Az autóantennák nemcsak a rádióadók hallgatását teszik lehetővé az autórádión keresztül, hanem például GPS, Wifi vagy LTE jelek vételére is szolgálhatnak. Számos különböző formája és kialakítása létezik a klasszikus pálcától az úgynevezett cápauszonyig. A jobb minőségű vétel érdekében az autóantennák általában jelerősítővel vannak felszerelve.
Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
Olvasási idő: 2 perc
Az autóantennák meghosszabbított változata, különösen az olcsóbb és régebbi autóknál. A rúd általában lecsavarható (cserélhető), így például kefés mosó használata esetén eltávolítható. A rövid rúddal ellátott antennák jobban néznek ki, és kedvezőbb a kialakításuk alacsony garázs esetében, vagy ha a hosszú antennarúd zavarja a csomagtartó ajtajának kinyitását. Hátránya a rosszabb jelminőség. A jó vétel érdekében legalább 40 cm-es rúdhosszúságot ajánlunk.
A rúd kiválasztásakor vegye figyelembe a menet méretét, 2 változat létezik, az M5 és M6 menet.
Elülső antennák
Az autóantennák rúdhossza 40 cm-től 80 cm-ig terjed. A dőlésszög 40 és 90° között változtatható. Az antenna vezetékének hossza körülbelül 2 m. A 40 cm körüli rúdhosszúságú antennákat külső erősítővel kell kiegészíteni; ha 70 cm-eset vagy annál hosszabbat választ, nincs szükség erősítőre.
Hátsó antennák
Az antennarúd rövid, legfeljebb 40 cm. A vezetéke hosszú, körülbelül 5 m. Ez a legkevésbé jó választás a jel vételének minősége szempontjából. Ebben az esetben aktív antennát kell használni, azaz olyan erősítővel működőt, amely növeli a jel vételének minőségét. A passzív antennát ki kell egészíteni egy külső erősítővel, amelyet ideális esetben közvetlenül az autórádió mögött kell elhelyezni.
A cápauszony alakú autóantennák modernek és vonzó, elegáns kialakításúak. Az autó színéhez igazodóan átfesthetők. Az ilyen formájú antennák FM/AM, DAB, DAB+, GPS, GSM vagy DVB-T sávok vételére alkalmasak. Javasoljuk, hogy erősítővel ellátott cápa antennákat válasszon.
+ Kis méret és elegáns megjelenés
- Gyengébb jelfogás, erősítőre van szükség
Ezeket általában a szélvédő belső oldalára vagy a napfénytető/panorámatető üvege alá ragasztják. Beltéri antenna használatát csak akkor javasoljuk, ha a hagyományos antenna nem helyezhető el a jármű tetején, vagy ha nagyon jó lefedettségű területen tartózkodik, mivel ezek nem érik el ugyanazt a jelminőséget, mint a tetőre, sárvédőre vagy ajtóoszlopra szerelt antennák.
+ A gépkocsin kívülről nem látható
- Gyenge jelvétel
A teleszkópos antennákat az autó első vagy hátsó sárvédőjében helyezik el, de vannak az ajtóoszlopban elhelyhezető változatok is. Ezek lehetnek kézzel vagy motorizáltan kihúzhatók. Ebben a kategóriában találhatók az oszlopra szerelhető antennák is. Ha a teleszkópos autóantenna az első sárvédőbe kerül, akkor külön is használható, míg a hátsó antennát egy külső erősítővel kell kiegészíteni, hogy a hosszabb vezeték veszteségét kompenzálja.
+ Visszahúzható, amikor nincs rá szükség
- Könnyen törik
A beépített erősítővel ellátott autóantennák lehetővé teszik a jel vételét még a rosszul lefedett területeken is. Az erősítővel ellátott (aktív) és az erősítő nélküli (passzív) antenna közötti különbség döntő fontosságú.
