Milyen gyerekülést vegyek?

A minőségi autós gyerekülés gondoskodik gyermeked maximális biztonságáról és kényelméről az utazás során. A választásnál elsősorban gyermeked magasságát és súlyát vedd figyelembe. Ezután fókuszálj a rögzítési rendszerre és az egyéb biztonsági elemekre. Gondolj arra, hogy a gyerekülés csak akkor teljesíti a rendeltetését, ha minden fontos beszerelési műveletet pontosan betartasz. A gyerekülés kiválasztásához tekintsd meg az autós gyerekülés kiválasztásáról szóló útmutatónkat.

Hogyan válasszunk gyerekülést a gyermek súlyának megfelelően

Mielőtt gyerekülést vásárolnál, mérd meg gyermeked súlyát és magasságát. A gyermeked feje nem lóghat ki a fejtámlából, és nem lehet benne túl lazán. E célból hasznos az 5 súlycsoportra és 3 kombinált súlycsoportra történő hivatalos felosztás. Az alábbi táblázatban egy tájékoztató jellegű felosztást találsz:

Csoport A gyermek súlya Hozzávetőleges életkor
0 0–10 kg 0–12 hónap
0+ 0–13 kg 0–18 hónap
I 9–18 kg 1–4 év
II 15–25 kg 3–7 év
III 22–36 kg 6–12 év
0/I 0–18 kg 0–4 év
I/II/III 9–36 kg 1–12 év
II/III 15–36 kg 3–12 év



0-13 kg között

A gyerekülés alkalmas újszülöttek számára is, így menetiránynak háttal is elhelyezhető. Nagyjából 0-18 hónapos korcsoportnak felel meg, és ovális kialakítású (tojás alakú). A legtöbb esetben ez a gyerekülés 0-13 kg kategóriába sorolható, fogantyúval felszerelt, és a babakocsihoz rögzíthető.

4 éves korig a legbiztonságosabb modell a menetiránynak háttal elhelyezett gyerekülés. Ütközés esetén a sérülés kockázata ebben az ülésben akár ötször kisebb, mint a menetiránnyal szembeni ülésben.

Gyerekülés 0-13 kg >>

0-18 kg között

Az úgynevezett növekvő gyerekülés a háttámlák és az ülés rugalmas beállításának köszönhetően hosszabb ideig használható. Koraszülött babák számára nem alkalmas, menetiránynak háttal kell elhelyezni, és megerősített csípővédelemmel rendelkezik. Az alapváltozat 18 kg-ig és kb. 4 éves korig használható.

A 0-25 kg-os gyerekülés újszülöttek és gyermekek számára készült kb. 7 éves korig. A 36 kg-ig használható gyerekülés könnyen beállítható csecsemők és iskoláskorú gyermekek számára egyaránt.

Gyerekülés 0-18 kg >>

Gyerekülés 0-36 kg >>

9-18 kg között

A gyerekülés 9-18 kg a 9 hónapos és 4 éves kor közötti gyermekek számára megfelelő. A gyermek magasabban ül benne, és jobb a kilátása. Gyakran ez egy 9-18 kg-os ISOFIX gyerekülés modell, ami biztonságos rögzítőrendszert kínál. Nem alkalmas olyan gyermekek számára, akik még nem tudnak önállóan ülni.

A nagyobb biztonság érdekében olyan ülést válassz, amelynek a fejtérben megemelt és megerősített oldallapjai vannak. A drágább modellek esetében az alváshoz és az üléshez hátradönthető. A 9-25 kg-os gyerekülések óvodáskorú gyermekek számára is átalakíthatók.

Gyerekülés 9-18 kg >>

9-36 kg között

A gyerekülés 9-36 kg hosszú távú használatot biztosít kb. 10-12 éves korig, valamint állítható övrendszert és fejtámlát kínál. Gyakran lecsatolható 5 pontos biztonsági övvel van felszerelve. Nem lehet a menetiránnyal ellentétes irányban elhelyezni. Egyes üléseknél a háttámla teljesen eltávolítható, ezáltal kialakítható az ülésmagasító.

Gyerekülés 9-36 kg >>

15-36 kg között

A gyerekülés 15-36 kg kb. 4 éves kortól és 150 cm magasságig alkalmas. Beállítható kartámaszok és klasszikus hárompontos öv található rajta. Az ülés menetiránnyal szemben helyezhető el, és egyes változatok lehetővé teszik a vállrész szélességének beállítását a gyermek biztonságosabb rögzítése érdekében.

Szintén ide tartoznak a háttámla és fejtámla nélküli ülésmagasítók. Egy kevésbé elterjedt övvel felszerelt opció a 15-25 kg-os gyermekek számára készült gyermekülés.

