Az egyik legfinomabb és legnépszerűbb édesség, különösen, ha minőségi csokoládéról van szó. Van miből választani akár magunknak, akár ajándékba vásároljuk. Egészségügyi előnyeiről se feledkezzünk meg: flavonoidok és flavanolok találhatók benne, amik számos módon hozzájárulhatnak az egészséges élethez.
Válasszon kakaótartalom, súly vagy csokoládétípus szerint.
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 4 perc
Cukorból, kakaóvajból és tejporból készül. Legalább 20% kakaóvajat kell tartalmaznia (20-45%). Összeállítása megegyezik a tej- és étcsokoládéval. Kakaóport nem tartalmaz, világos színe innen ered.
A tejcsokoládé kakaótartalma minimum 25%, tejport pedig legalább 14%-ban tartalmaz, továbbá kakaóvaj és cukor is van benne. A tejcsokoládét Henri Nestlé alkotta meg, aki elkezdte sűríteni a tejet, aminek köszönhetően megszülethetett a tejcsoki.
A legtöbb kakaó-szárazanyagot tartalmazza. Kakaómasszából, kakaóvajból és cukorból áll.
Kakaótartalma legalább 43%, de az 55-75% közötti mondható a legideálisabbnak. A keserűcsokoládék kakaótartalma még magasabb, 85-90%. Minél magasabb a kakaótartalom, annál minőségibb termékről beszélhetünk.
Manapság már a csokoládé csomagolásán is találkozhat az UTZ felirattal. Ez egy nemzetközi tanúsítvány és címke a kávé, tea és kakaó fenntartható termesztésére vonatkozóan.
Választhat bio- és vegán csokoládék, valamint diófélékkel vagy gyümölcsökkel ízesített csokoládék közül is. Nem csak táblás csoki kapható, hanem feltéteket vagy kakaós masszát is vásárolhat.
Egy néhány éve felfedezett csokoládétípus a ruby csoki, amit egy belga csokoládékészítő alkotott meg 2017-ben. Színe rózsaszín, ami egy különleges fajta kakaóbabnak köszönhető. Kakaótartalma 47,5%, tejtartalma pedig 26,3%. Íze gyümölcsös, enyhén savanykás.
Összetevők
Mindig ellenőrizze a csokoládék összetevőit. A csokoládét alkotó összetevőknek a lehető legkevesebbnek kell lenniük. A valódi csokoládé csak kakaómasszát, kakaóvajat és cukrot, illetve például valódi vaníliát tartalmaz. Az is nagyon fontos, hogy a csokoládé valódi kakaóbabból készüljön, ne pedig szétválasztott kakaóvajból és kakaóporból. Egyes gyártók a kakaóvajat olcsóbb növényi zsírokkal, például pálmaolajjal helyettesítik. A jó minőségű csokoládé nem tartalmaz lecitint, de egyes gyártók a jobb állag érdekében adnak hozzá.
Kakaótartalom
A jó minőségű csokoládét nemcsak az összetétele, hanem a kakaószárazanyag-tartalma alapján is meg lehet találni. Minél nagyobb a kakaótömege, annál jobb, annál tisztább. Például az olyan csokoládék, amelyek csak legfeljebb 10% kakaó-szárazanyagot tartalmaznak, nem nevezhetők minőségi terméknek.
Különleges csokoládétípusok
A csokoládé nem csak sima tej-, ét-, vagy fehér csokoládé lehet. Manapság a csokoládékat többféle ízben is gyártják, például sóskaramellás, epres vagy kekszes változatban. Formáját tekintve népszerű a táblás csoki mellett a praliné és a csokis keksz is.
Bio - az ilyen csokoládék csomagolásán szerepel a bio vagy fairtrade címke.
Vegán - a vegán csokoládék nem tartalmaznak állati eredetű összetevőket.
Gluténmentes - ebben az esetben a csokoládékat gluténérzékenyek is fogyaszthatják.
CBD-tartalmú - a csokoládék kannabidiolt tartalmaznak, amely a koffeinhez hasonló hatással rendelkezik, és a stressz, a szorongás és a fájdalom ellen is hatásos lehet.
Bevonó csokoládé - kakaóvaj-tartalma magasabb, ezáltal könnyebben kenhető, és felhasználható süteményekhez, tortákhoz. Zsírtartalma is sokkal magasabb.
Amennyiben igazán jó minőségű csokoládéval szeretné kényeztetni magát, akkor kerülje az olyan csokoládékat, amelyek láthatóan túl sok összetevőt tartalmaznak.
Hozzávalók:
100 g jó minőségű 70%-os étcsokoládé
100 g vaj
80 g liszt
3 tojás
90 g porcukor
Durvább szemcsés liszt a formák kibéleléséhez
Fondant formák
Elkészítés:
Először melegítse elő a sütőt 200 °C-ra.
Vízgőz felett olvassza meg a vajat és a csokoládét.
A tojásfehérjét habverővel verje fel, és fokozatosan adja hozzá a cukrot.
A meleg csokoládét fokozatosan öntse a felvert tojásokhoz és a cukorhoz, és lassan keverje el.
Ezután lassan keverje bele a tésztába az átszitált lisztet.
Kenje ki vajjal a fondant- vagy muffinformákat, és hintse meg liszttel.
A formákat csak 2/3-ig töltse meg, ne feledje, hogy a fondant meg fog emelkedni.
Tegye őket a sütőbe 9 percre. Sütés után a tészta közepének alacsonyabbnak kell maradnia mint a széleinek.
A csokoládé felolvasztása
Vízfürdőben: A csokidarabokat hőálló edénybe kell helyezni, majd egy vízzel töltött fazék fölé. A víz felforrása után a gőz fokozatosan felolvasztja a csokoládét.
Serpenyőben: Zsiradékon, például vajon, tejben, tejszínben is felolvaszthatja a csokoládét.
Mikrohullámú sütőben: Fedő nélkül 2-3 percig melegítse, közben keverje meg.*
Fondü
Desszert
Fűszer
Étolaj
Tészta, levesbetét
Lekvár, dzsem