A billentyűzet kulcsfontosságú hardver a számítógéppel való munkavégzéshez. Kiválasztásakor át kell gondolnod az elrendezését, azt, hogy milyen nyelven szeretnél írni, milyen paramétereknek kell megfelelnie (pl. háttérvilágítás a sötétben való munkavégzéshez, hangszigetelés a közös lakásban való munkavégzéshez vagy játékhoz), és nem utolsósorban azt, hogy milyen módon kell csatlakoztatni.
Olvasási idő 7 perc
Mariann, szerkesztő, Árukereső.hu
A gamer billentyűzetek általában látványos megjelenéssel és háttérvilágítással büszkélkedhetnek, amely gyakran reagál a játékmenetre. A játékbillentyűzetek olyan funkciókkal vannak ellátva, amelyek megkönnyítik a használatot, például anti-ghosting, makró billentyűk és multimédiás gombok.
+ Ötletes kialakítás
+ Többnyire háttérvilágítással
+ A játék irányítását megkönnyítő funkciókkal
A mechanikus billentyűzetek a membrános billentyűzetektől a kapcsolókban különböznek, amelyek tartósabbak, gyorsabb reakcióidővel rendelkeznek (a gamer billentyűzetek túlnyomó többsége mechanikus) és alacsonyabb a kioldási súlyuk, azaz a billentyű lenyomásához szükséges erő. Ezért nemcsak gamerek, hanem szenvedélyes írók számára is alkalmasak.
+ Gyorsabb válaszidő (ideális gamerek és írók számára)
+ Alacsony kioldási súly
+ Strapabíróbb kapcsolók
A vezeték nélküli billentyűzetek megoldást jelentenek a kábelekkel és az USB-csatlakozásokkal folytatott örökös harcra, amelyeket általában a harmadik próbálkozásra találunk el.
Kétféle csatlakozási típus közül választhatsz:
• A Bluetooth billentyűzetek általában minden olyan eszközzel kompatibilisek, amely támogatja ezt a funkciót - így a kompatibilis táblagépekhez is csatlakoztathatók.
• A billentyűzetek wifi kapcsolata a 2,4 GHz-es kommunikációs sávot használja, és nem kell további párosítással foglalkoznod, miután csatlakoztattad a mellékelt USB-t a számítógépedhez.
+ Kényelmes hordozhatóság a kábelek leválasztása nélkül
+ Nem vagy korlátozva a kábel és az eszköz távolsága által
Vezeték nélküli mechanikus billentyűzet >>
Vezeték nélküli billentyűzet háttérvilágítással >>
Az érintőpaddal ellátott billentyűzetek ideálisak a számítógép vezérléséhez, és a tévé vezeték nélküli billentyűzeteként is jól használhatóak. A touchpad a számlap helyett az egeret helyettesíti, így csak egyetlen perifériára van szükséged a készülék vezérléséhez.
+ Nincs szükség egérre
+ Az okostévé egyszerűbb vezérlése
A háttérvilágítással ellátott billentyűzetek megkönnyítik a sötétben és gyér fényviszonyok között történő gépelést.
Az RGB billentyűzetek lehetővé teszik továbbá, hogy a billentyűk háttérvilágításának színét az egérrel és a fejhallgatóval együtt úgy választhasd ki, hogy az illeszkedjen az egész számítógépes beállításod háttérvilágításához.
+ A sötétben való munkavégzéshez vagy játékhoz ideális
+ Összehangolható a teljes készlet dizájnjával
Az ergonomikus billentyűzeteket úgy tervezték, hogy a számítógépen végzett munka során maximális kényelmet biztosítsanak. Különleges kialakításukban különböznek, és általában csuklótámasszal vannak ellátva, hogy csökkentsék a kéz terhelését.
+ Tehermentesítik a csuklót
+ Csökkentik az ínhúzódás és a gyulladás kockázatát
Ha nem szeretnéd zavarni a környezetedet, válassz a halk billentyűzetek közül. Ezeket a kapcsolók típusa szerint tudod megkülönböztetni, különösen a Cherry MX Silent RED biztosítja a csendes és gyors reakciót - így halk gamer billentyűzetnek is alkalmasak.
+ Nem fogják zavarni a lakótársaidat vagy téged a kellemetlen zajjal
A numerikus billentyűzetek a számlap hiányát pótolják. Így munkavégzés közben kényelmesen beírhatod a numerikus kódokat, és esténként pedig helyet szabadíthatsz fel az egérnek, hogy számítógépes játékokat játszhass.
+ Kiegészíti a számlap nélküli billentyűzetet (pl. egy laptopon).
+ Olyan munkáknál, ahol a numerikus részt nem használod, helytakarékossági okokból lecsatlakoztatható
A mini billentyűzeteknek az utazgatók vagy a diákok fogják hasznát venni. A mini vezeték nélküli billentyűzet például tablethez csatlakoztatható, és megfizethető kompromisszumként laptop nélkül is digitálisan jegyzetelhetsz az előadásokon.
+ Hordozható (diákok számára)
+ Egyes modellek tablethez is csatlakoztathatók
A megfelelő választással növelheted a hatékonyságodat, kényelmesebbé teheted a munkát és még a szórakozást is. A legjobb billentyűzetek c. cikkünkben további információt találsz a különféle típusokról, funkciókról és kapcsolókról, hogy megtaláld azt a klaviatúrát, ami tökéletesen passzol a stílusodhoz és az igényeidhez
Mire fogod leginkább használni a billentyűzetet? Gyors gépelésre, játékok játszására, vagy egy adott nyelvi beállításra van szükséged?