Gyerekülés 15-36 kg >>

Az ülésmagasító egy kompaktabb és könnyebben hordozható változat, amelyet csak arra használnak, hogy a gyermeket megfelelő magasságba emelje ahhoz, hogy a biztonsági övet a teste fölött át lehessen vezetni. Nem biztosít további védelmet a hát, a fej és a nyaki gerinc számára. Ha az ülésmagasító helyett lehetőség van egy teljes értékű ülésre, a magasabb beruházás kétségtelenül megéri. Előnye azonban, hogy lényegesen kisebb, mint a gyerekülés.

A gyerekülés nélkülözhetetlen kellék már a szülészetről hazafelé vezető úton is. Miről nem szabad még megfeledkezni? Tekintsd meg a Mit vigyél magaddal a szülészetre című cikkünket.

Kompatibilitás a gépjárművel

A legtöbb autósülés univerzális, és minden típusú autóban használható. A probléma akkor fordulhat elő, amikor az autósülést ISOFIX rendszerrel szerelik fel. A kompatibilitás azonban egyszerűen megállapítható az úgynevezett tesztjel segítségével. Ez egy jelölés, amely a gyerekülésen egy jól látható helyen található.
Számos információt tartalmaz a használatra és a biztonsági szabványra vonatkozóan. Az „Universal” jelölés azt jelenti, hogy az ülés minden gépjárművel kompatibilis. Ellenkező esetben olyan ülést válassz, amely megfelel az autód típusának. Ezeket az információkat megtalálod a gyártó weboldalán.


ISOFIX és rögzítési rendszer

A gyerekülés kiválasztásakor elsődleges szempont, hogy hogyan rögzíthető a járműben. Egyszerűbb megoldás a járműben lévő övrögzítés, de ez a rögzítés nem egészen stabil. Sokkal biztonságosabb és stabilabb megoldás az ISOFIX gyerekülés. A rendszer közvetlenül a jármű szerkezetéhez rögzített csatlakozási pontokat használ, ezért az ülés rögzítéséhez az autónak rendelkeznie kell ezzel a rendszerrel. Különböző súlykategóriák rendelkeznek ezzel a felszereléssel, mint pl:

Autós gyerekülés ISOFIX 0-13 kg
Autós gyerekülés ISOFIX 9-36 kg
Autós gyerekülés ISOFIX 0-36 kg

Általában a szélső hátsó üléseken található, néha még az anyósülésen is. Az ISOFIX gyerekülés hátránya a nagyobb méret és a nehezebb kezelhetőség. A 0+ kategóriájú ülések esetében általában csak a talpat szerelik be az autóba, magát az ülést pedig anélkül hordozzák. Minél egyszerűbb azonban az ülés beszerelése a járműbe, annál kisebb a kockázata annak, hogy hibát követünk el a csatlakoztatáskor. Számos teszt és tanúsítvány ezt is figyelembe veszi.

Európai szabványok

Az engedélyezett gyerekülés mindig egy narancssárga címkével van ellátva. A címke a teljesített szabványt és a gyermek súlytartományát vagy magasságát jelzi. Jelenleg 2 európai szabvány létezik. Az ECE R44 a régebbi, amely az 1980-as évek óta van érvényben, némi változtatással. Ez a szabvány szigorú tervezési és biztonsági követelményeket tartalmaz. Az újabb (2013 júliusától hatályos) i-Size szabvány, az ECE R129 még nagyobb biztonságot nyújt.

Ez előírja, hogy a menetiránynak háttal elhelyezett gyereküléseket minimum 15 hónapos korig kell használni. Az oldalsó ütközésvédelmet is vizsgálják, és mindig ISOFIX rendszerrel kell felszerelni. Az i-Size szabványnak fokozatosan fel kell váltania az ECE R44 szabványt.

Milyen gyerekülést válasszunk - egyéb jellemzők

Anyag

A klasszikus anyagok közé a könnyen karbantartható poliészter tartozik. A pamut és a velúr felületek fokozott kényelmet biztosítanak. Ezek jobban felszívják az izzadságot, és kellemesebb tapintásúak, de nehezebb tisztítani őket. Ebben az esetben értékelni fogod a levehető és mosható huzatot. Egyes termékekhez nyári huzat is jár. Ez utóbbi légáteresztőbb és jobban szellőzik.

A gyerekülés váza általában középkemény műanyagból készül. Ez egy kompromisszum a héjszerkezet megfelelő merevsége és a súlya között. Emiatt még egy kisebb baleset után is alaposan ellenőrizni kell az ülés állapotát, és szükség esetén ki kell cserélni; már egy kisebb ütközésből eredő apró repedés is nagy hatással lehet az általános szilárdságra. Ne feledkezzünk meg az anyag tartósságáról sem, amely a hőmérséklet és az erőhatások változásai miatt folyamatosan dolgozik. A gyermekülést legfeljebb 10 évig szabad egyhuzamban használni.

