Milyen fűkaszát vegyek?

Ahol a fűnyíró nem elég, vesd be a fűkaszát. A fűkaszát általában a sűrű, füves területek és a gyorsan növekvő gyomos részek karbantartására használjuk, nehezen hozzáférhető helyeken, a kerítés közelében, és egyenetlen terepen. A nagyobb teljesítményű modellek a bokrokkal, cserjével, faágakkal is megbirkóznak. A fűkaszák és a hasonló kinézetű szegélynyírók hasonló célt szolgálnak, paramétereikben és a felhasználás módját tekintve azonban különböznek egymástól.

Hogyan válasszunk fűkaszát meghajtás szerint

Akkumulátoros fűkaszák

Akkumulátoros

Az akkumulátoros szegélynyíró és az akkumulátoros fűkasza egyesíti a benzin és az elektromosság előnyeit.

  • Nem kell a hálózathoz csatlakoztatni.
  • Halk és egyenletes működés
  • Könnyű súly

✖️ Az akkumulátort rendszeresen tölteni kell
✖️ Alacsonyabb teljesítmény
✖️ Magasabb vételár

Benzines fűkaszák

Elektromos

Sem az elektromos fűkaszák, sem az elektromos szegélynyírók nem igényelnek bonyolult karbantartást.

  • Ugyanolyan csendes működésű, mint az akkumulátoros modell
  • Könnyű súly

✖️ Hálózati csatlakozás szükséges
✖️ Kis területekre alkalmas
✖️ Alacsonyabb teljesítmény

Elektromos fűkaszák

Benzines

A benzinmotoros fűkasza és a benzines szegélynyíró nagyobb teljesítményt nyújt.

  • A benzinmotoros fűkasza és szegélynyíró nagyobb teljesítményt nyújt
  • Sokoldalú felhasználás
  • Nehezebb terepen is használható
  • Megbízható nagyobb területeken

✖️ Magasabb üzemeltetési költségek
✖️ Zaj és füstgáz
✖️ Komplikáltabb karbantartás

Négyütemű vagy kétütemű motor

A négyütemű fűkasza szerkezete nagyon bonyolult. Szelepekkel és vezetékekkel rendelkezik, nehezebben javítható, és ezért drágább a karbantartása. A kétüteműhöz képest a teljesítménye kisebb. Ezt ellensúlyozza a lényegesen csendesebb és gördülékenyebb működéssel, valamint a kevesebb károsanyag-kibocsátással, mivel a motor csak benzint éget.

A kétütemű fűkaszák iránt nagyobb a kereslet, mivel egyszerű kialakításuknak köszönhetően könnyen karbantarthatók, és a tapasztaltabb felhasználók otthon is el tudják végezni a javításokat. Ezen az elven működő gépek nagyobb teljesítményt nyújtanak, és ráadásul a kétütemű motorok jobban forognak. Viszont a hátrányuk, hogy hangosabbak és jobban rezegnek, több kipufogógázt bocsátanak ki, és a benzin és az olaj közötti arányt mindig megfelelően kell bekeverni.

Milyen fűkaszát érdemes venni - a legfontosabb tényezők

Fűkaszák és szegélynyírók felhasználás szerint

A fűkasza kiválasztásánál kulcsfontosságú tényező a használat gyakorisága és helye. Különösen a kert mérete, megközelíthetősége, a talajszint és a karbantartási időköz. Ennek megfelelően kell kiválasztani a méretet, a teljesítményt, a meghajtást és a funkcionális felszerelést. Természetesen ettől függ az ár is.

A szegélynyíró elsősorban az egyenetlen terepen, épületek vagy kerítések közelében, valamint finomigazításra használt fűnyíró.

A fűkasza ezzel szemben a sűrű és magas növényzetet is képes kezelni, és nagy területekre alkalmas.

Használat és ergonómia

A készülék súlya jelentősen befolyásolja a használat kényelmét. Léteznek 3 kg-nál kisebb tömegű fűkaszák, amelyek cipelése még egy nagy kertben sem okoz gondot. A professzionális gépek tömege meghaladhatja a 10 kg-ot is. Az ilyen fűkaszák robusztusak, nagy teljesítményűek, és gyakran „takarítóként” emlegetik őket.

Fontos a testre szerelhető rögzítési rendszer. Egyes fűkaszák csak az egyik vállon átvethető pánttal vannak ellátva, másoknál van egy rögzítő mechanizmus (mellény), amely elosztja a súlyt mindkét karra.

Az utolsó szempont a nyél típusa. Az egyszerű fogantyú könnyebb és praktikusabb. A kormányfogantyúval ellátott modellek azonban kényelmesebbek a használat során.

További tanácsokat, tippeket és inspirációkat a Füvesítés lépésről lépésre és a Gyepápolás című oldalunkon találsz.

A legtöbb kertbe érdemes a fűnyíró mellé egy fűkaszát is beszerezni

Milyen fűkaszát érdemes venni a legfontosabb paraméterek alapján

Teljesítmény

A nagyobb teljesítmény kisebb erőfeszítést jelent, és lehetővé teszi a sűrű állományok kaszálását. Az 1 kW-ig terjedő teljesítményű fűkaszák alapszintű használatra vannak tervezve. 1 és 3 kW között sűrű növényzetre alkalmas fűkaszákat találsz. 3 kW felett már professzionális gépekről van szó, amelyeknek a bokrok sem jelentenek akadályt. Az elektromos modellek kisebb teljesítményűek, mint a benzines modellek, maximum 2 kW-ig.

Húros vagy korongos vágótárcsa vágási sugara

A vágótárcsa nagysága a gép által lefedett növényzet mennyisége, amely cm-ben van megadva. A járdák és kerítések körül kisebb vágási sugár is elegendő. A nagyobb gyepterületek azonban nagy vágási sugarat igényelnek, amivel időt takaríthatsz meg.

Fordulatszám

A fordulatszám - értelemszerűen - azt jelenti, hogy egy perc alatt hányszor fordul körbe a főtengely. Minél magasabb, annál gyorsabban vág a bozótvágó. A fordulatszámnak azonban mindenképpen meg kell felelnie a teljesítménynek, hogy a gép képes legyen azt is megtartani.

Súly

A legkönnyebb fűkaszák súlya 3 kg körül van, és némelyik még pánttal sem rendelkezik. Ezek könnyű, gyakran elektromos modellek, amelyeket csak apróbb munkákhoz terveztek. A nehezebb terepre szánt, pánttal ellátott fűkaszák 5 kg környékén kezdődnek.

A nehezebb készülékeknél figyelj arra is, hogy a gép által keltett rezgés mennyire erős. A rezgések nagyon megnehezíthetik a munkát.

A fogantyúk típusai

Az egyszerűbb modellek csak egy közvetlenül a testükhöz rögzített fogantyúval rendelkeznek. Az ilyen készülékek használata nehezebb és hozzá kell szokni, de lényegesen egyszerűbb a tárolásuk, és valamivel könnyebbek is. Nehezen hozzáférhető helyeken könnyebb velük dolgozni.

A másik lehetőség a kormány alakú fogantyú. Ezáltal a készülék nagyobb és nehezebb lesz, viszont a munkavégzés sokkal kényelmesebbé válik. A könnyebb kezelhetőség érdekében használják, különösen a nagyobb teljesítményű és nehezebb fűkaszáknál.

Tanácsok befejezésül

Alapanyag és kivitelezés
Szavatosság és szervizelés