Ha a terület meghaladja az 1000 m²-t, a fűnyíró már nem elég hatékony megoldás – még a nagy teljesítményű benzines sem. Egy megfelelő fűnyíró traktor segítségével sokkal gyorsabban és könnyebben végezheted a munkát. A magasabb beszerzési ár tehát hamar megtérül. Az alábbi útmutatónkban segítünk a megfelelő modell kiválasztásában.
A fűnyíró traktorokat méretük, a motor elhelyezkedése, teljesítményük és a lehetséges kiegészítők alapján alapvetően két típusra oszthatjuk. Részletesen összehasonlítjuk a két típust, hogy könnyebben választhasd ki a számodra megfelelő modellt. A rider vagy a traktor a megfelelőbb számodra?
A fűnyíró traktor egy hatékony és sokoldalú segítőeszköz, amely első pillantásra egy igazi traktor kicsinyített mására hasonlít. Amikor éppen nem fűnyírásra használjuk, felszerelhetünk rá hótolót, trágyaszórót vagy akár egy utánfutót is. A lehetőségek száma szinte végtelen, különösen a drágább, professzionális modellek esetében.
A fűnyíró traktor nagy teljesítményét az elöl elhelyezett erőteljes motor és a többkéses vágóasztal biztosítja. A vágóasztal a gép alatt helyezkedik el, ami befolyásolhatja a manőverezhetőséget. A hátsó részén általában egy fűgyűjtő kosár található.
A rider kevesebb feladatot képes elvégezni, mint egy univerzális fűnyíró traktor, de kisebb, enyhén lejtős területek kaszálására kiváló választás. A kisebb telkek a fent említett, legfeljebb 2500 m²-es területet jelentik. Kiválóan manőverezhető a szűk helyeken, például ágyásokkal és fákkal tarkított kertekben.
És hogy néz ki a rider? A rider sokkal kisebb gép, keskenyebb nyomtávolsággal és tengelytávolsággal, így kisebb fordulókörrel rendelkezik. Ez különösen előnyös különböző akadályok körüli manőverezés során. A motor a vezetőülés alatt található, a vágóegység pedig általában egykéses. Gyakran hiányzik a fűgyűjtő kosár.
A konkrét modellek részletes bemutatását A legjobb fűnyíró fűnyírók, fűkaszák és fűnyíró traktorok rangsora című cikkünkben találod.
Még több hasznos tanácsokat és ötleteket találasz a tavaszi kerti munkákról és a gyepápolásról című cikkeinkben.
A pázsit gondozásáról a Milyen fűnyírót vegyek és a Hogyan válasszunk gyepszellőztetőt írtunk bővebben.
A fűnyíró traktor vagy rider kiválasztásánál a kert méretét, tagoltságát és lejtését kell figyelembe venni. A választott modellnek mindig legyen némi tartaléka a teljesítményben és a vágószélességben.
A kínálatban egyhengeres és kéthengeres motorok is megtalálhatók, amelyek teljesítménye általában 10 kW körül van. Kivételt képeznek a nagy teljesítményű, kéthengeres motorok, amelyeket több ezer négyzetméteres kertekhez terveztek. Ezek a motorok emellett a nyomásos kenésnek köszönhetően megelőzik a besülést. Ezért ideális megoldást jelentenek lejtős terepre szánt fűnyíró traktorok számára.
Általánosságban elmondható, hogy 2500 m² körül van a határ, ami alapján eldönthetjük, hogy egyhengeres vagy kéthengeres motorral szerelt gépre, illetve fűnyíró traktorra vagy riderre van-e szükségünk.
Azonban mindig vedd figyelembe a kert tagoltságát és a lejtőket is. Sík területen elegendő a hátsókerék-hajtás, de dombos területen már négykerék-hajtású fűnyíró traktorra és széles gumikra van szükség. A differenciálzár egyenletesen osztja el az erőt a kerekek között.
A sebességváltó és annak paraméterei szintén nagyon fontosak lehetnek számodra. Különösen nagyobb területek esetében értékelni fogod a kényelmes kezelhetőséget. A manuális, vagyis mechanikus sebességváltót főleg az olcsóbb modelleknél alkalmazzák. Sík területeken, akadályok nélküli környezetben elegendő lehet. Ideális esetben, ha nem tervezel más eszközök csatlakoztatását a traktorhoz. A sebességváltást a gép teljes megállása után kell végezni.
A hidrosztatikus sebességváltóval rendelkező fűnyíró traktor olyan gép, amelyet igényesebb körülményekhez és azoknak a kertészeknek terveztek, akik megállás nélkül szeretnének dolgozni. Itt a sebességfokozatot az határozza meg, milyen erősen nyomod le magát a pedált. Ráadásul két pedál áll rendelkezésedre, így kényelmesen irányíthatod a haladást előre és hátra is. Mindezek az előnyök, valamint a hosszú élettartam magasabb árral járnak együtt.
A variátor a manuális és az automata váltó között átmenetet képez. Csak az előre és hátramenet között kell váltani, a sebességet pedig egy karral vagy pedállal állíthatjuk, hasonlóan a hidrosztatikus váltóhoz.
