számok az arany finomságára utalnak ezrelékben.
Az ezüst fémjelzések - 925, 900, 835, 800 - az ezüst finomságát jelölik ezrelékben.
A gyűrű kiválasztásakor nemcsak a méret, hanem az ujj formája is fontos szempont. Egy jól megválasztott ékszer képes elfedni bizonyos apróbb tökéletlenségeket. A nők ráadásul több gyűrűt is viselhetnek egy ujjon, és változatosan kombinálhatják ékszereiket.
Az ideálisnak tartott hosszú, vékony ujjakon szinte minden gyűrű jól mutat, ami viszonylag szabad kezet ad a választásnál. Ha feltűnőbb gyűrűt szeretnél élénk motívummal, összpontosíts a nagyobb és szélesebb modellekre, amelyek még jobban kiemelik ujjaid szépségét.
A hosszú és egyben széles ujjakhoz inkább nagyobb gyűrűk illenek, például kettéosztott pánttal. Bátran választhatsz markáns köveket és eredeti, akár éles formájú díszítéseket. Kerüld a keskeny gyűrűket, mivel vékony keretük optikailag elveszne az ujjadon, és még erőteljesebb hatást keltene.
A rövidebb ujjakhoz keskeny karikás gyűrűk illenek a legjobban, mivel optikailag megnyújtják az ujjat. Válassz inkább ovális díszítéseket, például gyöngyöket, apró köveket vagy hullámos szegélyeket. Az éles élek még jobban lerövidítenék az ujjat.
Szeretnél gyűrűt hordani, de nem szeretnéd még jobban felhívni a figyelmet görbe ujjaidra vagy a csúnya ujjpercekre? Ebben az esetben válassz egy feltűnő ékszert, amely inkább az ékszerre irányítja a figyelmet. Egy csillogó gyémánttal díszített gyűrű vagy egy masszív orvosi acél gyűrű tökéletes választás lehet.
A gyűrűk a legjobban igénybe vett ékszerek közé tartoznak, hiszen folyamatosan hozzáérnek más tárgyakhoz és érintkeznek folyó vízzel. Emiatt megfelelően kell őket ápolni. Ha nem viseled, tedd biztonságos, száraz helyre, például ékszerdobozba.
A sima aranygyűrűk, különösen a jegygyűrűk, nagyon tartósak. Ha meg szeretnéd őrizni fényüket, kerüld a klórt. Ha a gyűrű elkezd mattulni, puha ronggyal polírozd ki.
A mélyebb tisztításhoz speciális oldatok vagy habok használhatók: mártsd bele a gyűrűt, és hagyd, hogy a szer hasson. Ha zöld foltok jelennek meg az aranyon, citromlével eltávolíthatod őket.
Ha a tisztítás után nem látsz javulást, érdemes ékszerészhez fordulni. Ha több aranyékszered van, érdemes beszerezni egy ultrahangos tisztítót, amely kíméletes és megbízható. További tippeket és tanácsokat az arany tisztításáról szóló cikkünkben találsz.
Az ezüst hajlamos az elszíneződésre, ezért érdemes évente egyszer ródiumbevonattal kezeltetni. A tisztításhoz használj erre a célra kifejlesztett, kíméletes terméket, amely általában drogériákban kapható. Helyezd a gyűrűt tisztítószeres oldatba egy üvegedényben, és hagyd rövid ideig (kb. 6 másodpercig) hatni. Ezt követően töröld át puha papírtörlővel, és hagyd megszáradni a levegőn. A tisztítás részleteit mindig olvasd el a termék használati utasításában.
Tippeket és tanácsokat a Hogyan tisztítsuk otthon az ezüstöt című oldalunkon találsz.
Mind az acél, mind a titán nagyon alacsony karbantartási igényű anyagok. Ha a gyűrűk szennyeződnek, csak tisztítsd meg őket langyos szappanos vízzel, majd szárítsd meg egy pamutkendővel. Ha azonban a gyűrű kővel van díszítve, ellenőrizd az eredetét, mielőtt bármilyen tisztítási módszert alkalmaznál.
A kövekkel díszített gyűrűk tisztítása valamivel bonyolultabb. Gyakran csak speciális tisztítószereket vagy langyos szappanos vizet lehet használni. Az ultrahangos tisztítást egyáltalán nem ajánljuk, különösen gyöngyök esetében.
A kemény és ellenálló drágakövek, például a gyémántok, zafírok vagy rubinok, rendszeresen tisztíthatók ékszertisztító oldattal. Az értékes gyémánttal díszített eljegyzési gyűrűk idővel újjávarázsolhatók, ha meleg szappanos vízbe helyezzük őket. Két óra elteltével extra puha, ideális esetben gyermekfogkefével tisztítsd meg, majd szárítsd meg egy puha ruhával.
Lágyabb kövek, például smaragdok vagy gyöngyök esetében ne használj kémiai tisztítószereket. Ha nincs kéznél speciális tisztítószer, használj puha szivacsot és egy kevés samponos vizet. Finoman nyomkodd a szivaccsal az ékszerre, ne dörzsöld. A gyöngy fényének visszaállításához elegendő tiszta vízzel leöblíteni, megszárítani, majd kézzel bekenni egy kevés természetes olajjal.