Hogyan vásároljon antennát?

A DVB-T és DVB-T2 TV-antennák elsősorban a digitális földfelszíni adások vételére szolgálnak, de egyes modellekkel analóg és digitális rádióadásokhoz is csatlakozhat. Vásárláskor összpontosítson arra a helyre, ahol az antennát használni fogja, valamint annak jelerősségére és lefedettségére. Természetesen azt is el kell döntenie, hogy az antennát a tetőre tudja-e telepíteni, vagy elegendő egy kompakt modell elhelyezése az otthonában.


• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu

• Olvasási idő: 3 perc

A műholdvevő antennák típusai

Kültéri antenna

A kültéri antennák nagyobb hatótávolsággal büszkélkedhetnek, ami várostól távolabbi helyeken jól jön. Különösen fontos a jelforrás felé történő helyes elforgatás. Válasszon olyan modelleket, amelyek stabilabb konstrukcióval rendelkeznek, és ellenállnak a szélnek, az esőnek és a villámcsapásoknak.

+ Nagyobb jeltartomány
+ A ritkán lakott területeken is működik
+ Nem igényel közvetlen érintkezést az adóval

- Gyakran nagyméretű kivitel
- Kültéri telepítés szükséges

Beltéri antenna

A szobaantennákat egyszerűbb elhelyezni, de lényegesen gyengébb a hatótávolságuk. Különösen hasznosak az adók körül elhelyezve. A sűrűn lakott területeken gyakori jelzavarral szembesülhetnek.

+ Kisebb és kompaktabb kialakítás
+ Szinte bárhol elhelyezheti őket
+ Ideális apartmanok számára
+ Kedvező ár

- Csak az adó közelében működik

Gondot okoz a gyenge jel? Az egyik megoldás egy antennaerősítő beszerzése, ami segít a fogott jel tisztaságának és erejének növelésében.

Paraméterek

Antenna nyereség
Az antenna erősítése egyszerűsített módon jelzi annak hatékonyságát. Ezt dB-ben fejezik ki, és minél magasabb az érték, annál jobb a teljesítmény. Az adótól való rövid távolságoknál 10 dB körüli érték elegendő, nagyobb távolságoknál pedig 14-20 dB szükséges.

Frekvenciasáv
A frekvenciasávok olyan frekvenciaintervallumok, amelyeken az adások foghatók. Ebben az esetben a rövidítések alatt találja azokat az adástípusokat, amelyekre az antenna ráhangolódhat.

UHF - antenna digitális TV csatornák vételére
VHF/UHF - analóg rádió- és digitális televíziós adások
FM/VHF/UHF - analóg rádió- és digitális televíziós adások
FM/VHF/DAB/UHF - digitális rádiózás és digitális televíziós műsorszórás

Frekvenciatartomány
Azok a frekvenciák, amelyeken az antenna képes jelet fogadni. MHz-ben adják meg.

Befogadási szög
Megmutatja annak a szögnek a szélességét, amelyből az antenna képes jelet fogadni. A nagyobb vételi szög egyszerűsíti a helyes telepítést - pl. a 360° gyakorlatilag bárhonnan biztosítja a jel vételét, de nagyon eltérő intenzitással.

Polarizáció
Kifejezi, hogy a sugárzott jel melyik síkban oszcillál. Legtöbbször a jel vízszintes polarizációját használják, csak néhány nagyvárosban használják a függőleges polarizációt. A polarizáció megfelel az antenna alakjának, amelyet szintén helyesen kell felszerelni, hogy a szükséges síkot megőrizze. A piacon kétirányú polarizációval rendelkező antennákat is találhat.

Tápegység
A legtöbb antennát koaxiális kábel táplálja, ezért nincs szükség további csatlakozásokra. Azonban találhat saját tápegységgel ellátott antennákat is, ami különösen igaz a beltéri antennákra. Általában egy jack-csatlakozóval ellátott töltőkábelt használnak az antenna áramforráshoz való csatlakoztatásához.

Csatlakozók típusai
A kábel kétféle végződéssel rendelkezhet. Az IEC-csatlakozó közvetlenül a TV-hez vagy a set-top boxhoz csatlakozik, míg az F-csatlakozót a koaxiális kábel csatlakoztatására használják, amelynek másik vége a vevőegységbe csatlakozik. Általában az F csatlakozót ajánljuk UHF jelek esetén, mivel kevésbé érzékeny a jelminőség romlására nagyobb távolságokon, és mechanikailag robusztusabb.

Funkciók

4G/LTE szűrő - eltávolítja a 4G/LTE mobiljelek interferenciáját
5G/LTE szűrő - eltávolítja az 5G mobiljelek interferenciáját
Víz- és szélállóság - különösen fontos a kültéri modellek esetében
Full HD/4K/UHD - képes nagy felbontású jelek vételére
FM/DAB vétel - analóg vagy digitális rádióadások rögzítése
Aktív és passzív üzemmód - míg az aktív antennákat a hálózatra, addig a passzív antennákat csak a vevőegységhez kell csatlakoztatni. Az aktív antennák jelelőerősítővel rendelkeznek, ami jelentősen hatékonyabbá teszi a vételt.

Gyakori kérdések

Mennyibe kerül egy TV-antenna?
Az én DVB-T antennám a DVB-T2-t is tudja majd fogni?
Hogyan kell helyesen elhelyezni az antennát?
Mihez kell csatlakoztatnom az antennát?
Hogyan javítható a jelminőség?