Ha autóbaleset történik, tanúvallomást kell tenned. Ennek a rendőrség és a biztosító számára a lehető legrészletesebbnek kell lennie. A videófelvételeknél nincs megbízhatóbb módja a bizonyításnak. Emiatt egyre gyakrabban találkozhatunk fedélzeti kamerákkal az autókban, amelyek rögzítik, hogy mi történik az autó előtt és akár az autó mögött is.
Ez az egyik legfontosabb jellemzője a videó minőségének. A mérete hüvelykben van megadva, és a ¼ hüvelyket tekinthetjük általános és elégséges méretnek.
Ha az érzékelő nagyobb, több fény jut el hozzá, és a kép tisztább, élesebb és összességében szemléletesebb lesz még gyenge fényviszonyok mellett is.
A leggyakoribb típusok közé tartoznak a CMOS érzékelők, amelyek kis mérettel rendelkeznek.
A legjobb minőségű szenzorok közé a STARVIS érzékelőket soroljuk.
Ez a paraméter szorosan kapcsolódik az érzékelő méretéhez, és pixelekben (px) vagy megapixelekben (Mpx) van megadva. Minél nagyobb a felbontás, annál élesebb képeket kapunk.
A minimálisan használható felbontás a HD (1280 × 720 px), azonban ma már a Full HD kamerák (1920 x 1080 px) az elterjedtek. A magasabb minőség azonban több tárhelyet foglal a készülék memóriájában vagy a memóriakártyán.
Egyes autós kamerák saját belső memóriával rendelkeznek. Ez azonban nem túl gyakori, ezért ajánlott utánanézni a maximálisan támogatott memóriakártyák méretének.
Ezek leggyakrabban SD formátumúak lehetnek (beleértve a micro SDHC, micro SDXC, micro SD stb. formátumokat).
A minimálisan támogatott méret 16 GB, ami körülbelül 7 órányi HD-felvételt tesz lehetővé. A támogatott kártyák mérete leggyakrabban 64 GB, vagy még jobb esetben 128 GB.
Minél kisebb a kamera látószöge, annál kisebb területet rögzít a kamera. Alaphelyzetben csak az előttünk lévő utat és a közvetlen környezetet (táblák és járda).
Ha azonban a látószög túllép egy bizonyos értéket, a kép „halszem” effektusban torzul.
Az ideális tartomány ezért a 130-150°. A jobb tájékozódás érdekében célszerű ellenőrizni a látószöget pl. a YouTube-on található független tesztek segítségével.
Egyszerűen fogalmazva arról van szó, hogy a kép a lehető legfolyamatosabb legyen. Ezt viszont a 15 képkocka/másodperc (frames per second - fps) sebesség nem garantálja. Ebben az esetben egy olyan készülékről van szó, ahol a kapott kép szaggatott lesz.
Ésszerű választás a 25-30 fps, vagy még jobb a 60 fps. Egy ilyen felvétel már lehetővé teszi, hogy különböző módon szerkeszd azt, beleértve a lassítást is, jelentős információveszteség nélkül.
Az fps száma természetesen hatással van a felvett anyag terjedelmére is. Egyes fejlettebb modellek automatikus frekvenciaszabályozást kínálnak. Rosszabb fényviszonyok esetén csökkentik az fps-t, ami lehetővé teszi a felvétel rögzítését nagyobb felbontással.
Napjainkban a modellek túlnyomó többsége rendelkezik kijelzővel. A leggyakoribb az LCD technológia, a méretek pedig 1,5 és 3 hüvelyk képátló között mozognak. A kijelző általában a felvétel beállítására, a felvételek lejátszására és a kamera vezérlésére szolgál.
Az állandóan bekapcsolt kijelző azonban feleslegesen fogyaszt energiát, ezért egyes modellek egy bizonyos idő után kikapcsolják.
A kijelző nélküli kamerák hangutasításokat adnak ki, és telefonos alkalmazáson keresztül kommunikálnak.
Manapság ez már többnyire alapfelszereltség és azt jelenti, hogy a memóriakártya kapacitásának túllépése esetén a legrégebbi rögzített adatok automatikusan felülíródnak.
Annak érdekében, hogy megakadályozd a felvétel véletlen törlését, a kiválasztott felvételeket „törölhetetlennek” jelölheted. A felvétel készítése során természetesen a sebesség, a dátum és az idő is rögzítésre kerül.