Játékosok és lelkes írók számára egyaránt ideális választás a mechanikus billentyűzet. A mechanikus kapcsolók tartósabbá és hosszabb élettartamúvá teszik őket, ráadásul az aktiválási súlyuk is alacsony, ezért az ujjakat nem kell annyira megerőltetni gépelés közben.
Három alaptípusra oszthatók:
• Lineáris mechanikus kapcsolók - nem rendelkeznek tapintásérzékeléssel, ezért nagyon népszerűek a játékosok körében. Amint a kívánt erővel megnyomsz egy billentyűt, a kapcsoló konstans sebességgel leereszkedik, és ugyanúgy jön vissza.
A leggyakoribb mechanikus kapcsolók közé tartozik a Cherry MX Red, a Cherry MX Speed vagy a Cherry MX Black.
• Kattintással működő mechanikus kapcsolók - ezek pontosan a kattinthatóságuk miatt különböznek a tapintással működő kapcsolóktól - a billentyű eleinte nem sok ellenállást fejt ki, amíg el nem éri a csúszkát, ahol hirtelen megnő az ellenállás. Amint ezt leküzdjük, következik a felengedés, és a billentyű eléri a legalacsonyabb pozícióját. Az ilyen típusú kapcsolókhoz jellegzetes hangos hang társul - egyesek számára kellemes, mások számára idegesítő.
Ennek képviselője a Cherry MX Blue.
• Tapintható mechanikus kapcsolók - változó erősségű tapintással - ez a megnyomás után leküzdendő ellenállással függ össze. Ezt egy meghatározott alakú ellenállási rugó okozza. A nagyobb erő, amelyet ekkor kell kifejteni, azt eredményezi, hogy a billentyű gyorsabban eléri a végső pozíciót.
Ez a kapcsolótípus tehát tízujjas gépelésre alkalmas, és képviselője például a Cherry MX Brown mechanikus kapcsoló.
A membránkapcsolók egy műanyag fóliát használnak a nyomás érzékelésére, amelyre áramköri lapok vannak szerelve. Ezek a membránok érintéskor meghajlanak, ami az áramkör kapcsolását okozza. A billentyűk ellenállását és eredeti helyzetükbe való visszatérését a gumimembrán kezeli. Ezek gyártása egyszerűbb és ezért olcsóbb - hátrányuk azonban az alacsony élettartamuk. Az érintés regisztrálásához nagyobb erőkifejtés szükséges, mint a mechanikus kapcsolóknál - emiatt nem alkalmasak játékhoz, vagy tízujjas gépeléshez.
A billentyűzet kiválasztásakor figyelj a nyelvváltozatokra, amelyek nyelvspecifikus karakterekben különböznek.
A magyar billentyűzeten az ékezetes karakterek szerepelnek, a cseh billentyűzeten a diakritika helye látható, az orosz billentyűzeten a kínai billentyűzethez hasonlóan a billentyűkön cirill betűket találunk. Az amerikai billentyűzetre jellemző a Z betű elhelyezése a B01 billentyűn, az X betű mellett - ez az úgynevezett QWERTY billentyűkiosztás.
• Programozható billentyűzetek - lehetővé teszik, hogy speciális funkciókat és makrókat (parancsok sorozata) rendelj a billentyűkhöz, például egy játékban vagy grafikus programban végzett művelethez.
• Trackball - a billentyűzetbe ágyazott golyó, amely az egeret helyettesíti. A kurzort tetszőleges irányban történő megérintésével vezérelheted
• Vízállóság - a billentyűzetek esetében a vízállóság általában kiömlés elleni védelmet jelent, ami a billentyűzet folyadékkal való érintkezésének legjellemzőbb forgatókönyve. Az ilyen billentyűzet egy speciális membránnal is rendelkezik, amely megakadályozza, hogy folyadék jusson az érintkezésekhez.
• USB hub - a billentyűzet több USB-porttal rendelkezik, amelyekkel a perifériákhoz, valamint magához a számítógéphez is csatlakozhatsz.
• Anti-ghosting - megakadályozza, hogy a billentyűk több billentyű lenyomásakor zavarják egymást. Így, ha egyszerre öt billentyűt nyomsz meg, a számítógép mind az öt parancsot egyszerre hajtja végre. Ez különösen a játékosok számára fontos funkció.
• N-Key rollover - az „N” betűt helyettesítő szám a jelölésben azt jelzi, hogy hány billentyűt lehet egyszerre lenyomni úgy, hogy a számítógép mindegyiket regisztrálja.
Elfelejtetted, hogyan kell leírni a kukacot? Nincs kedved keresni a keresztet, ezért inkább „X”-et írsz be? Néhány karaktert legegyszerűbb lemásolni, de ha gyakran használsz egy karaktert, nem árt, ha megjegyzed a billentyűkombinációt.
A hatékony munkavégzéshez és az önfeledt játékhoz a billentyűzeten kívül egy kényelmes és precíz egérre is szükséged lesz. Cikkünkben összehasonlítjuk a legjobb számítógépes egereket, hogy megtaláld a számodra ideális modellt.