Kerüld azokat a gyereküléseket, amelyek ftalátokat, égésgátlókat és poliaromátokat tartalmaznak.


Ár

A több súlykategóriát lefedő gyerekülések drágábbak. Ez a bonyolultabb kialakításnak köszönhető, amelynek különböző méretű gyermekek védelmét kell biztosítania. Egy jó törésteszt-besorolással rendelkező ülésért azonban mindenképpen megéri többet fizetni. Mindenképp válassz jó minőségű huzatanyagot és jó megoldású beszerelési módot. Nagyon fontosak az oldalsó ütközés elleni védelmet biztosító stabil oldalfalak. Általában nem éri meg spórolni az ülés vásárlásakor. Nem tanácsos használt darabot vásárolni.

Funkciók és dizájn

A babakocsihoz való csatlakoztathatóság

A csecsemőknek szánt gyerekülések gyakran rendelkeznek fogantyúval a kényelmes hordozás érdekében. Így anélkül tudod hordozni a babát, hogy fel kellene ébresztened. Egyes modellek lehetővé teszik a babakocsihoz való csatlakoztatást is. Ezt a funkciót leginkább a rövid utakon fogod értékelni. Egyszerűen kattintsd be a szerkezetet a babával együtt az autó vagy a babakocsi aljzatába. Mielőtt gyerekülést vásárolsz, győződj meg arról, hogy az kompatibilis a babakocsival.

Pozicionálás

A pozícióváltás előnyeit elsősorban a hosszabb utazások során fogod díjazni. Az ülés kissé hátradönthető és kényelmesebb alvási pozíciót biztosít a picinek. Általában a fejtámla is állítható. Így az ülés szó szerint együtt nő a gyermekkel. A még nagyobb kényelem érdekében egyes modelleknél a kartámasz is szabályozható. Ilyen állítható gyerekülések legfőképpen a kombinált súlykategóriákban találhatók.

Bekötés menetiránynak háttal

Az ülés menetiránynak háttal történő bekötése jelentősen csökkenti a nyaki gerinc sérülését. Frontális ütközés esetén az ülés elnyeli az előre irányuló erőt. A gyermek testsúlyát és fejét kizárólag a tartószerkezet fogja megtámasztani. Ezért a nyakat közel sem éri akkora terhelés.
Ellenkező esetben a gyermek előrebukik. A gyerekülés háttámlájához érő lábak megfelelő bekötés esetén nem jelentenek akadályt. Ez a bekötés a gyermek 4 éves koráig ajánlott. A kínálatban forgatható gyerekülést is találsz.

Védőpajzs és oldalsó védelem

Néhány kisebb gyermek számára készült ülés 5 pontos biztonsági öv helyett védőpajzsot használ. Belső biztonsági öve nincs, a védőpajzs funkcionál belső biztonsági övként, amely elölről öleli át a gyermeket. Ez ugyan korlátozza a mozgását, de egy kisebb játszófelületet biztosít számára. A védőpajzs és a gyermek közötti távolságnak a lehető legkisebbnek kell lennie.

A fej biztonságáról az oldalvédők gondoskodnak. Az „sokk-elnyelő”, azaz a derékszíj is hozzájárul ehhez. Hirtelen fékezés esetén ez jelentősen csökkenti a mellkas zúzódásának kockázatát.

Kiegészítők gyereküléshez

Zsebek és rendszerezők - általában az első ülés mögé vannak felszerelve, zsebeket és hálókat tartalmaznak.

Bundazsák az autóüléshez - a téli hónapokban, rövid utazások alkalmával is használható.

Gyerekülés-takaró - gyakran övrésekkel van ellátva.

Gyerekülés játékok - szórakoztatják a babát a hosszú utakon. Leggyakrabban az első ülés mögé rögzítik, vagy a legkisebbek számára keresztrúdként a szerkezetre.

Első ülésvédő - megvédi az autóülést a szennyeződéstől vagy a kopástól, sok esetben hálóval van felszerelve a játékok és a nasik számára.

Italtartó - helyet biztosít a cumisüvegeknek és az ivópoharaknak.

Napellenző - védi a gyermekeket a túlhevüléstől és biztosítja a zavartalan alvást.

Tanácsok

Gyerekülés tisztítása
Mikor kell lecserélni az gyerekülést
Gyerekülés rögzítése biztonsági övvel
Gyerekülés szabályok a KRESZ-ben