Ezzel a funkcióval a kamera automatikusan bekapcsol, amikor a gépkocsit beindítod. Semmit sem kell beállítanod, elég, ha a kamera a szivargyújtóhoz van csatlakoztatva. Amellett, hogy a kamera automatikusan bekapcsol, az autó indulásakor a felvétel is elindul.
Érzékeli a rázkódásokat és ütközéseket. Közlekedési baleset esetén ez az érzékelő zárolja a felvételt, és automatikusan megvédi azt a véletlen törléstől vagy sérüléstől. Az ütközés előtti néhány tíz másodperces felvétel is megmarad, vagy ez az idő manuálisan is beállítható.
A fejlettebb funkciók közé tartozik, hogy az érzékelő információi alapján meghatározható a járművel való ütközés iránya (túlterhelés) és intenzitása is. Ennek a funkciónak a segítségével a felvételek rendelkezésre állnak a bizonyítási eljárás során.
Amellett, hogy rögzíti a járműved helyzetét, a GPS modullal felszerelt fedélzeti kamera a sebességet vagy az irányt is rögzíti.
Ne téveszd össze a kamerában lévő GPS modult a navigációval, bár egyes modellek képesek az útvonaladat a térképen is bemérni. Ez hasznos lehet például a céges autók útvonalának megtervezésekor vagy akár baleset esetén is. A GPS-nek köszönhetően a másik fél mindig pontosan tudja, hol történt a baleset, és hová kell küldeni a mentőautót.
A standard kamera egy objektívet tartalmaz, csak a duál készülékek esetében van két objektív. Azonban inkább a rögzítési paraméterekre kell fókuszálnod, mintsem erre a számra: * a több objektív nem jelent automatikusan jobb minőségű felvételt.
Egyes autós kamerák beépített mikrofonnal is rendelkeznek, így a videofelvételek mellett hangfelvételeket is képesek rögzíteni a járműben.
A kamera aktívan figyeli az előttünk lévő utat, és érzékeli a megfelelő sávban való mozgást, és hangos hangjelzéssel figyelmeztet a sáv elhagyására. Ez felbecsülhetetlen értékű segítség, ha a mikroalvás veszélye fenyeget. Emiatt a rendszer bekapcsolása ajánlott például az autópályán való hosszú éjszakai vezetés során.
A városi közlekedés során - a gyakori figyelmeztetések miatt - valószínűleg mellőzni fogod a használatát.
Természetesen az autós kamerák esetén a sávelhagyásra történő figyelmeztetés minősége nem hasonlítható össze a modern autók drága rendszereivel.
A funkció az angol Lane Departure Warning System (sávelhagyásra figyelmeztető rendszer) rövidítése, az LDWS alatt is megtalálható.
Először is meg kell jegyezni, hogy a radardetektorok használata Magyarországon nem tiltott. A szabályozás más országokban eltérő lehet, ezért ha külföldre utazol, győződj meg arról, hogy használhatod-e.
Csak a GPS-modullal rendelkező modellekre vonatkozik, és a statikus radaradatbázissal is működik. Ha traffipaxhoz közeledsz, a kamera hangjelzéssel értesít, hogy legyen időd reagálni. Egyes kamerák ráadásul annál hamarabb figyelmeztetnek, minél gyorsabban haladsz.
A modern kameratípusok a szakaszmérés esetén a mérés megkezdése előtt, a mérés elején figyelmeztet, majd megjeleníti az átlagsebességedet, valamint a mérés végéig hátralévő távolságot és időt.
A legjobb minőségű felvételek egyértelműen derült időben készülnek, azonban még kedvezőtlen fényviszonyok között és éjszaka is jó minőségű felvételt készíthetsz. Elsősorban a nagy rekesznyílású optika segít ebben. Az éjszakai üzemmód funkció speciális LED- vagy infravörös megvilágítást használhat a képminőség javítása érdekében.
A HDR funkció is felbecsülhetetlen jelentőségű. Ez a helyszín fényviszonyainak széles skálájával dolgozik, hogy a felvétel világos és sötét területein egyaránt a lehető legjobban érzékeltesse a tárgyakat. Kiküszöböli a fényvisszaverő rendszámtáblák tükröződését is. Az így kapott minőség nyilvánvalóan nem éri el a nappali felvételek szintjét, viszont ha gyakran autózol éjszaka, értékelni fogod ezt a funkciót.