A járművön való elhelyezés és beszerelés
Az elmúlt évtized autóinál az antenna leggyakoribb helye az autó tetején van, különösen a hátsó részen. Az antennától az autórádióhoz vezető vezeték hossza miatt a megfelelő jelminőség érdekében javasoljuk, hogy beépített erősítővel ellátott hátsó autóantennát válasszon.
Kevésbé gyakori az antenna elhelyezése az autó tetejének elején. A legtöbb elülső autóantenna a csomagban egy vezetéket tartalmaz, de nincs beépített antenna erősítő. A minőségi FM-jel vételéhez javasoljuk egy külső antennaerősítő beszerzését.
Az első vagy hátsó sárvédőbe épített autóantennák az 1980-as és 1990-es évek autóira jellemzők. Választhat motoros antennákat, amelyek automatikusan kihúzódnak, amikor az autórádió be van kapcsolva, vagy kézi teleszkópos antennát, amelyet kézzel kell kihúzni a sárvédőből.
A belső antennákat az egyszerű telepítés jellemzi, anélkül, hogy szét kellene szedni az autó belsejét. Csak ragassza őket a szélvédő belső oldalára, majd csatlakoztassa az autórádióhoz. A szélvédőre szerelt autóantennák gyakran tartalmaznak antenna erősítőt is, amelyet nem eredeti autórádiók használata esetén antennaadapterrel kell táplálni.
Amikor autóantennát választ, ellenőrizze, hogy az új antenna vezetékkel vagy vezeték nélkül van-e felszerelve. Gyakran előfordul, hogy a meghibásodott antenna mellett maga az antenna vezeték is sérült, ezért javasoljuk a teljes antenna cseréjét a vezetékkel együtt.
Egyes antennák számára nélkülözhetetlen egy erősítő, amely segítségével javítja a vételt az FM-hálózaton. Ha beépített erősítő nélküli passzív antennát használ, akkor külső erősítő vásárolható és csatlakoztatható.
Az autóantennákat nem csak FM/AM rádióadások vételére használják. GPS-jelet is szolgáltathatnak a navigációval ellátott autórádiókhoz, jelet a nyomkövető eszközökhöz, elektronikus naplókhoz, WiFi, mobilhívások és -adatok, távoli feloldás vagy akár a független fűtés vezérlése számára.
● A GPS-antennákat az autó belsejében is elhelyezik, gyakran a műszerfal alatt. Kis helyigényűek és többféle csatlakozóval rendelkeznek.
● A DAB-antennákat a digitális rádióadáshoz igazítják, ezt magának a vevőkészüléknek, azaz az autórádiónak is támogatnia kell. Az antennákat gyakran úgy kombinálják, hogy AM/FM és DAB vételt is biztosítsanak.
Szűkítők és adapterek használata szükséges
● Amennyiben a gépjármű 2 antennával rendelkezik, és az új autórádiónak csak egy antenna bemenete van, használjon antenna kombinátort. A konszern autókhoz (WV, Skoda, Seat, Audi) áramellátással ellátott antenna kombinátorok szükségesek.
● Az antenna elosztó segítségével egy antenna csatlakoztatható a rádióhoz, két antennához való bemenettel. Az elosztó alkalmas pl. VHF-antenna FM-jelek vételére. Itt is használatosak az erősítővel ellátott hubok.
● Hosszabbító kábeleket használhat, amennyiben nem elég hosszú az antennavezeték.
● Az antenna tápegység 1998-tól napjainkig megoldja a teljesítmény és a jelerősítés problémáját az érintett autókban. Az eredeti autórádiók egy speciális beépített tápegységgel rendelkeznek, viszont az utángyártott készülékekben már nincs. Ezt fantom tápegységnek nevezik. Az antenna tápegysége az autórádió és az autóban lévő antenna csatlakozó közé van beillesztve. Többféle tápegység létezik, az ISO-DIN és a FAKRA-DIN a leggyakrabban használt.
Egy új antenna felszerelése néha lehetetlen a vezetéken vagy az antennán lévő szűkítő használata nélkül.
Autórádió
Autó hangszóró
Mélynyomó
Autó erősítő
FM transzmitter