Ezeknél a gépeknél a hagyományos meghajtást természetesen a benzin biztosítja. A piacon azonban már elektromos (akkumulátoros) fűnyíró traktorokat is találhatunk, amelyek megbízható akkumulátorokkal működnek. Ezek az akkumulátorok már elegendő teljesítményt biztosítanak, és környezetbarát működésüknek köszönhetően a szomszédokat sem zavarják, mivel szinte teljesen zajtalanok.
Minél több fém alkatrész van a fűnyíró traktorban, annál jobb a minősége. Az olcsóbb modellek általában hajlított fémlemezből készülnek. Az acél és ötvözetekből készült konstrukciók tartósabbak és hosszabb élettartamúak. Figyelembe kell venni, hogy minél több kiegészítőt használunk, annál robusztusabbnak kell lennie a konstrukciónak. Az ideális esetben edzett acélból készült kés a vágóegység legfontosabb része.
Ügyelj arra, hogy ne kelljen bonyolultan keresgélned az irányító elemeket. Különösen a sebességváltónak kell könnyen kezelhetőnek lennie. Próbáld ki az üléspozíciót is, és ellenőrizd, hogy minden vezérlőelem kényelmesen elérhető-e. Ezeknek edzett műanyagból vagy fémből kell készülniük, hogy elkerüld a sérüléseket.
Ugyanúgy működik, és hasonló sajátosságokkal rendelkezik, mint a fűnyíró vágási szélessége. A nagyobb szám gyorsabb fűnyírást jelent, de egyben nehezebb manőverezhetőséget is.
Általánosságban elmondható, hogy
• 500 m²-es területhez elegendő a 60 cm-es vágószélesség
• 1000 m²-es területhez ideális a 70-90 cm közötti vágószélesség
• 2000 m²-es területhez a 90-105 cm közötti vágószélesség ajánlott
• legnagyobb területekhez 120 cm-nél szélesebb vágószélességű gépek is kaphatók
A legolcsóbb gépek csak egy késsel rendelkeznek, de a szabványnak a 2-3 vágókés számít, amelyek szinkronizáltan működnek, hogy a füvet a lehető legjobban kidobják. Együttműködnek a fűgyűjtés során a középső csatornán vagy az oldalsó kidobón keresztül.
A mulcsozófej lehetővé teszi a kényelmes mulcsozást, amely ideális módja a talaj trágyázásának és a szükséges tápanyagokkal való ellátásának. A fűnyesedék a felszínen marad, és a nyári hónapokban természetes védelmet nyújt a kiszáradás ellen.
A kifújócső egyszerű, egyenes kialakítású legyen, hogy a fű akadálymentesen távozhasson. Ha a csőben kanyarok vagy törések vannak, könnyen eltömődik, és a vágóegység is leáll. Ilyen esetben mindent kézzel kell kitisztítani.
A fű oldalsó, hátsó vagy gyűjtőkosárba történő gyűjtése egy másik hasznos funkció. A kosár ideális például akkor, ha van egy kijelölt gyűjtőhelyed vagy komposztálód. Ha a levágott füvet szénaként hasznosítod, vagy mulcsozófejjel rendelkezel, akkor számodra a hátrafelé és az oldalra történő kidobás lesz fontosabb, közvetlenül a vágószerkezettől.
A tempomat egy fejlettebb funkció, amely automatikusan fenntartja az előre beállított sebességet fűnyírás közben. Így nem kell folyamatosan a gázpedált nyomkodnod.
A szervokormány egy másik olyan funkció, amelyet egy gépjárművezető mindennapi életéből ismerhet. Megkönnyíti a kezelhetőséget, és összességében sok erőfeszítést takarít meg.
A fűnyíró traktorhoz csatlakoztatható utánfutó lehetősége különösen hasznos, ha gyümölcsösöd vagy fákkal beültetett telked van. Ideális esetben ezt a szempontot már a traktor kiválasztásakor érdemes figyelembe venni, és egy erősebb modellt választani.
A szórókerék-csatlakozás egy olyan funkció, amelyet akkor fogsz igazán értékelni, ha nagyobb területet szeretnél bevetni például fűmaggal, majd később trágyázni. Ha ez még nem lenne elég, télen könnyedén felszórhatod vele a jeges járdát sóval vagy homokkal.
Télen továbbá hasznos lehet egy tolólap rögzítése is a fűnyíró traktorra, amellyel kényelmesen eltakaríthatod a havat - nemcsak a ház elől. A forgókefével pillanatok alatt tisztává varázsolhatod a járdát. Nyáron pedig csatlakoztathatsz hengert, vertikutátort vagy gereblyét is a traktorhoz.
Tavaszi kerti munkák
A talaj előkészítése tavasszal
Füvesítés lépésről lépésre
Gyepápolás
Gyepszellőztetés A-tól Z-ig: mikor és hogyan kell csinálni?
A legjobb fűnyírók, fűkaszák és fűnyíró traktorok rangsora
Komposztálás a kertben: hogyan készíts komposztot és mit lehet komposztálni?