Itt nem egy parkolási asszisztensről van szó, hanem arról, hogy a készülék automatikusan elindítja a felvételt, amint mozgást érzékel a parkoló gépkocsidnál, vagy közvetlen ütközést az autóddal, legyen szó vandalizmusról, vagy parkolási malőrről. Ezt a funkciót „mozgásérzékelés” vagy „motion detect” néven is megtalálhatod.
Az újabb típusú kamerák esetében ki lehet választani azt a látómezőt is, amelyet a kamera figyelni fog. Ha a kamerát a gépkocsi akkumulátora táplálja, a kamera rögzíti az eseményt és az előtte történteket is, és elmenti a felvételt. Ellenkező esetben a készülék tápellátásáról a beépített akkumulátor gondoskodik, így a kamera csak magát az eseményt rögzíti.
A gépkocsi akkumulátorának használata esetén figyelemmel kell kísérned az akkumulátor kapacitását, vagy be kell szerezned egy Smartboxot.
Arra, hogy a fedélzeti kamera felvételeit átküldd a számítógépedre, mobiltelefonodra, vagy otthon a TV készülékeden nézd meg, több lehetőség is van.
A legkényelmesebb megoldás a Wi-Fi kapcsolat. Ezt használhatod a képek letöltésére vagy a kamera beállításainak módosítására. Előnye, hogy ez egy vezeték nélküli megoldás, így lehetővé teszi, hogy kapcsolódj az okostelefonodhoz vagy táblagépedhez, és távolról vezéreld a kamerát.
A vezetékes változatot a HDMI és a mini USB portok képviselik. A közvetlenül az autóban lévő érintőképernyőhöz való csatlakoztatást a legtöbb esetben az AV-kimenet teszi lehetővé.
A legtöbb autóskamera-gyártó ingyenesen letölthető desktop alkalmazást kínál termékeihez. Az app lehetővé teszi a rögzített felvételek lejátszását és segít az események alakulásának elemzésében. Ez a G-szenzor vagy a GPS-modul által rögzített információknak köszönhetően lehetséges, ami szintén előfeltétele az útvonal kirajzolásának a Google-térképeken.
A fedélzeti kamerát egy csatlakozóval lehetséges a gépkocsi elektromos rendszeréhez csatlakoztatni. Ennek köszönhetően nem kell aggódnod az akkumulátor kapacitása vagy állapota miatt. Ha az autó be van indítva, a kamerának mindig elegendő töltése lesz. Ennek ellenére ajánlott az akkumulátort időről időre feltölteni egy otthoni töltővel.
Hátránya egyértelműen a beépített akkumulátor alacsony kapacitása, ezért ezeket a készülékeket általában külön-külön nem lehet használni. Az alacsony kapacitás még akkor is korlátozhat, ha a parkoló autóban a mozgásérzékelő működésbe lépett.
A második megoldás a beépített akkumulátorból történő tápellátás. Az akkumulátor kapacitása mAh-ban van megadva, és az abszolút minimum kb. 200 mAh. A standard érték 300-500 mAh. A nagy kapacitású akkumulátorok kínálhatnak akár 900 mAh-t vagy többet is.
Az előző típushoz képest az előnye egyértelmű: a kamerákat az autón kívül is használhatod anélkül, hogy tartanod kellene az idő előtti lemerüléstől. Kültéri kameraként is használhatóak az esetleges balesetek dokumentálására. A beépített akkumulátor könnyen feltölthető hálózati adapterrel vagy akár mini USB csatlakozón keresztül is.
A legújabb trend az úgynevezett Szuperkondenzátor használata, ami sokkal jobban ellenáll a hőmérséklet-változásoknak, mint a hagyományos akkumulátorok. Ez magasabb szintű megbízhatóságot és védelmet biztosít, másrészt viszont nem teszi lehetővé a kamera áramforráshoz való csatlakoztatás nélküli használatát.
Mielőtt hosszabb útra indulnál, böngészd át A legjobb autós, kerékpáros és motoros navigációk c. cikkünket és a legjobb autós kamerák rangsorát, ahol egy-egy modellt részletesebben is bemutatunk.
Nélkülözhetetlenek a memóriakártyák. Mindig csak olyan kártyákat vásárolj, amelyeket támogat az autós kamerád. Ezek legtöbbször legalább 16 GB-os SD változatok, ami körülbelül 7 órányi HD minőségű felvételhez elegendő. A készüléken mindig szerepel egy maximálisan támogatott kártyakapacitás, és nem indokolt ennél kisebbet vásárolni.